Domů     Medicína
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Veronika Tyrková 21.8.2024
FOTO: Unsplash

Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti..

Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, s nímž souvisejí genetické poruchy. „Vajíčko je ale buňka, která žije a má specifické buněčné složení.

I to je potřeba zkoumat. Příčinou neplodnosti totiž může být také špatná cytoplazma, tedy vnitřní prostředí vajíčka,“ popisuje vědkyně PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D., která se dlouhodobě zabývá studiem vývoje oocytů.

Až na hranici nanosvěta

Tento výzkum zahájila během pracovního pobytu v anglické Cambridgi, poté se vrátila do České republiky a v roce 2015 začala spolupracovat s brněnskou klinikou Reprofit. „Vajíčko sice může vykazovat vnější znaky oplození, to však nemusí být úplně vypovídající.

Proto se v oddělení vědy a výzkumu zaměřujeme i na pochopení vnitřní struktury vajíčka. Pomocí speciálních vysokorozlišovacích mikroskopů je s kolegy zkoumáme na úrovni nanometrů,“ popisuje vědkyně. Právě vědecký výzkum a aplikace získaných poznatků do praxe jsou jedním z klíčů úspěchu léčby pomocí IVF. Vědci v Reprofitu úzce spolupracují s embryology, kteří díky nim dokážou lépe posoudit, zda je vajíčko dostatečně kvalitní a zralé.

„Zjednodušeně lze říct, že vajíčko je maminka, která dítěti sbalí svačinu na cestu, a spermie tatínek, který ho odveze na autobus. Teprve na výletě se ukáže, jestli bez nich dítě – tedy embryo – dokáže fungovat samostatně,“ vysvětluje PharmDr. Holubcová.

Ideální věk? 25 let

Aby se embrya vyvíjela správně, musejí odborníci vybrat ta nejkvalitnější vajíčka a správně načasovat jejich oplození. Jak vědkyně upozorňuje, kvalita genetické výbavy vajíček u žen s přibývajícími roky klesá a s ní i úspěšnost IVF. „Není to tak, že se vzbudím ve 34 letech a řeknu si:

Jsem zdravá, vše je v pohodě a teď budu mít dítě. Ideální věk na těhotenství je kolem 25 let,“ říká PharmDr. Holubcová. Vnitřní prostředí vajíčka ale podle ní může být narušené v jakémkoli věku ženy. „Nad tím, proč se případně oplození nepovedlo, je proto třeba přemýšlet v širších souvislostech,“ zdůrazňuje vědkyně.

Spolupráci s vědci reprodukční kliniky oceňují. Pomáhá jim monitorovat úspěšnost využívaných metod a neustále zdokonalovat výsledky své práce.

 

Autor: Jiří Lukša

Související články
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz