Domů     Ostatní
Cesta na Mars výzvou pro lidské srdce

Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat.

Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve vesmíru, aby ho při budoucích misích byli schopni ochránit..

U některých astronautů, kteří se vracejí z vesmíru na Zemi, se projevují problémy se srdcem, jako například snížená funkce srdečního svalu či arytmie neboli nepravidelný srdeční tep. Tyto problémy se po čase samy rozplynou.

Nicméně vědci z Johns Hopkins University School of Medicine hledali způsob, jak studovat takové účinky pobytu ve vesmíru na lidské srdce na buněčné a molekulární úrovni ve snaze přijít na to, jak udržet astronauty v bezpečí během dlouhých vesmírných letů.

Odborníci pod vedením Deok-Ho Kima, profesora biomedicínského inženýrství a medicíny na Johns Hopkins, se rozhodli do vesmíru odeslat uměle vytvořenou lidskou srdeční tkáň. V laboratoři proto vypěstovali buňky srdeční svaloviny zvané kardiomyocyty.

Ve speciálních živných roztocích kultivovali lidské kožní buňky, aby prodělaly proměnu v pluripotentní kmenové buňky. To znamená, že tyto buňky postupně ztratí svoji specializaci a navrtí se do stavu, jaký panuje v lidských embryích několik dní poté, co dojde k oplodnění vajíčka spermií.

Tyto buňky je pak možné v kultivačních roztocích donutit k přeměně v jakýkoliv specializovaný typ buněk.

Uměle vytvořené srdeční buňky ve vesmíru

Takto vzniklé kardiomyocyty umístili do „krabičky“ s živým roztokem. Uvnitř bioinženýrského miniaturizovaného tkáňového čipu z nich narostla tkáň, která se upínala ke dvěma výběžkům. Jeden byl pevný, zatímco druhý se pohyboval, aby napodoboval rytmické stahy srdeční svaloviny.

Pouzdro bylo navrženo tak, aby napodobovalo prostředí dospělého lidského srdce v komoře o velikosti poloviny mobilního telefonu. Předtím, než se tkáně dostaly do vesmíru na palubě mise SpaceX CRS-20, která k ISS startovala v březnu 2020, musel se o ně měsíc starat Kimův asistent Jonathan Tsui přímo na letišti Kennedyho vesmírného střediska.

Bioinženýrský miniaturizovaný tkáňový čip

Následně strávilo 48 vzorků lidské bioinženýrské srdeční tkáně 30 dní na Mezinárodní vesmírné stanici, zatímco kontrolní vzorky zůstaly na Zemi. Vědci dostávali každých 30 minut desetisekundový záznam o síle kontrakcí buněk, stejně jako o všech nepravidelných srdečních stazích.

Astronautka Jessica Meirová měnila tekuté živiny obklopující tkáně jednou týdně a uchovávala vzorky tkáně v určitých intervalech pro pozdější analýzu. Zatímco na ISS klesla síla stahů srdeční svaloviny už po dvanácti dnech zhruba na polovinu, na Zemi pracovaly kardiomyocyty stále stejnou intenzitou.

Pobyt v kosmu srdci nesvědčí

Ve vesmíru rovněž upadala srdeční svalovina častěji do nepravidelného rytmu, arytmie. Normálně je doba mezi jedním a dalším úderem srdeční tkáně asi sekunda, tento čas se na ISS prodloužil téměř na pětinásobek.

Po návratu na Zemi se vzorky, které cestovaly do vesmíru, vracely do normálu jen pozvolna, ještě devět dní po návratu byly oslabené. Z arytmie je ale návrat „domů“ uzdravil. „Srdce astronautů pobývajících delší dobu na ISS jsou zjevně vystavena stresu, který po návratu na Zemi odezní,“ komentovali vědci svá zjištění.

Později vědci přišli na to, že v tkáních, které se dostaly do vesmíru, se sarkomery – proteinové svazky ve svalových buňkách, které jim pomáhají při kontrakci – zkrátily a byly neuspořádanější, což je charakteristickým znakem srdečního onemocnění u lidí.

Ve svalovině srdce došlo také k poškození mitochondrií, drobných organel, jež vyrábějí energii a slouží jako buněčné elektrárny. Vědci doufají, že jim všechna tato zjištění pomohou najít léky, které ochrání srdce astronautů při plánovaných dlouhodobých vesmírných misích.

Foto: NASA, Johns Hopkins University
Zdroje informací: Johns Hopkins University
Štítky:
Související články
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz