Domů     Medicína
U mužů má „rýmička“ skutečně horší průběh, mohou za to geny a hormony
Zdroj: PIxabay

Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy.

Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s nimi jejich těla snáze poradí. Co za tím stojí?.

Podle studie publikované v roce 2022 v odborném časopise Annual Review of Immunology jsou ženy díky své silnější imunitní odpovědi schopny rychleji a efektivněji bojovat proti virům, mají i mírnější příznaky nemoci.

Ženy produkují více interferonu-alfa, což je klíčová složka imunitní odpovědi na virové infekce. Jedná se o cytokin, který podporuje aktivaci imunitního systému a stimuluje buňky k boji proti virům.

Dva chromozomy X a hormon estrogen

Díky tomu ženské tělo reaguje na virové infekce rychleji než mužské, takže mají ženy často mírnější příznaky než muži, kteří naopak trpí závažnějším průběhem nemoci. Ukázalo se to například i během pandemie covidu-19, průběh nemoci u mužů byl častěji těžší a měli až o 15 % vyšší úmrtnost na tuto chorobu než ženy.

Proč dokáží těla žen lépe bojovat s nemocemi než ta mužská? Roli sehrávají geny i hormony.

Ženy mají dva chromozomy X, zatímco muži jen jeden. A právě na chromozomu X se nachází velké množství genů, které regulují imunitní systém. Proto jsou ženy lépe vybavené pro boj s infekcemi. Výhodu ovšem mají i na poli hormonů.

Disponují ženským hormonem estrogenem, který posiluje imunitní systém, kdežto mužský hormon testosteron imunitu spíše potlačuje. To může vysvětlovat, proč muži při nemoci více trpí.

Zdroj: Pixabay

Evoluční výhoda žen

Silnější imunitní systém žen dává smysl z evolučního hlediska. Ženy vždy musely chránit sebe a své potomky před nemocemi, zatímco muži byli odpovědní za reprodukci a lov. Imunologická výhoda měla zajistit úspěšné pokračování rodu.

Odborníci však před zlehčováním mužské „rýmičky“ varují. Autoři studie v Journal of Psychosomatic Research k tomu uvádí: „Oblíbené vykreslování mužů jako přehnaně citlivých pacientů může vést k tomu, že se budou bát vyhledat vhodnou léčbu kvůli obavám z posměchu.“ A to i v případech, kdy už může být jejich zdraví skutečně v ohrožení.

Mužská „rýmička“ tak není projevem slabošství, ale spíše faktu, že slabší imunitní odpověď na infekci může u nich skutečně vést k horšímu průběhu nemoci. Jejich tělo se s infekcí jednoduše vyrovnává jinak než tělo žen, jak dokazuje i zkušenost s průběhem covidu-19 během pandemie.

Podle odborníků je ale velice důležité, aby se muži nebáli vyhledat léčbu, pokud cítí vážné příznaky, a nebránili se tomu kvůli tomu, že by mohli být považováni za slabé. Zdraví má ostatně každý jen jedno.

Štítky:
Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz