Domů     Medicína
Znečištění ovzduší a hluk z dopravy zvyšují riziko neplodnosti
Martin Janda 22.9.2024

Dánští vědci odhalili možné spojení mezi dlouhodobým vystavením jemným prachovým částicím ve vzduchu (PM2,5) a zvýšeným rizikem neplodnosti u mužů. Zároveň zjistili, že hluk z automobilové dopravy může být faktorem neplodnosti u žen starších 35 let.

Výsledky této studie byly publikovány v prestižním časopise The BMJ a otevírají prostor pro další výzkum, který by mohl mít zásadní dopad na opatření zaměřená na regulaci znečištění a hluku pocházejícího z individuální automobilové dopravy..

Neplodnost představuje v západním světě vážný zdravotní problém, vždyť zasahuje přibližně každý sedmý pár, který se snaží počít dítě. Ačkoli již několik předchozích studií naznačilo, že znečištění ovzduší může mít negativní vliv na kvalitu spermií a úspěšnost léčby neplodnosti, výsledky týkající se samotné plodnosti, tedy pravděpodobnosti početí, zůstávaly nejednoznačné.

Navíc dosud nebylo dostatečně prozkoumáno, jaký vliv má hluk z dopravy na mužskou a ženskou plodnost.

V reakci na tuto vědeckou nejistotu se dánský tým rozhodl zaměřit na otázku, zda existuje souvislost mezi dlouhodobou expozicí prachovým částicím a hluku a neplodností. Výsledky jsou založeny na rozsáhlé studii více než půl milionu mužů a žen ve věku 30 až 45 let, kteří žili v Dánsku v letech 2000 až 2017.

Do studie bylo zařazeno 526 056 mužů a 377 850 žen, kteří měli méně než dvě děti a žili v nesezdaném soužití či v manželství. Studie se snažila vybrat skupinu, která by zahrnovala velké procento párů aktivně se snažících o otěhotnění.

Výzkumníci vyloučili jedince, u kterých byla dříve diagnostikována neplodnost, ženy po operaci bránící otěhotnění, a muže, kteří podstoupili sterilizaci.

Výsledky studie ukázaly, že muži, kteří byli dlouhodobě vystaveni vyšším hodnotám jemných prachových částic (o 2,9 µg/m3 nad normu), čelili o 24 % vyššímu riziku neplodnosti. U žen naopak nebyla podobná souvislost se znečištěním ovzduší zjištěna.

Zatímco jemné prachové částice ovlivňovaly plodnost především u mužů, u žen vědci zjistili, že riziko neplodnosti stoupá s expozicí vyšším úrovním hluku ze silniční dopravy. Ženy starší 35 let, které byly vystaveny hluku vyšším o 10,2 decibelů po dobu pěti let, měly o 14 % vyšší pravděpodobnost neplodnosti.

U mladších žen ve věku 30–35 let nebylo podobné zvýšení rizika zjištěno. Mírně zvýšené riziko neplodnosti v souvislosti s hlukem bylo pozorováno i u mužů ve věku 37–45 let, avšak tato souvislost nebyla tak silná jako u žen.

Studie naznačuje, že by mohly existovat rozdíly v citlivosti mužů a žen na různé druhy environmentálních stresorů. Výsledky se projevily jak u lidí žijících ve venkovských oblastech, tak v příměstských a městských částech, a to bez ohledu na jejich socioekonomický status.

Související články
Koleno je nejsložitějším kloubem v lidském těle. V dnešní době se řada lidí potýká s jeho bolestmi, přičemž její úplně nejčastější příčinou je artróza, která trápí až tři čtvrtiny lidí po padesátce a stále častěji se objevuje i u lidí po třicítce. Co tkví za nárůstem výskytu těchto bolestí? Kolenní kloub spojuje stehenní kost, holenní […]
Narození zdravého dítěte není zdaleka taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Jen zhruba každé třetí počaté lidské embryo je schopno dát vzniknout těhotenství, které je zakončeno příchodem dítěte na svět. Nejranější fáze lidského života jsou totiž plné překážek, které ne každý zárodek dovede překonat. Aktuální výzkum českých vědců publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature Communications […]
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz