Plynárenské muzeum, jediné svého druhu v České republice, bylo otevřeno v areálu Pražské plynárenské v Praze 4 – Michli.
Nachází se v historické budově bývalé plynoměrny a nabízí unikátní pohled na historii a vývoj plynárenství nejen v Česku, ale i ve světě..
Muzeum, rozdělené do několika sekcí, představuje návštěvníkům od těžby a výroby plynu až po jeho užití k různým účelům. První část, nazvaná „Národní“, nabízí chronologický přehled důležitých dat, obrazové panely, mapy a modely plynárenských staveb.
Druhá část, „Technická“, se zaměřuje na technické aspekty plynárenství, jako je výroba a těžba plynu, uskladňování, doprava, rozvod a regulace tlaku, měření a plynové spotřebiče.
Muzeum vlastní největší sbírku plynoměrů v České republice, zahrnující více než 150 kusů od nejstarších až po moderní chytré plynoměry. Mezi exponáty patří i raritní předměty jako novorokoková zámecká plynová kamna Villeroy &
Boch, plynová promítačka filmů „Bavaria“ a plynový diaprojektor „Laterna Magica“ z konce 19. století.
Významnou součástí expozice je také sousoší „Apotheóza plynárenství“ od Ladislava Šalouna, jež zdobí hlavní bránu michelské plynárny od roku 1927. Toto dílo geniálně vystihuje podstatu plynárenského oboru, který byl tehdy založen na výrobě plynu karbonizací černého uhlí.
Plynárenské muzeum se stalo významným centrem technického vzdělávání a je vyhledávaným cílem škol, odborníků, zahraničních delegací i běžných návštěvníků. Jeho úspěch potvrzují mnohé pochvalné zápisy v knize návštěv a zájem filmařů a televizních štábů.
Muzeum nejenže uchovává historii plynárenství, ale také nabízí pohled do jeho současnosti a budoucnosti, čímž přispívá k šíření plynárenské osvěty a vzdělávání.
Rozšiřte sbírky
Pro Plynárenské muzeum hledáme staré plynové spotřebiče, přístroje, fotografie, obecně vše, co souvisí s historií plynárenství. V případě, že chcete rozšířit naše sbírky, volejte na 724 104 874, případně napište na email: jan.zakovec@ppas.cz.