Domů     Rozhovory
Středoškolačka Kristýna Říhová zabodovala se svým podmořským výzkumem ve stipendijním programu v USA
Martin Macourek 13.11.2024

Osmnáctiletá Kristýna Říhová zabodovala v minulém ročníku stipendijního programu ASSIST, do kterého se i letos mohou přihlásit studenti z celého světa včetně České republiky. Dostat se díky němu mohou na prestižní americké střední školy, kde dostanou klíčovou podporu ve své studijní dráze.

Kristýně se to povedlo a během tohoto ročního programu v USA se zabývala svou vášní, mořskou biologií a ochranou životního prostředí. Díky potřebnému vybavení na prestižní střední soukromé škole Linden Hall School v Pensylvánii a s podporou špičkových lektorů zabodovala s projektem zaměřeným na vývoj udržitelných řešení pro znečištěné oceány opuštěnými rybářskými sítěmi, které poškozují mořské ekosystémy.

Během jediného roku v programu se jí podařilo dokončit to, co by jí doma trvalo roky.

„Působení na Linden Hall School pro mě byla nesmírně obohacující zkušenost. Díky opravdu intenzivní podpoře učitelů a skvělému vybavení laboratoří jsem si splnila sen. Poprvé v životě se moji učitelé skutečně zajímali o můj výzkum a aktivně mě v něm podporovali, “ říká autorka výzkumu, který byl natolik úspěšný, že jej prezentovala i na Harrisburské univerzitě.

Kristýnina inovativní práce ji proslavila nejen na akademické půdě, ale získala i mezinárodní uznání. Prostřednictvím ASSIST se dále dostala do programu Rise, iniciativy Schmidt Futures ve spolupráci s Rhodes Trust.

Kristýna se svým výzkumem zvítězila na globální úrovni a stala se tak součástí skupiny talentovaných mladých lidí, kteří se s pomocí mentorů věnují řešení globálních otázek a udržitelné budoucnosti.

Globální vítězové programu Rise získávají výhody, které jim pomáhají rozvíjet svůj talent, jako například hrazený vícedenní summit, stipendia na vysokoškolské studium, financování zajímavých projektů, mentoring a kariérní rozvoj.

Do budoucna Kristýna plánuje pokračovat ve studiu v zahraničí a zaměřit se na mořskou biologii a biotechnologie. V plánu má hledat další inovativní způsoby ochrany oceánů a podporovat udržitelnost životního prostředí.

„ASSIST pro mě byla šance něco změnit. Každému mladému studentovi, kdo má podobnou ambici přihlášení do programu doporučuji, změní jim to život,“ uzavírá.

Pro studenty, jako je Kristýna, nabízí ASSIST více než jen rok v zahraničí – je to odrazový můstek k uskutečnění smysluplné změny. V roce 2024 udělily členské školy studentům programu ASSIST stipendia v celkové výši 10,5 milionu dolarů.

Studenti z celého světa včetně České republiky ve věku 15-17 let se mohou do programu ASSIST přihlásit prostřednictvím lokálního partnera Bakala Foundation do 4. prosince 2024.

Další informace a přihláška do programu je k dispozici na oficiálním webu či zde.

Související články
Medicína Rozhovory 22.8.2024
Každý rok jím projde okolo 3 153 600 litrů krve. Dá se léčit mrazem, koronární angioplastikou nebo povzbudit přístrojem o velikosti mikrotužkové baterie. A jeho léčba postupuje neustále dál… Bohužel roste také procento nemocných. Ano, česká srdce churavějí. Proč? Co (ne)děláme špatně, co bychom mohli dělat a co umí česká medicína? I o tom jsme […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Medicína Rozhovory 29.4.2024
Navzdory podfinancování, stávkám a přes všechny problémy je české zdravotnictví na vysoké úrovni. A výkladní skříní celého kolosu je porodnictví, i přes rostoucí neplodnost, vyšší počet těhotenských komplikací a ne zcela zdravých těhotných žen. České porodnictví se dlouhodobě drží na mimořádné úrovni. V nejvýznamnějších parametrech, jako je novorozenecká nebo mateřská úmrtnost, se ČR svými výsledky […]
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
V současné době patří Česká republika mezi pět největších pěstitelů chmele na světě. Nejvyužívanější odrůdou při výrobě českého piva je chmel, pocházející ze Žatecké chmelařské oblasti. Dalšími oblastmi pěstování chmele jsou Úštěcko a pak Tršická pánev s lokalitami na Přerovsku, Olomoucku a Hranicku. Právě odtud pochází chmel pro nové pivo Litovel Josef…   České odrůdy chmele […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz