Domů     Příroda
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Zdroj: Pixabay

Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily….

E.coli produkuje řadu látek, které brání síření patogenních bakterií v lidském těle a podílí se i na tvorbě některých vitaminů. Určité kmeny však mohou u lidí vyvolat těžko léčitelné infekce, jako je zápal plic či infekce krevního řečiště.

Jejich nebezpečnost stoupá, protože si vytváří odolnost vůči antibiotikům. Ačkoliv těmito bakteriemi mohou být nakaženy i lidoopi, jak se prokázalo u goril nížinných (Gorilla gorilla gorila) v gabonském národním parku Moukalaba-Doudou, nepotýkají se tato zvířata s žádnými závažnými příznaky nemoci.

Gorily žvýkají kůru některých stromů

Vědci se proto rozhodli zjistit, jak to gorily dělají, že mohou hostit tyto patogenní druhy E.coli, aniž by jim tyto působily vážné zdravotní problémy. Vycházeli přitom z předpokladu, že by to mohlo souviset s rostlinami, které gorily jedí, ačkoliv nejsou zásadní pro jejich výživu, jako je například kůra stromů.

Vědci identifikovali čtyři druhy rostlin, které tvoří součást gorilí stravy a zároveň je k léčení využívali i tradiční léčitelé v regionu, který gorily obývají.

„Jedním z kritérií pro zařazení různých rostlin do našeho výzkumu byla skutečnost, že vybraná rostlina, kterou gorily konzumovaly, byla rovněž používána v tradiční medicíně,“ vysvětluje hlavní autor Leresche Even Doneilly Oyaba Yinda, bakteriolog z Interdisciplinary Medical Research Center of Franceville.

Vybrány byly: vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), až 70 metrů vysoký tropický strom, dále obří žlutá moruše (Myrianthus arboreus), které se přezdívá opičí plod, poté tropické dřevo iroko (Milicia excelsa) neboli africký teak a fíkovník (Ficus).

Myrianthus arboreus, zdroj: WikiCommons by AGRIPO

Extrakt z kůry měl antibakteriální účinky

Tradiční léčitelé využívají kůru těchto stromů v infuzích, extraktech a mastech k léčení mnoha neduhů od kašle přes únavu a průjem po žaludeční vředy. Gorily kůru těchto stromů žvýkají, i když základem jejich stravy je ovoce.

Primatologové nicméně považují kůru za záložní potravu pro lidoopy v okamžiku, kdy jimi preferované potraviny jsou méně dostupné. Výzkumníci vytvořili extrakt z kůry každého z těchto stromů a poté testovali jejich účinky na patogenní druhy E.coli, které se u gabonských goril běžně vyskytovaly.

Kůra všech čtyř stromů měla antibakteriální účinky, přičemž každý vykazoval určitou aktivitu proti alespoň jednomu z 10 testovaných kmenů E. coli. Kůra vlnovce pětimužného dosahovala nejlepších výsledků při inhibici růstu E.coli, protože působila proti všem 10 patogenním kmenům.

„Tyto čtyři rostliny mají silný potenciál pro léčbu multirezistentních bakteriálních infekcí u lidí,“ domnívá se Yinda. „Jejich antibakteriální a antioxidační vlastnosti mohou vysvětlovat rovněž jejich použití v tradiční medicíně,“ dodává.

Štítky:
Související články
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Potraviny – tedy přesněji plýtvání potravinami. Vědci v projektu Drawdown představili 100 řešení, jak snížit dopad klimatické krize. A jako třetí nejdůležitější řešení, které má […]
O chobotnicích se ví, že jsou to výjimečně inteligentní tvorové, kteří jsou ovšem samotářští. Přítomnost příslušníků svého druhu vyhledávají jen v době páření. Nejnovější výzkum však odhalil, že jsou chobotnice schopné spolupracovat s jinými tvory, a to konkrétně s hejny ryb, při obstarávání si potravy. Chobotnice přitom rybám „šéfují“. Chobotnice se řadí mezi hlavonožce, patří […]
Vědci z univerzity v britském Lincolnu přišli s překvapivým zjištěním. Zatímco až dosud bylo aportování přisuzováno výhradně psům, údajně není cizí ani kočkám… Přestože se jejich domestikace a přirozené chování liší, mají psi a kočky mnoho společného. Například jsou zdatnými predátory, kteří žijí společně s lidmi, s nimiž si vychutnávají zábavné chvíle. To ale není […]
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz