Domů     Technika
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
Zdroj: Robot Era

Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům..

STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. Jeho design má napodobovat lidské tělo, proto má dvě ruce a běhá po dvou nohách jako člověk.

Naprogramován, aby se při běhu pohyboval jako člověk, byl pomocí umělé inteligence. Jeho hardware má výpočetní výkon 275 bilionů operací za sekundu (TOPS), což je více než u mnoha nejlepších notebooků, které se pohybují mezi 45 a 55 TOPS.

Tým stojící za robotem STAR1 využil rovněž svých znalostí motorů, aby „klouby“ robota fungovaly podobně jako ty lidské. Robot tam má 12 stupňů volnosti, což odkazuje na počet kloubních spojení a rozsah pohybů, které je schopen provést.

Nyní ho vědci otestovali, jak se mu bude dařit při běhu v různých terénech, jako je pastvina či štěrk, běh na zpevněných i nezpevněných cestách. V březnu 2024 stanovil robot H1 Unitree rychlostní rekord pro bipedního robota na 3,3 m/s, ačkoliv, technicky vzato, neběžel, protože se vždy jednou nohou dotýkal země.

Zdroj: Robot Era

Na běžeckých botách záleží

Tvůrci STAR1 nicméně chtěli zjistit, zda jej jejich robot dokáže porazit. Vydali se proto se dvěma roboty STAR1 do pouště Gobi. Jednoho z nich ovšem vybavily speciálním párem tenisek na běhání a sledovali, jak si povede v závodě s druhým robotem.

Byl rychlejší, podařilo se mu dosáhnout rychlosti 3,6 m/s a běžet jí po dobu až 35 minut. Stal se tak nejrychlejším strojem svého druhu, byť s pomocí obuvi. Ale i lidští běžci, se kterými v jiné části testu robot závodil, si svůj výkon zlepšují volbou těch správných běžeckých bot.

Robot STAR1 je přitom jen jedním z mnoha humanoidních robotů, které se společnosti po celém světě snaží neustále zdokonalovat a které předvádí světu. Patří mezi ně například robot Optimus Gen-2 od Tesly, který sice chodí jako starý muž, ale dokáže dělat dřepy a manipulovat s křehkými předměty, jako je například vejce.

Dalším je robot Figure 01 vybavený umělou inteligencí, který se dokáže naučit uvařit šálek kávy pouhým sledováním záběrů člověka, který nápoj připravuje, nyní umí i odpovídat na otázky, a to díky integraci ChatGPT. Nový Atlas od Boston Dynamics je pak podle svých tvůrců nejdynamičtějším humanoidním robotem.

Štítky:
Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz