Domů     Medicína
Chřipkové období: Posilněte imunitu včas

komerční sdělení

Imunita, neboli obranyschopnost našeho organismu, je klíčová sice neustále, o to větší význam má ale během podzimního a zimního pochmurného počasí. V tomto období totiž útočí infekční viry a bakterie naplno a riziko nachlazení a chřipky je mnohem vyšší než v jiných částech roku.

Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak svou imunitu podpořit, abyste si období plné vonných svíček a barevného listí užili v plné síle.

Máte sníženou imunitu?

Snížená imunita se často projevuje zvýšenou únavou, častějšími infekcemi, jako jsou nachlazení, chřipky nebo opar, a pomalejším hojením ran. Můžete se cítit vyčerpaní i po dostatečném spánku a běžné aktivity vám mohou připadat náročnější.

Pokud se u vás tyto příznaky objevují opakovaně, doporučujeme konzultovat svůj stav s lékařem.

Základem silné imunity je vyvážená a pestrá strava

Vyvážený a plnohodnotný jídelníček je alfou a omegou pro zdravé tělo i silnou imunitu. V potravinách se zaměřte na rozmanitost, abyste kombinovali různé potraviny a zároveň dodržovali optimální poměr všech makroživin.

Pro posílení imunity nezapomeňte na dostatečnou dávku ovoce a zeleniny. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje konzumovat denně minimálně 400 gramů ovoce a zeleniny. Ideální je zakomponovávat zeleninu do každého jídla.

Ovoce si můžete dát jako doplnění svačiny nebo snídaně. Nezapomínejte ale, že samotná zelenina či ovoce vás nezasytí. Kombinujte je proto vždy s dalšími živinami, především bílkovinami a tuky.

TIP: Doplnit zásoby potravin a doplňků můžete u My Protein, kde najdete nejen proteiny, ale i sportovní výživu, tyčinky a snacky nebo třeba vitamíny. Myprotein slevový kód vám zajistí, že vám žádná akce neunikne.

Pro silnou imunitu je klíčová také zdravá střevní mikroflóra. Dopřávejte si proto pravidelně probiotika ve formě kefíru, kysaných jogurtů, kysaného zelí a dalších fermentovaných potravin.

Jaké doplňky stravy pravidelně doplňovat?

Dnešní trh se doplňky stravy jenom hemží, jak se v nich tedy zorientovat a co zobat pravidelně? Obecně můžeme říct, že pokud bude vaše strava vyvážená, vitamíny a minerály suplementovat nemusíte. Ne vždy je ale snadné všechny potřebné živiny získat ze stravy. Doporučujeme proto doplňovat:.

– Vitamín C: Je základ pro silnou imunitu. Doporučujeme vybírat takový, který se postupně uvolňuje a lépe se tak vstřebá.

– Vitamín D: Vám pomůže nahradit chybějící sluneční paprsky.

– Zinek: Je to nenahraditelný prvek v procesu prevence a budování imunity.

– Probiotika: Můžete je kromě stravy získávat i z doplňků.

– Rakytník: Podporuje imunitu i správnou činnost kardiovaskulárního systému, pomáhá také při trávení.

– Hlíva ústřičná: Může snižovat hladinu cholesterolu, snižuje záněry a zlepšuje funkci jater.

Pro doplňky běžte do Benu. Ale nejdřív mrkněte na Benu slevový kód, abyste si ulovili doplňky stravy za ty nejlepší ceny.

Pohyb pro zdraví těla i mysli

Pro dobrý pocit, ale i lepší fyzickou kondici a pevné zdraví je pravidelný pohyb klíčový. Pokud to počasí dovolí, buďte na čerstvém vzduchu. I krátká procházka v parku či v lese vám dodá energii do zásoby a posílí obranyschopnost.

Na podzim jsou také jako dělané příjemná uvolňující cvičení, jako je jóga, pilates nebo plavání. Kromě posílení svalů a zlepšení flexibility pomáhají také odbourávat stres. A méně stresu znamená lepší imunitu.

U výběru vhodného pohybu je ale důležité především to, aby vás aktivita bavila. Jakmile se do ní budete nutit, pravděpodobně u její pravidelnosti nevydržíte. Dejte si čas a najděte si ideální druh pohybu přímo pro vás.

Dostatek spánku a méně stresu

Spánek je pro imunitu mimořádně důležitý, během něj se totiž naše tělo regeneruje a posiluje. Dopřejte si denně alespoň 7 až 8 hodin spánku. Skvělé jsou různé monitorovací nástroje, jako jsou chytré hodinky, náramky nebo prsteny.

Ty vám pomohou změřit kvalitu a délku vašeho spánku a podle výsledků můžete upravit své stávající spací návyky.

Imunitu oslabuje také stres a negativní myšlenky. Na povel se jich sice zbavit většinou nejde, každý den ale můžete jít naproti klidnější a pozitivnější mysli. Najděte si čas na své koníčky a relaxaci. Občas pomůže i jenom prosté “koukání do blba”, které vám trochu zrestartuje hlavu.

Občas právě tyhle maličkosti mají velký efekt, tak si během dne hledejte cesty a způsoby, jak to může fungovat u vás.

Související články
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz