Domů     Ostatní
Zákeřnice možná zabily i Darwina: Jak je zastavit?
Veronika Tyrková 13.11.2024
Triatoma infestans, nejdůležitější hmyzí přenašeč zmíněného prvoka na jihu Jižní Ameriky

Zákeřnice jsou dravé ploštice, které žijí (zatím) jen na americkém kontinentu. Přenášejí prvoka, který napadá člověka a postupně mu ničí orgány. Léčba je obtížná, výzkum se tedy zaměřuje přímo na ploštice, aby se prvoka podařilo zneškodnit dřív, než se zákeřnice rozšíří i jinde po světě..

S Darwinem se to má tak: Chatrnější zdraví měl patrně už v mládí a několikaletá cesta kolem světa mu rozhodně neprospěla. Po návratu do Anglie ho neustále trápily neurčité potíže počínaje malátností a bolestmi hlavy, až k třesavce, nespavosti a bušení srdce, takže byl schopen pracovat jen několik hodin denně.

Lékaři pro ně nenašli vysvětlení, takže mu nedokázali pomoci. Darwinovi tak špatný zdravotní stav komplikoval život až do smrti. Že si medicína s jeho potížemi nevěděla rady, nebylo při neurčitosti příznaků překvapivé.

Navíc možnou příčinu objevil až 27 let po Darwinově smrti brazilský lékař a infektolog Carlos Chagas. Po něm se nemoc také jmenuje. Jde o nákazu parazitickými prvoky Trypanosoma cruzi a přenáší se kousnutím dravých ploštic zákeřnic. Že s nimi měl Darwin opakovanou zkušenost, o tom není pochyb.

Do podčeledi zákeřnicovitých, zvané Triatominae, patří také brouk Rhodnius prolixus.

Co prozradil deník

V cestovním deníku Darwin barvitě vylíčil blízké setkání se zákeřnicemi, když v březnu 1835 nocoval v argentinské vesnici Luján: „V noci jsem zažil útok (neboť si zaslouží neméně jména) benchuca, druh Reduvius, velké černé ploštice z pampy.

Je nanejvýš nechutné cítit měkký bezkřídlý ​​hmyz, dlouhý asi palec, lezoucí po těle. Před sáním jsou poměrně tenké, ale poté se zakulatí a prokrví a v tomto stavu se dají snadno rozdrtit.“ Na jiném místě deníku popisuje stejnou zkušenost z chilského pobřežního města Iquique, vzdáleného 2000 km:

„Rána nezpůsobila žádnou bolest. Bylo zajímavé sledovat tělo brouka během aktu sání, protože se za méně než deset minut změnilo z plochého jako plátek do kulovitého tvaru.“ Darwin nemohl tušit, že nejspíš přihlíží přenosu chronické infekce.

A že ji v sobě možná už také má. Z jeho deníkových záznamů vyplynulo, že během svých cest po Jižní Americe strávil 128 nocí ve venkovských domech a v tábořištích v oblasti zamořené plošticemi přenášejícími Chagasovu chorobu.

Zatím jen hypotéza

Právě Darwinovy pečlivé zápisky vedly v první polovině 20. století k hypotéze, že jeho chronické zdravotní potíže mohla způsobit nákaza parazitickými prvoky Trypanosoma cruzi. Zůstalo ale jen u domněnky.

Potvrdit nebo vyvrátit by ji mohl jen forenzní výzkum vzorků jeho ostatků zahrnující imunologickou analýzu a případně hledání stop DNA prvoka. Jenže právě to není možné, Darwin našel místo posledního odpočinku ve Westminsterském opatství a podle britských zákonů se exhumace povoluje jen v případě násilné smrti.

Dlouhodobé onemocnění, které ho oslabovalo, proto dál zůstává záhadou. Ve prospěch podezření na Chagasovu chorobu sice mluví i to, že Darwin své nejrozsáhlejší cesty po souši podnikl právě v jižní Americe.

Nicméně při těchto expedicích přicházel do styku s různými původci infekčních chorob, z nichž mnozí se vyskytují pouze v Jižní Americe a v jeho době je medicína ještě neznala.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 12/2024. 

Foto: Náhledové FOTO: Bärbel Stock / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, 1: Etotalora / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Zdroje informací: sciencedirect.com, en.wikipedia.org, nature.com
Související články
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz