Domů     Medicína
Osamělí lidé častěji trpí nočními můrami
Zdroj: Pixabay

Pocity osamělosti, stejně jako poruchy spánku patří mezi vážné problémy veřejného zdraví, s obojím se navíc potýká čím dál více lidí. Jsou spojeny se zvýšeným rizikem deprese, snížené imunity, chronických nemocí i předčasné smrti.

Podle nejnovější studie, za kterou stojí vědci z Oregonské státní univerzity, mezi osamělostí a poruchami spánku existuje spojitost..

„Touha někam patřit je vrozená a základní potřeba člověka. Pokud nám tohle chybí, může to mít závažné následky,“ říká Frank Infura, docent psychologie na Arizona State University. Ten stál za výzkumem, týkajícím se míry osamělosti u lidí středního věku ve Spojených státech ve srovnání se stejně starými lidmi v Evropě.

Závěry jeho výzkumu byly zveřejněny letos na jaře v časopise American Psychologist. Ze studie vyplynulo, že Američané ve věku mezi 45 a 65 lety jsou osamělejší než jejich evropské protějšky.

Američané jsou osamělejší než Evropané

Odborníci se zaměřili právě na lidi ve středním věku, kteří se často musejí starat nejen o své dospívající děti, ale i o stárnoucí rodiče, takže jim nezbývá příliš času na budování a udržování sociálních vazeb.

„Domníváme se, že vyšší míra osamělosti, kterou Američané hlásí v porovnání se svými protějšky z jiných zemí, je důsledkem omezených sociálních záchranných sítí a kulturních norem, které upřednostňují individualismus před společenstvím,“ předpokládají autoři studie.

Američané se rovněž častěji stěhují, což dále oslabuje jejich vazby s jinými lidmi.

Zdroj: Pixabay

Osamělost přitom prokazatelně škodí zdraví, podle vědců je statisticky stejně nebezpečná jako kouření. Snižuje imunitu, zvyšuje náchylnost k chronickým nemocím, depresím i pravděpodobnost předčasné smrti.

Nyní přišli vědci z University of Arizona, University of Tampa, Oregon State University a Whitworth University s další studií, která dává do souvislosti osamělost a špatný spánek. Podle zjištění vědců trápí osamělé lidi častěji noční můry.

Spojujícím prvkem mezi osamělostí a četností a závažností nočních můr je podle nich stres.

Osamělost narušuje spánek, vede k depresím a nemocem

Dalšími faktory jsou pak nadměrné hloubání nad starostmi, které zvyšuje úroveň úzkosti a strachu, a dále časté noční buzení. Všechny tyto stavy jsou spojené s osamělostí a vedou k poruchám spánku. „Když není potřeba mezilidských vztahů u lidí naplněná, trpí fyzicky, psychicky i společensky.

Stejně jako hlad nebo únava znamenají, že člověk nemá dostatek kalorií nebo spánku, osamělost se vyvinula, aby varovala jednotlivce, když jim chybí kontakt s jinými lidmi,“ vysvětluje Colin Hesse z Oregon State University.

Osamělost je všeobjímající stav, který významně ovlivňuje zdraví, výrazný vliv pak má na zhoršenou kvalitu spánku, která se mimo jiné projevuje nočními můrami. Výzkum odborníci prováděli na 1600 dospělých ve věku 18 až 81 let, pocházejících ze Spojených států amerických.

„Kvalitní spánek je základním pilířem kognitivního fungování, regulace nálady, metabolismu a mnoha dalších aspektů duševní pohody,“ říká Hesse a dodává: „Proto je tak důležité prozkoumat psychologické stavy, které narušují spánek, přičemž osamělost je mezi nimi klíčová.“.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz