Domů     Příroda
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Zdroj: Pixabay

Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily….

E.coli produkuje řadu látek, které brání síření patogenních bakterií v lidském těle a podílí se i na tvorbě některých vitaminů. Určité kmeny však mohou u lidí vyvolat těžko léčitelné infekce, jako je zápal plic či infekce krevního řečiště.

Jejich nebezpečnost stoupá, protože si vytváří odolnost vůči antibiotikům. Ačkoliv těmito bakteriemi mohou být nakaženy i lidoopi, jak se prokázalo u goril nížinných (Gorilla gorilla gorila) v gabonském národním parku Moukalaba-Doudou, nepotýkají se tato zvířata s žádnými závažnými příznaky nemoci.

Gorily žvýkají kůru některých stromů

Vědci se proto rozhodli zjistit, jak to gorily dělají, že mohou hostit tyto patogenní druhy E.coli, aniž by jim tyto působily vážné zdravotní problémy. Vycházeli přitom z předpokladu, že by to mohlo souviset s rostlinami, které gorily jedí, ačkoliv nejsou zásadní pro jejich výživu, jako je například kůra stromů.

Vědci identifikovali čtyři druhy rostlin, které tvoří součást gorilí stravy a zároveň je k léčení využívali i tradiční léčitelé v regionu, který gorily obývají.

„Jedním z kritérií pro zařazení různých rostlin do našeho výzkumu byla skutečnost, že vybraná rostlina, kterou gorily konzumovaly, byla rovněž používána v tradiční medicíně,“ vysvětluje hlavní autor Leresche Even Doneilly Oyaba Yinda, bakteriolog z Interdisciplinary Medical Research Center of Franceville.

Vybrány byly: vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), až 70 metrů vysoký tropický strom, dále obří žlutá moruše (Myrianthus arboreus), které se přezdívá opičí plod, poté tropické dřevo iroko (Milicia excelsa) neboli africký teak a fíkovník (Ficus).

Myrianthus arboreus, zdroj: WikiCommons by AGRIPO

Extrakt z kůry měl antibakteriální účinky

Tradiční léčitelé využívají kůru těchto stromů v infuzích, extraktech a mastech k léčení mnoha neduhů od kašle přes únavu a průjem po žaludeční vředy. Gorily kůru těchto stromů žvýkají, i když základem jejich stravy je ovoce.

Primatologové nicméně považují kůru za záložní potravu pro lidoopy v okamžiku, kdy jimi preferované potraviny jsou méně dostupné. Výzkumníci vytvořili extrakt z kůry každého z těchto stromů a poté testovali jejich účinky na patogenní druhy E.coli, které se u gabonských goril běžně vyskytovaly.

Kůra všech čtyř stromů měla antibakteriální účinky, přičemž každý vykazoval určitou aktivitu proti alespoň jednomu z 10 testovaných kmenů E. coli. Kůra vlnovce pětimužného dosahovala nejlepších výsledků při inhibici růstu E.coli, protože působila proti všem 10 patogenním kmenům.

„Tyto čtyři rostliny mají silný potenciál pro léčbu multirezistentních bakteriálních infekcí u lidí,“ domnívá se Yinda. „Jejich antibakteriální a antioxidační vlastnosti mohou vysvětlovat rovněž jejich použití v tradiční medicíně,“ dodává.

Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Objevy Příroda 7.7.2025
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.   Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz