Domů     Vesmír
K rozvoji života na Zemi přispěla planetka, která se s ní před 3 miliardami let srazila

Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě..

Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila zatím poslední hromadné vymírání druhů v dějinách Země, je Cicxulubský kráter v oblasti Mexického zálivu. O posloupnostech průběhu tohoto destruktivního vymírání vědci stále vedou živé debaty, má se však za to, že umožnilo savcům, kteří za dob dinosaurů žili nočním životem, vyjít na denní světlo a postupně si podmanit všechny kontinenty.

Zatímco Cicxlubský asteroid přinesl zkázu života, jiná planetka umožnila jeho rozvoj na Zemi.

Zkáza versus rozvoj života na Zemi

V roce 2014 vědci zjistili, že až 200krát větší planetka, označovaná jako gigantická planetka S2, dopadla na Zemi před třemi miliardami let. Vědecký tým pod vedením profesorky Nadjy Drabonové z Harvardské univerzity se domnívá, že právě tato srážka napomohla rozvoji života na naší planetě.

„Víme, že poté, co se Země poprvé zformovala, stále poletovala v okolním vesmíru spousta sutin, které do naší planety narážely. Zjistili jsme však, že život na Zemi byl vůči těmto obřím kolizím odolný a že ve skutečnosti díky tomu vzkvétal,“ vysvětluje profesorka.

Archea

Zbytky gigantické planetky S2, která měla podle vědců k rozvoji života na Zemi výrazně přispět, se tým profesorky Drabonové vydal hledat do oblasti Barberton Greenstone Belt v Jihoafrické republice. Planetka měla asi 40 až 60 kilometrů v průměru a na Zemi zapůsobila jako „hnojivová bomba“.

Bakterie a jiné jednobuněčné organismy zvané archea se právě díky této srážce měly dostat ke klíčovým živinám, jako je fosfor, železo a uhlík.

Urychlení vývoje života na planetě

Planetky jako S2 zpravidla vznikly v raném období Sluneční soustavy, a proto obsahovaly řadu látek, které se v pozemských horninách nevyskytují. Byly rovněž zdrojem aminokyselin, základních stavebních látek života.

Před dopadem planetky S2 byla Země vodním světem, z moře vyčnívaly jen části pevniny. Život na planetě představovaly pouze primitivní mikroorganismy. Po srážce došlo k mnoha změnám. Silou nárazu se planetka S2 a část zemského povrchu odpařily.

To vytvořilo hustý mrak kolem Země, z něhož začaly pršet kapky roztavených hornin. Díky tomu se na planetu ve velkém množství dostal fosfor. Energie doprovázející srážku ohřála podnebí, takže horní vrstva oceánu začala vřít, což vedlo k tomu, že se do ovzduší vypařila voda.

Dopad planetky zformoval rovněž vlnu tsunami, která oběhla planetu a rozervala mořské dno. Tím se na povrch dostala voda z mořských hlubin bohatá na železo, které bylo dalším zdrojem energie pro bakterie.

Drabonová a její tým se na základě těchto zjištění domnívají, že dopad planetky S2 napomohl počátečnímu rozvoji života na Zemi.

Foto: Pixabay, WikiCommons by Maulucioni
Zdroje informací: BBC
Štítky:
Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz