Domů     Medicína
Ve Rwandě se šíří smrtící virus marburg, pomohou vyvíjené vakcíny?
Zdroj: Pixabay

Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci..

Virus marburg patří stejně jako virus ebola mezi filoviry a způsobuje krvácivé (hemohagické) horečky, při nichž dochází k silnému krvácení z tělesných otvorů. Dalšími příznaky nemoci jsou bolesti svalů a kloubů, stejně jako bolesti hlavy, zad a končetin, dále průjem a zvracení ústící v dehydrataci a selhání ledvin.

Poškození mozkové tkáně se nejprve projevuje zmateností, posléze bezvědomím a končí kómatem. Nakažení umírají při těžkém průběhu nemoci do týdne.

Virus se přenáší tělními tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků, či přímým kontaktem s nakaženým, kterým může být vedle člověka i netopýr, kaloň či opice. Ačkoliv se o nemoci hovoří jako o horečce marburg, pojmenované podle německého města, onemocnění se vyskytuje v subsaharské Africe.

Virus byl objeven v Německu v roce 1967, když se ve městě Marburg nakazilo 24 laboratorních pracovníků od infikovaných opic. Jedna z největších epidemií této nemoci propukla mezi roky 2004 až 2005 v Kongu a Angole, kdy bylo 399 nakažených osob, z nichž 355 nákaze podlehlo.

Epidemie horečky marburg ve Rwandě

Nyní se horečka marburg šíří v africké Rwandě, zatím se hovoří o 27 případech a 9 mrtvých, zasaženi jsou především zdravotničtí pracovníci v hlavním městě Kigali. V pondělí 30. září uspořádala Světová zdravotnická organizace (WHO) ve švýcarské Ženevě telekonferenci za účasti rwandských vědců, kteří byli vybráni vládou země k provádění testů vakcín a jiných léků proti horečce marburg.

Žádná vakcína proti viru marburg zatím nebyla schválena, nicméně dvě se ukázaly jako bezpečné při testování v rámci klinických studií, a tak by mohly být nouzově využity ve Rwandě.

virus marburg, zdroj: WikiCommons

Jednou z nich je vakcína vyvíjená Sabin Vaccine Institute, pojmenovaném po Albertu Sabinovi (1906–1993), který vynalezl orálně podávanou vakcínu proti dětské obrně. Tato vakcína využívá modifikovaný šimpanzí adenovirus, jenž slouží jako vektor pro přenos genetických instrukcí do buněk.

Ty jim říkají, aby vytvořily protein viru marburg, což pomáhá imunitnímu systému rozpoznat a bojovat proti skutečnému viru. Úspěšně testována byla na 40 lidech, u kterých vyvolala imunitní odpověď.

Kruhový systém vakcinace

Druhá, podobná vakcína je vyvíjena na Univerzitě v Oxfordu ve Velké Británii. Teresa Lambeová, vakcinoložka z Oxfordu, která tamní vývoj vakcíny proti viru marburg vede, říká, že se u hrstky účastníků, kteří ji dostali v rámci klinické studie, projevila jako bezpečná.

Vakcíny by mohly být využity v takzvaném kruhovém systému vakcinace, kdy by byli rychle rozpoznány nejbližší kontakty nakaženého (rodina, přátelé), a ty by byly naočkovány. Tím by se zabránilo dalšímu šíření nemoci.

Dle slov Marka Feinberga, výkonného ředitele International Aids Vaccine Initiative v New Yorku, která rovněž vyvíjí vakcínu proti viru marburg, ovšem založenou na vektoru rekombinantního viru vezikulární stomatitidy, nejsou v současné době k dispozici žádné dávky této vakcíny, ale jejich výroba má začít tento týden.

Tato vakcína je obdobou již schválené vakcíny proti ebole. V boji s horečkou marburg by mohl být vyzkoušen i lék remdesivir, testovaný již proti ebole a covidu, případně léčba pomoci monoklinálních protilátek.

Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz