Domů     Příroda
Velký bariérový útes čelí extrémním teplotám
Ilustrační foto, Zdroj: Freepik

Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních čtyři sta let. Podle odborníků je situace alarmující.

„Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ uvedl autor nejnovější studie, Benjamin Henley.

„Pokud si dáte všechny důkazy dohromady, biologie korálů a ekologie útesů nám říkají, že extrémním teplotám čelí příliš často na to, aby se tito koráli mohli účinně přizpůsobit a vyvíjet,“ doplnil.

Odstíny bílé

Největší ekosystém korálových útesů na světě postihlo v letech 2016–2024 masové bělení korálů. K tomu dochází v případě, že se koráli v důsledku oteplování mořské vody zbavují barevných řas, které jim zajišťují výživné látky.

Začátkem letošního roku objevili letečtí průzkumníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) bělení korálů u více než tří set útesů.

V záplavě dat

Vědci z australských vysokých škol v čele s Melbournskou univerzitou dokázali nedávné teploty oceánu porovnat s historickými daty pomocí vzorků koster korálů z Korálového moře. Zároveň se jim podařilo rekonstruovat údaje o odhadované teplotě hladiny z let 1618–1995, které spojili s informacemi o naměřené teplotě mořské hladiny z období 1900–2024.

Historie pod lupou

A výsledek? Před rokem 1900 byly teploty převážně stabilní, zatímco od roku 1960 až do současnosti trvale rostly – a to vždy od ledna do března. Ukázalo se také, že během pěti let blednutí korálů (2016, 2017, 2020, 2022 a 2024) byly teploty v lednu a březnu výrazně vyšší než kdekoli v období od roku 1618.

Rozmanitost „nula“?

Rychlost oteplování po roce 1900 přisoudili vědci klimatickým změnám způsobeným člověkem. Jediným dalším rokem, který byl téměř stejně teplý jako roky masového bělení, byl rok 2004. Řešení je bohužel značně komplikované.

I kdyby se totiž podařilo globální oteplování udržet pod hranicí 1,5 stupně Celsia, může být ohroženo 70 až 90 % korálů na světě. V důsledku toto, by se v budoucnu na korálových útesech pravděpodobně snížila druhová rozmanitost – což se podle vědců již děje v souvislosti s tím, jak se oceány oteplují.

Související články
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz