Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility.
Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní prvek příslušenství pro model EV3 se bude nabízet na vybraných trzích; zákazníci jej budou moci objednávat po uvedení modelu na trh.
Vzor „geometrických vln“ na rohoži do zavazadelníku se inspiroval designovou filozofií „spojené protiklady“ Kia, kdy připomíná vlny a proudění odpadu do prostoru sběru, čímž odráží postup organizace The Ocean Cleanup při těžbě plastového odpadu z oceánu.
Podíl plastů recyklovaných z oceánu a používaných k výrobě rohože do zavazadelníku činí 40 %; dalších 35 % připadá na termoplastický vulkanizát (TPV) a 25 % na anorganický materiál.
Plastová rohož je přitom stejně odolná, praktická a funkční jako rohož klasická. Na každé rohoži je kromě loga organizace The Ocean Cleanup uveden i QR kód, jehož prostřednictvím zákazníci získají podrobné informace o vývoji produktu a partnerské spolupráci.
Kia a organizace The Ocean Cleanup od počátku sedmiletého projektu spolupráce (zahájeného v roce 2022) neúnavně hledají inovativní cesty, jak plastový odpad z Velké tichomořské odpadkové skvrny přetvářet v užitečné produkty.
S ohledem na jedinečné vlastnosti těžby plastu z oceánu se nejprve provádí třídění, recyklace a zpracování plastu v souladu s přísnými kvalitativními standardy Kia.
Na rozdíl od plastů teprve mířících do oceánů je surovina poskytovaná organizací The Ocean Cleanup tvořena výhradně materiálem, který již v oceánu byl, což se promítá do vyšší náročnosti recyklace. To znamená, že plasty musejí splňovat standard CoC (Chain of Custody) za účelem vysledovatelnosti a potvrzení původu materiálu.
V souladu se svými cíli na poli trvalé udržitelnosti Kia aktivně začleňuje recyklované plasty a další ekologické materiály do svých nejnovějších modelů. To platí i pro čistě elektrické vlajkové SUV – model EV9 – kde se uplatňují recyklované rybářské sítě k výrobě materiálu podlahové krytiny, resp.
recyklované plastové lahve k výrobě čalounění sedadel. V případě modelu EV6 se zase využívají látky a rohože vyráběné z recyklovaných plastů.
Ve snaze podpořit obecnější vizi stát se průkopníkem trvale udržitelné mobility se Kia zavázala zvýšit používání udržitelných materiálů ve svých budoucích produktech a do roku 2030 navýšit podíl recyklovaných plastů ve vozidlech této značky na více než 20 %.
Tímto krokem Kia potvrzuje své zasazení vytvořit kruhový systém recyklace zdrojů s využitím plastů z oceánů.