Domů     Příroda
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Zdroj: Pixabay

Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily….

E.coli produkuje řadu látek, které brání síření patogenních bakterií v lidském těle a podílí se i na tvorbě některých vitaminů. Určité kmeny však mohou u lidí vyvolat těžko léčitelné infekce, jako je zápal plic či infekce krevního řečiště.

Jejich nebezpečnost stoupá, protože si vytváří odolnost vůči antibiotikům. Ačkoliv těmito bakteriemi mohou být nakaženy i lidoopi, jak se prokázalo u goril nížinných (Gorilla gorilla gorila) v gabonském národním parku Moukalaba-Doudou, nepotýkají se tato zvířata s žádnými závažnými příznaky nemoci.

Gorily žvýkají kůru některých stromů

Vědci se proto rozhodli zjistit, jak to gorily dělají, že mohou hostit tyto patogenní druhy E.coli, aniž by jim tyto působily vážné zdravotní problémy. Vycházeli přitom z předpokladu, že by to mohlo souviset s rostlinami, které gorily jedí, ačkoliv nejsou zásadní pro jejich výživu, jako je například kůra stromů.

Vědci identifikovali čtyři druhy rostlin, které tvoří součást gorilí stravy a zároveň je k léčení využívali i tradiční léčitelé v regionu, který gorily obývají.

„Jedním z kritérií pro zařazení různých rostlin do našeho výzkumu byla skutečnost, že vybraná rostlina, kterou gorily konzumovaly, byla rovněž používána v tradiční medicíně,“ vysvětluje hlavní autor Leresche Even Doneilly Oyaba Yinda, bakteriolog z Interdisciplinary Medical Research Center of Franceville.

Vybrány byly: vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), až 70 metrů vysoký tropický strom, dále obří žlutá moruše (Myrianthus arboreus), které se přezdívá opičí plod, poté tropické dřevo iroko (Milicia excelsa) neboli africký teak a fíkovník (Ficus).

Myrianthus arboreus, zdroj: WikiCommons by AGRIPO

Extrakt z kůry měl antibakteriální účinky

Tradiční léčitelé využívají kůru těchto stromů v infuzích, extraktech a mastech k léčení mnoha neduhů od kašle přes únavu a průjem po žaludeční vředy. Gorily kůru těchto stromů žvýkají, i když základem jejich stravy je ovoce.

Primatologové nicméně považují kůru za záložní potravu pro lidoopy v okamžiku, kdy jimi preferované potraviny jsou méně dostupné. Výzkumníci vytvořili extrakt z kůry každého z těchto stromů a poté testovali jejich účinky na patogenní druhy E.coli, které se u gabonských goril běžně vyskytovaly.

Kůra všech čtyř stromů měla antibakteriální účinky, přičemž každý vykazoval určitou aktivitu proti alespoň jednomu z 10 testovaných kmenů E. coli. Kůra vlnovce pětimužného dosahovala nejlepších výsledků při inhibici růstu E.coli, protože působila proti všem 10 patogenním kmenům.

„Tyto čtyři rostliny mají silný potenciál pro léčbu multirezistentních bakteriálních infekcí u lidí,“ domnívá se Yinda. „Jejich antibakteriální a antioxidační vlastnosti mohou vysvětlovat rovněž jejich použití v tradiční medicíně,“ dodává.

Štítky:
Související články
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Ostatní Příroda 18.11.2024
Vědci z Botanického ústavu AV ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě. Výzkum, publikovaný v časopise The Holocene, ukázal, že zdrojem této rozmanitosti jsou světlé lesy z doby ledové, ve kterých se mohla vyskytovat řada druhů dnešních luk. Druhově nejbohatší louky […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz