Domů     Ostatní
Zákeřnice možná zabily i Darwina: Jak je zastavit?
Veronika Tyrková 13.11.2024
Triatoma infestans, nejdůležitější hmyzí přenašeč zmíněného prvoka na jihu Jižní Ameriky

Zákeřnice jsou dravé ploštice, které žijí (zatím) jen na americkém kontinentu. Přenášejí prvoka, který napadá člověka a postupně mu ničí orgány. Léčba je obtížná, výzkum se tedy zaměřuje přímo na ploštice, aby se prvoka podařilo zneškodnit dřív, než se zákeřnice rozšíří i jinde po světě..

S Darwinem se to má tak: Chatrnější zdraví měl patrně už v mládí a několikaletá cesta kolem světa mu rozhodně neprospěla. Po návratu do Anglie ho neustále trápily neurčité potíže počínaje malátností a bolestmi hlavy, až k třesavce, nespavosti a bušení srdce, takže byl schopen pracovat jen několik hodin denně.

Lékaři pro ně nenašli vysvětlení, takže mu nedokázali pomoci. Darwinovi tak špatný zdravotní stav komplikoval život až do smrti. Že si medicína s jeho potížemi nevěděla rady, nebylo při neurčitosti příznaků překvapivé.

Navíc možnou příčinu objevil až 27 let po Darwinově smrti brazilský lékař a infektolog Carlos Chagas. Po něm se nemoc také jmenuje. Jde o nákazu parazitickými prvoky Trypanosoma cruzi a přenáší se kousnutím dravých ploštic zákeřnic. Že s nimi měl Darwin opakovanou zkušenost, o tom není pochyb.

Do podčeledi zákeřnicovitých, zvané Triatominae, patří také brouk Rhodnius prolixus.

Co prozradil deník

V cestovním deníku Darwin barvitě vylíčil blízké setkání se zákeřnicemi, když v březnu 1835 nocoval v argentinské vesnici Luján: „V noci jsem zažil útok (neboť si zaslouží neméně jména) benchuca, druh Reduvius, velké černé ploštice z pampy.

Je nanejvýš nechutné cítit měkký bezkřídlý ​​hmyz, dlouhý asi palec, lezoucí po těle. Před sáním jsou poměrně tenké, ale poté se zakulatí a prokrví a v tomto stavu se dají snadno rozdrtit.“ Na jiném místě deníku popisuje stejnou zkušenost z chilského pobřežního města Iquique, vzdáleného 2000 km:

„Rána nezpůsobila žádnou bolest. Bylo zajímavé sledovat tělo brouka během aktu sání, protože se za méně než deset minut změnilo z plochého jako plátek do kulovitého tvaru.“ Darwin nemohl tušit, že nejspíš přihlíží přenosu chronické infekce.

A že ji v sobě možná už také má. Z jeho deníkových záznamů vyplynulo, že během svých cest po Jižní Americe strávil 128 nocí ve venkovských domech a v tábořištích v oblasti zamořené plošticemi přenášejícími Chagasovu chorobu.

Zatím jen hypotéza

Právě Darwinovy pečlivé zápisky vedly v první polovině 20. století k hypotéze, že jeho chronické zdravotní potíže mohla způsobit nákaza parazitickými prvoky Trypanosoma cruzi. Zůstalo ale jen u domněnky.

Potvrdit nebo vyvrátit by ji mohl jen forenzní výzkum vzorků jeho ostatků zahrnující imunologickou analýzu a případně hledání stop DNA prvoka. Jenže právě to není možné, Darwin našel místo posledního odpočinku ve Westminsterském opatství a podle britských zákonů se exhumace povoluje jen v případě násilné smrti.

Dlouhodobé onemocnění, které ho oslabovalo, proto dál zůstává záhadou. Ve prospěch podezření na Chagasovu chorobu sice mluví i to, že Darwin své nejrozsáhlejší cesty po souši podnikl právě v jižní Americe.

Nicméně při těchto expedicích přicházel do styku s různými původci infekčních chorob, z nichž mnozí se vyskytují pouze v Jižní Americe a v jeho době je medicína ještě neznala.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 12/2024. 

Foto: Náhledové FOTO: Bärbel Stock / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, 1: Etotalora / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Zdroje informací: sciencedirect.com, en.wikipedia.org, nature.com
Související články
Buňky jsou synonymem něčeho tak malého, že nestačí ani lupa, abychom si je mohli prohlédnout. Bez mikroskopu pro náš zrak neexistují. Jenže to není tak úplně pravda. Některé buňky jsou tak velké, že je lze pohodlně pozorovat pouhým okem. A to není jejich jediná zvláštnost. O setkání s jednobuněčnými obry věděla své jistá paní Marie Harrisová […]
Ostatní Příroda 13.11.2024
Před 66 miliony lety se velkému asteroidu připletla do cesty nevelká planeta. Život na Zemi od té doby už nevypadal stejně. Po celé generace bylo kataklyzma předmětem učených dohadů. Šlo o asteroid, nebo o kometu? Odkud přicestoval? A skutečně stál za masovým vymíráním? Nyní máme v rukou doposud nejjasnější odpovědi. Rychle se pohybující kosmický projektil se […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Ostatní Příroda 12.11.2024
Komáři patří mezi nejsmrtelnější živé tvory, ročně zabijí přibližně milion lidí. Přenášejí na ně totiž životu nebezpečné nemoci jako je horečka dengue, žlutá zimnice, malárie či virus zika. Vědci proto hledají strategie, jak těmto krvežíznivým bestiím zabránit vrhat se na lidské oběti. Nový přístup spočívá v jejich ohlušení… Komáři se páří za letu, samci ve […]
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz