Domů     Medicína
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
Zdroj: Pixabay

Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření.

Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví?.

Lidské tělo tato různá záření v určité míře absorbuje. Jsou pohlcovány v tkáních a mohou je ovlivňovat. Hodnota, která měří toto tak zvané absorbované záření se nazývá SAR (Specific Absorption Rate) a udává se ve wattech na kilogram.

V lidském těle probíhající procesy, například impulsy, které dává mozek nervové soustavě, mohou být při dlouhodobému vystavení elektromagnetickému záření narušeny. Ačkoliv mobilní telefony vydávají mnohem menší množství záření než třeba mikrovlnná trouba, používáme je výrazně častěji a navíc v blízkosti hlavy.

Škodí lidem elektromagnetické záření?

Jejich prostřednictvím nejen telefonujeme a posíláme zprávy, ale také sledujeme sociální sítě i dění ve světě, posloucháme hudbu, nahrazují nám papírové diáře i budíky. Proto vznikly obavy, že by mobilní telefony mohly mít negativní vliv na lidské tělo, zvláště když zvyšují teplotu tkání, především mozku.

Proto byly klasifikovány Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC – International Agency for Research on Cancer) jako potenciálně karcinogenní. Studií, které se zabývaly vztahem mezi „mobily“ a rakovinou vzniklo mezi roky 1994 až 2020 přes 5 000.

Zdroj: Pixabay

Nyní pověřila Světová zdravotnická organizace (WHO) jejich přezkoumáním Australskou agenturu pro radiační ochranu a jadernou bezpečnost (Arpansa). Ta nejprve vyřadila studie s nízkou relevancí, takže konečná analýza zahrnovala 63 pozorovacích studií, což z ní i tak dělá dosud nejkomplexnější přehled.

Revize studií nezjistila žádnou celkovou souvislost mezi používání mobilního telefonu, ať už s ohledem na délku či četnost jeho užívání, a rakovinou. Odborníci se přitom soustředili na nádory centrálního nervového systému, včetně mozku, mozkových blan, hypofýzy a ucha, stejně jako na nádory slinných žláz.

Mobilní telefony a rakovina

„Došli jsme k závěru, že důkazy neukazují souvislost mezi mobilními telefony a rakovinou mozku či jinými rakovinami hlavy a krku,“ shrnuje zjištění profesor Ken Karipidis, asistent ředitele pro hodnocení zdravotních dopadů společnosti Arpansa.

Ujištěním o správnosti jejich závěrů je podle Karipidise i fakt, že … „i když požívání mobilních telefonů raketově stouplo, výskyt mozkových nádorů zůstal stabilní,“ říká.

A dále vysvětluje: „Označením radiofrekvenčních elektromagnetických polí v roce 2011 za možný karcinogen je WHO postavila na roveň se stovkami dalších látek, u nichž jsou důkazy o škodlivosti nejisté, jako je aloe vera, nakládaná zelenina a práce v čistírně.“ Tim Driscoll, profesor na University of Sydney a předseda výboru Australské rady pro rakovinu, k závěrům studie říká:

„Myslím si, že by se lidé měli touto studií cítit uklidněni… používání mobilních telefonů by mělo být považováno za bezpečné, pokud jde o jakékoli obavy ze zvýšeného rizika rakoviny.“.

Štítky:
Související články
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz