Domů     Příroda
Nejnovější a zároveň nejohroženější ekoregion Afriky je domovem stovky unikátních druhů
Zdroj: WikiCommons by Conradie W. Bittencourt et al

Už od roku 2005 zkoumá profesor Julian Byaliss, který hostuje na Oxford Brookes University, horu Mabu a její okolí v africkém Mosambiku. Zdejší deštný prales je totiž domovem řady endemických druhů rostlin a živočichů.

Odborníci proto usilují o to, aby byla oblast navržena jako nový ekoregion s názvem South East Africa Montane Archipelago (SEAMA)..

Mount Mabu je hora v severním Mosambiku. Je vysoká 1700 metrů a obklopuje ji 7 000 hektarů lesa, který obývá extrémně rozmanitá flóra a fauna. Mabu je tak součástí největšího souvislého bloku deštného pralesa v jižní Africe.

Zdejší prales původně obývali lovci etnické skupiny Manhawa. Paradoxem je, že pro vědu se až do roku 2005, než zde své výzkumy zahájil profesor Byaliss, jednalo o neznámé místo. Od té doby se zde podařilo objevit na 127 endemických druhů rostlin a 90 místně unikátních druhů živočichů.

Dlouho neznámý deštný prales

Nyní usilují vědci o to, aby bylo místo prohlášeno za ekoregion. Profesor Byaliss k tomu říká: „Zdokumentovali jsme stovky dříve nepopsaných druhů a zkoumali geologii, klima a genetickou historii ekosystémů, abychom dali dohromady to, co dělá tyto hory tak jedinečnými.“ Doktor Harith Farooq, biolog z University of Lúrio v Mosambiku a spoluautor studie, dodává:

„Tento ekoregion je roztříštěn do malých izolovaných kapes deštného pralesa, horských pastvin a křovin, z nichž každý má své vlastní jedinečné, ale vzdáleně příbuzné rostliny a zvířata.“.

V lesích pod horou Mabu byla objevena celá řada endemických druhů zvířat. Například vrápenec Rhinolophus mabuensis, případně malý typ rejska, který ještě nebyl pojmenován. Dále malý zpěvný pták Apalis lynesi, který se vyskytuje pouze v masivu Mount Namuli na severu Mosambiku a na Mount Mabu.

V ekoregionu se vyskytuje i 10 unikátních druhů motýlů, endemický druh zmije či chameleonů. Zkoumány byly i zdejší unikátní druhy brouků hnojníků, kteří patří mezi vrubounovité.

Zdroj: ResearchGate by Daniel Strümpher & Josso

Unikátní fauna Mount Mabu

Tito brouci se živí především trusem savců, přičemž během procesu krmení provádějí řadu důležitých ekologických procesů. Odstraňováním trusu a recyklací živin zvyšují úrodnost půdy, šíří semena rostlin a snižují míru přežití parazitů, jako jsou mušky a roháči.

V Mosambiku žije 326 druhů hnojníků, endemický pro Mount Mabu je například nově objevený Onthophagus mabuensis. Tyto druhy jsou klíčové pro ekosystém oblasti a fungují jako indikátor zdraví zdejšího prostředí.

Přestože je ekoregion SEAMA celosvětově významný pro svoji biologickou rozmanitost, je vážně ohrožen. Od doby, kdy vědci zhruba před 20 lety zahájili své průzkumy, hory ztratily pětinu rozlohy svého deštného pralesa, v některých případech téměř polovinu – což je jedna z nejvyšších mír odlesňování v Africe.

„Taková místa s vysokou biologickou rozmanitostí a přírodní divočinou jsou stále vzácnější a celosvětově ohrožená,“ vysvětluje doktor Farooq. Je potřeba ji začít chránit dříve, než bude pozdě.

Štítky:
Související články
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz