Domů     Vesmír
21. STOLETÍ je znovu partnerem největšího festivalu kosmických aktivit v Česku
Jan Zelenka 31.10.2024

Blíží se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week. Už sedmý ročník největší koncentrace vesmírných technologií a informací, průmyslových podniků, nově vzniklých startupů proběhne od 4. do 10. listopadu.

Hlavní událostí festivalu budou již tradiční průmyslové dny Space2Business, které do Česka přilákají řadu zahraniční firem a expertů. Účast na veletrhu kosmických firem přislíbil americký astronaut Andrew Feustel, který v minulosti vynesl na mezinárodní kosmickou stanici (ISS) českého krtečka, výkonný ředitel agentury Evropské unie pro vesmírný program (EUSPA) Rodrigo da Costa nebo ředitelka komercializace, průmyslu a obchodu Evropské vesmírné agentury (ESA) Geraldine Naja.

Czech Space Week propojuje

V letošním roce se průmyslové dny, které se budou konat v pražském Černínském paláci, zaměří na spojení Česka s regiony Severní Ameriky, Afriky a Izraele, odkud přijede navázat nová obchodní partnerství například společnost IAI, která se stala jedním z hlavních partnerů festivalu.

Průmyslové dny nebudou propojovat pouze regionálně, ale i sektorově. Potenciál spolupráce kosmického průmyslu s dalšími odvětvími rozvinou například panelové diskuze Space in Mobility, Space for Climate Tech a Space and Defence.

Pozornost bude v rámci iniciativy České cesty do vesmíru věnována také tématu vzdělávání a tomu, jak do kosmického průmyslu přilákat mladé talenty.

Studentská cesta ke hvězdám

Pro studenty bude určena také každoroční akce Příští zastávka vesmír, která se letos uskuteční v Hvězdárně a planetáriu Brno. Součástí konference, která vznikla s cílem inspirovat mladé lidi k objevování vesmírných příležitostí již na střední a vysoké škole, bude také studentský Job Fair s přehledem stáží a možností spolupráce s předními českými kosmickými společnosti již během studia.

Tato konference přiveze do Brna významné Čechy pracující v Evropské vesmírné agentuře. Mezi nimi i Janu Mulačovou, která má dlouholeté zkušenosti s řízením kvality projektů a misí v rámci ESA a která se o svých zkušenostech rozpovídá také na panelové diskuzi Space4Women — akce, jejímž posláním je prostřednictvím inspirativních příběhů představit široké veřejnosti ženy, které prorazily v na první pohled mužském odvětví.

Panelová diskuze se bude konat v prostorách VUT, které je hlavním spoluorganizátorem této akce.

Trénink astronautů i představení nových vesmírných startupů

Součástí festivalu budou také další již tradiční události a eventy. Astronomický ústav Akademie věd ČR například otevře své dveře veřejnosti, analogoví astronauti se potkají k nácviku misí, které na Zemi simulují podmínky ve vesmíru, České uživatelské fórum Copernicus se sejde na dvoudenní akci plné pestrých přednášek zaměřených na Dálkový průzkum Země a inkubátor ESA BIC Czech Republic představí své letošní úspěchy a stávající i nové startupy.

Festival Czech Space Week pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy Planetum a dalšími partnery z týmu Czech Space.

Hlavními partnery letošního ročníku Czech Space Week se staly přední společnosti podnikající v kosmickém průmyslu. Jedná se o společnosti: OHB Group, Honeywell, alianci Czech Space Alliance a izraelskou společnost IAI. Dalšími partnery jsou společnosti:

Advacam, Stratosyst, VZLÚ, TRL Space, asociace ALKP a klastr kosmického průmyslu Brno Space Cluster.

Podrobný seznam akcí a přehled možností, jak se na jednotlivé z nich přihlásit, bude postupně zveřejňován na webových stránkách Czech Space Weeku.

Foto: CSW
Zdroje informací: Czech Space Week
Související články
Vesmír 22.3.2025
V posledních letech vědce stále více fascinuje Uran, a to nejen díky svému jedinečnému postavení ve Sluneční soustavě, ale i kvůli možnostem, které skrývají jeho tajemné měsíce. Navíc třetí největší planeta patří mezi ty nejméně prozkoumané. Tomu se ale můžeme jen těžko divit, mise k planetě vzdálené 2,8 miliardy kilometrů jsou komplikované, drahé a dlouhé. […]
Vesmír 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
Vesmír 18.3.2025
Byla první ženou ve vedení NASA, která po celý svůj život neúnavně obhajovala nové nástroje, které by vědcům mohly umožnit studovat širší vesmír. Měla velkou zásluhu na tom, že byl roku 1990 do vesmíru vyslán Hubbleův teleskop, který umožňuje zkoumat astronomické jevy bez rušení zemskou atmosférou. Díky tomu získala přezdívku „matka Hubblea“. Nancy Grace Romanová […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
Vesmír 15.3.2025
Venuše a Merkur nemají žádný, Země jeden, Mars dva. To plynní obři počítají své přirozené satelity ve větších číslech, Neptun jich má 16, Uran 28 a Jupiter 95. I největší planeta Sluneční soustavy je však proti Saturnu jen chudým příbuzným. Astronomové objevili nových 128 měsíců, které obíhají krasavce s mohutným prstencem, tedy Saturn. „Je to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz