Domů     Zajímavosti
Stoly pro práci ve stoje nechrání před kardiovaskulárními nemocemi

Dlouhodobé sezení je podle lékařů pro organismus stejně škodlivé jako kouření. Zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních nemocí, obezity a s ní souvisejících potíží, stejně jako bolesti bederní či krční páteře.

Jedním z navrhovaných řešení byla práce ve stoje u tomu přizpůsobenému stolu. Nyní se ukazuje, že ani ta riziko onemocnění srdce nesnižuje..

Příliš dlouhé sezení u pracovního stolu, ještě často doprovázené koukáním do monitoru počítače, je metlou moderní doby. Strnulé sezení bez pohybu vede k tomu, že tělo spaluje méně tuků, v těle proudí krev pomaleji, a mastné kyseliny tak mohou snadněji způsobit ucpání cév vedoucích k srdci.

Svaly bez pohybu rovněž nereagují tak rychle na inzulin, jako když jsou namáhané, což zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu.

Minimum pohybu oslabuje rovněž imunitní systém člověka, který je tak náchylnější k nemocem, a to včetně rakoviny. Při strnulém sezení nedochází k dostatečnému okysličování krve, která proudí do mozku, což negativně ovlivňuje jeho výkon.

Při dlouhodobém sezení trpí i meziobratlové ploténky, které jsou stlačeny, vysychají a postupně tvrdnou, takže ztrácí svoji funkci tlumiče mezi obratli. V důsledku toho se mohou rozvinout bolesti zad.

Stání dlouhé sezení nenahradí

Sezení zvyšuje i riziko žilní trombózy, vznik křečových žil a otoků, případně krevních sraženin. Nedostatek pohybu nestimuluje kosti, a tak hrozí osteoporóza. Nevyužívané svaly se zkracují, což vede ke zhoršení tělesné stability i vzhledu člověka.

V průměru sedí člověk 9,3 hodiny denně. To je více než stráví spánkem (7,7 hodiny). Jenže práce musí být odvedena. Odborníci proto před nedávnem přišli s doporučením trávit více času v práci stáním u tomu přizpůsobenému stolu.

Vědci z University of Sydney zkoumali po více než 7 let vliv sezení a stání na rozvoj onemocnění srdce na vzorku 80 tisících dospělých z Velké Británie, kteří netrpěli žádnými kardiovaskulárními onemocněními, aby došli k překvapivým závěrům.

Stání delší než dvě hodiny denně zvyšuje riziko oběhových problémů, jako jsou křečové žíly nebo hluboká žilní trombóza, o 11 % na každých dalších 30 minut stání. Navíc ani nesnižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční selhání, mrtvice nebo onemocnění koronárních tepen.

Důležitou prevencí  je pohyb

Delší stání při práci tak není ideální náhradou dlouhého sezení. Podle profesora Emmanuela Stamatakise z Mackenzie Wearables Research Hub je jedinou nadějí pro lidi, toužící vyhnout se negativním zdravotním důsledkům dlouhého sezení či stání, pravidelný pohyb.

I krátká přestávka v práci na protažení se počítá, stejně jako použití schodů místo výtahu. Po práci je pak ideální procházka ve svižném tempu.

Stoly pro práci ve stoje však nemusí být zatraceny, pokud jsou výškově nastavitelné. Studie University of Waterloo považuje za ideální střídání pozic, strávit čtyři hodiny z osmihodinové pracovní doby sezením a čtyři stáním.

Člověk by ale ani tak neměl dlouho sedět. Doporučuje se pravidlo 20-8-2, tedy 20 minut sezení, 8 minut stání a 2 minuty pohybu. Je tak především o nalezení rovnováhy mezi pohybem a klidem, aby tělo netrpělo ve strnulé pozici příliš dlouho.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Guardian https://www.theguardian.com/society/2024/oct/16/standing-desks-may-be-bad-for-your-health-study-suggests
Štítky:
Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz