Domů     Medicína
Mýdlo jako naděje a prádlo pro život

komerční sdělení

Každých 90 vteřin umírá ve světě jedno dítě na nemoci spojené se záchody a špinavou vodou. Každý den ženy stráví dohromady 266 milionů hodin hledáním místa, kam si odskočit. Každý třetí obyvatel planety nemá vlastní čistou toaletu a pro asi polovinu z nich (miliardu) není dostupná ani vlastní díra v zemi..

Více lidí má mobilní telefon než vlastní záchod. Ten chybí asi 1,1 miliardě obyvatel planety. Bez toalet se přitom šíří nemoci, z nemocí je 200 milionů podvyživených dětí a z nich celých 160 milionů mladších 5 let zaostává ve vývoji.

Vývojem se myslí pokles IQ až 15 bodů a to podle výzkumu časopisu Lancet vede k až o 20 % menším příjmům. A na konci celého tohoto řetězce bez záchodů je podle Světové banky hrubý domácí produkt jednoho jediného státu nižší o 3 procenta. Přitom stačí tak „málo“ – záchod a mýdlo.

To si uvědomuje i společnost Diversey, jejíž vizí je zdravý a bezpečný svět, a posláním „chránit lidi a pečovat o ně prosazováním technologií čištění a hygieny zaměřených na budoucnost“.

Speciálně její programy „Soap For Hope“ (Mýdlo pro naději) a „Linens For Life“ (Prádlo pro život) mají přínosy společenské, environmentální i finanční.

SOAP FOR HOPE

Každý rok zemře více než 7 milionů dětí na nemoci, kterým lze předejít jednoduchým mytím rukou. Přitom typický hotel se 400 pokoji vyprodukuje každý rok 3,5 tuny pevného mýdlového odpadu. Tento odpad buď končí na skládce, nebo se odváží do celosvětových recyklačních zařízení, což hotely stojí vysoké poplatky.

Proto společnost Diversey založila projekt Soap For Hope, který učí ohrožené komunity zachraňovat mýdlové kousky z hotelů a vyrábět z nich nové mýdlové kostky.

Jak to funguje?

Mýdlo se získává od zákazníků hotelů Diversey, poté se převáží na místní pracoviště, kde ho obyvatelé znovu zpracovávají pomocí inovativní, ale jednoduché metody lisování za studena. Metoda lisování za studena umožňuje vyrobit 120gramové nebo 500gramové kostky mýdla za méně než 10 minut.

Metoda nepotřebuje elektrickou energii ani tekoucí vodu, což jsou zdroje, kterých je ve slumech nebo chudých vesnicích nedostatek. Nové mýdlo se pak distribuuje na místě nebo převáží do potřebných komunit, čímž se eliminuje odpad, zlepšuje hygiena a vytvářejí se nová pracovní místa.

Stovky hotelů a tuny mýdla

Od spuštění programu v říjnu 2013 se do něj zapojilo více než 800 hotelů ve 188 městech ve 41 zemích světa. Do dnešního dne odklonila iniciativa Soap For Hope 2950 tun pevného mýdlového odpadu ze skládek, opětovně se vyrobilo více než 24,5 milionu kusů mýdla a distribuovali je více než milionu lidí, a to za rok.

Lidé zapojení do projektu Soap For Hope si zároveň vydělávají na drobné živobytí a jejich komunity mají přístup k mýdlu zdarma, což je zásadní pro prevenci život ohrožujících onemocnění jako jsou průjmy, zápal plic nebo virová onemocnění.

Podle některých modelů se 1 dolar investovaný do stavby latrín, sanitace (čisté vody) a hygieny vrátí 4krát.

Všechny projekty jsou vedeny přímo místními neziskovými organizacemi a na práci zaměstnávají znevýhodněné členy komunity.

LINENS FOR LIFE

V typickém hotelu se 400 pokoji se ročně vyprodukují asi dvě až tři tuny použitého prádla na vyhození – prostěradla, povlaky na polštáře, ručníky, stolní oblečení, uniformy zaměstnanců. To je hodně prádla.

Pro tým společenské odpovědnosti firmy Diversey (CSR) je to oblast druhého programu, Linens For Life.

Má podobně jednoduchý, ale mocný cíl – poskytnout potřebným lidem nebo ohroženým rodinám podporu a možnost si vydělat.

Hotely místo toho, aby vyřazené prádlo posílaly na skládky nebo do spaloven, ho mohou recyklovat způsobem, který má skutečný význam, a pomáhat tak lidem v nouzi. Například těm, kteří přišli o všechno při přírodní katastrofě, uprchlíkům, ženám, které byly zachráněny z obchodu s lidmi nebo ze situace domácího násilí.

Hotely poskytnou prádlo organizacím, ty je přemění na nové a užitečné věci, které lze prodat, a tím pomoci získat pro lidi příjem. Mezi vytvořené předměty patří tašky i jednoduché oděvy.

K dnešnímu dni Diversey zahájila více než 80 projektů Linens For Life v celkem 33 městech v Asii, na Středním východě a v Africe. Použité ložní prádlo shromážděné zúčastněnými hotely se distribuuje nevládním organizacím a místním komunitám k opětovnému použití nebo recyklaci. Tyto projekty poskytly udržitelnou obživu přibližně 1700 lidem.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz