Domů     Příroda
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Zdroj: Pixabay

Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily….

E.coli produkuje řadu látek, které brání síření patogenních bakterií v lidském těle a podílí se i na tvorbě některých vitaminů. Určité kmeny však mohou u lidí vyvolat těžko léčitelné infekce, jako je zápal plic či infekce krevního řečiště.

Jejich nebezpečnost stoupá, protože si vytváří odolnost vůči antibiotikům. Ačkoliv těmito bakteriemi mohou být nakaženy i lidoopi, jak se prokázalo u goril nížinných (Gorilla gorilla gorila) v gabonském národním parku Moukalaba-Doudou, nepotýkají se tato zvířata s žádnými závažnými příznaky nemoci.

Gorily žvýkají kůru některých stromů

Vědci se proto rozhodli zjistit, jak to gorily dělají, že mohou hostit tyto patogenní druhy E.coli, aniž by jim tyto působily vážné zdravotní problémy. Vycházeli přitom z předpokladu, že by to mohlo souviset s rostlinami, které gorily jedí, ačkoliv nejsou zásadní pro jejich výživu, jako je například kůra stromů.

Vědci identifikovali čtyři druhy rostlin, které tvoří součást gorilí stravy a zároveň je k léčení využívali i tradiční léčitelé v regionu, který gorily obývají.

„Jedním z kritérií pro zařazení různých rostlin do našeho výzkumu byla skutečnost, že vybraná rostlina, kterou gorily konzumovaly, byla rovněž používána v tradiční medicíně,“ vysvětluje hlavní autor Leresche Even Doneilly Oyaba Yinda, bakteriolog z Interdisciplinary Medical Research Center of Franceville.

Vybrány byly: vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), až 70 metrů vysoký tropický strom, dále obří žlutá moruše (Myrianthus arboreus), které se přezdívá opičí plod, poté tropické dřevo iroko (Milicia excelsa) neboli africký teak a fíkovník (Ficus).

Myrianthus arboreus, zdroj: WikiCommons by AGRIPO

Extrakt z kůry měl antibakteriální účinky

Tradiční léčitelé využívají kůru těchto stromů v infuzích, extraktech a mastech k léčení mnoha neduhů od kašle přes únavu a průjem po žaludeční vředy. Gorily kůru těchto stromů žvýkají, i když základem jejich stravy je ovoce.

Primatologové nicméně považují kůru za záložní potravu pro lidoopy v okamžiku, kdy jimi preferované potraviny jsou méně dostupné. Výzkumníci vytvořili extrakt z kůry každého z těchto stromů a poté testovali jejich účinky na patogenní druhy E.coli, které se u gabonských goril běžně vyskytovaly.

Kůra všech čtyř stromů měla antibakteriální účinky, přičemž každý vykazoval určitou aktivitu proti alespoň jednomu z 10 testovaných kmenů E. coli. Kůra vlnovce pětimužného dosahovala nejlepších výsledků při inhibici růstu E.coli, protože působila proti všem 10 patogenním kmenům.

„Tyto čtyři rostliny mají silný potenciál pro léčbu multirezistentních bakteriálních infekcí u lidí,“ domnívá se Yinda. „Jejich antibakteriální a antioxidační vlastnosti mohou vysvětlovat rovněž jejich použití v tradiční medicíně,“ dodává.

Štítky:
Související články
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz