Domů     Technika
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
Zdroj: Robot Era

Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům..

STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. Jeho design má napodobovat lidské tělo, proto má dvě ruce a běhá po dvou nohách jako člověk.

Naprogramován, aby se při běhu pohyboval jako člověk, byl pomocí umělé inteligence. Jeho hardware má výpočetní výkon 275 bilionů operací za sekundu (TOPS), což je více než u mnoha nejlepších notebooků, které se pohybují mezi 45 a 55 TOPS.

Tým stojící za robotem STAR1 využil rovněž svých znalostí motorů, aby „klouby“ robota fungovaly podobně jako ty lidské. Robot tam má 12 stupňů volnosti, což odkazuje na počet kloubních spojení a rozsah pohybů, které je schopen provést.

Nyní ho vědci otestovali, jak se mu bude dařit při běhu v různých terénech, jako je pastvina či štěrk, běh na zpevněných i nezpevněných cestách. V březnu 2024 stanovil robot H1 Unitree rychlostní rekord pro bipedního robota na 3,3 m/s, ačkoliv, technicky vzato, neběžel, protože se vždy jednou nohou dotýkal země.

Zdroj: Robot Era

Na běžeckých botách záleží

Tvůrci STAR1 nicméně chtěli zjistit, zda jej jejich robot dokáže porazit. Vydali se proto se dvěma roboty STAR1 do pouště Gobi. Jednoho z nich ovšem vybavily speciálním párem tenisek na běhání a sledovali, jak si povede v závodě s druhým robotem.

Byl rychlejší, podařilo se mu dosáhnout rychlosti 3,6 m/s a běžet jí po dobu až 35 minut. Stal se tak nejrychlejším strojem svého druhu, byť s pomocí obuvi. Ale i lidští běžci, se kterými v jiné části testu robot závodil, si svůj výkon zlepšují volbou těch správných běžeckých bot.

Robot STAR1 je přitom jen jedním z mnoha humanoidních robotů, které se společnosti po celém světě snaží neustále zdokonalovat a které předvádí světu. Patří mezi ně například robot Optimus Gen-2 od Tesly, který sice chodí jako starý muž, ale dokáže dělat dřepy a manipulovat s křehkými předměty, jako je například vejce.

Dalším je robot Figure 01 vybavený umělou inteligencí, který se dokáže naučit uvařit šálek kávy pouhým sledováním záběrů člověka, který nápoj připravuje, nyní umí i odpovídat na otázky, a to díky integraci ChatGPT. Nový Atlas od Boston Dynamics je pak podle svých tvůrců nejdynamičtějším humanoidním robotem.

Štítky:
Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz