Domů     Medicína
Infekce odolné vůči antibiotikům zabíjejí ve velkém africké děti
Zdroj: Pixabay

Antibiotika jsou základním kamenem moderní medicíny, bez nich je riziko smrtelné infekce přítomno při každé rutinní operaci, porodu či zranění. Penicilin od doby, kdy byl v roce 1928 objeven sirem Alexanderem Flemingem, zachránil téměř 500 milionů životů.

Jenže účinnost antibiotik klesá, takže se v boji s nemocemi ocitáme na začátku a nejohroženějšími jsou ti nejslabší a nejchudší – novorozenci v Africe..

V roce 2019 byly infekce odolné vůči lékům spojeny celosvětově s téměř pěti miliony úmrtí, což je více než na HIV a malárii dohromady. K více než 20 % z nich došlo v subsaharské Africe, kde jsou antibiotika nedostatkovým zbožím, navíc jsou často nesprávně předepisovaná a většina těch, kteří je potřebují, si je nemůže finančně dovolit.

Sepse je příčinou jednoho ze tří úmrtí novorozenců v Etiopii. Jedná se o stav, kdy tělo přehnaně reaguje na infekci.

Léčba na slepo prohlubuje rezistenci bakterií

Problémem je, že v řadě afrických nemocnicích nemohou být prováděny testy, které by jasně určily konkrétní bakterii, která infekci způsobila, aby se nasadila co nejúčinnější antibiotika. Místo toho lékaři zpravidla rovnou nasazují tak zvaná antibiotika „první linie“, což jsou léky, které se na infekce používají nejběžněji.

„Obvykle je musíme léčit naslepo,“ říká Tarekegn Bitew, novorozenecký lékař z nemocnice v etiopském Dessie.

Zdroj: Pixabay

„Pokud se nezlepší s antibiotiky ‚první linie‘, máme podezření na klinickou rezistenci na léky a slepě předepisujeme antibiotika ‚druhé linie‘,“ vysvětluje dále lékař. Jenže nesprávná antibiotika předepsaná odhadem znamenají, že se baterie budou nadále množit a stav pacienta se zhorší.

A co víc, vysoká koncentrace nemocných lidí, kterým byla předepsána nesprávná antibiotika, může v nemocnicích vést k tomu, že bakterie přežijí, zesílí a rozšíří se mezi pacienty. „Kdybychom v naší nemocnici testovali, byli bychom schopni zlepšit péči o pacienty,“ dodává Bitew.

Léky „poslední záchrany“ si lidé hradí sami

Základní léky přitom nemocnice hradí, ostatně proto je zkouší nasadit jako první. Když selžou a pacient potřebuje tak zvaná antibiotika „poslední záchrany“, musí si je hradit sám, na což převážná většina lidí nemá dost peněž.

Například 20 lahviček meropenemu stojí až pětinásobek průměrného měsíčního výdělku. Obdobná je situace i v Nigérii, kde zemře jedno z 25 dětí před dosažení jednoho měsíce, a to převážně na sepsi. Zejména u předčasně narozených dětí je šance na přežití infekce odolné vůči antibiotikům velmi nízká.

„Každý den se setkáváme s rodiči, kteří si léčbu nemohou dovolit,“ říká Folakemi Irewole-Ojo, ředitelka nemocnice v Lagosu, největším městě Nigérie. „Mnoho afrických dětí umírá na infekce odolné vůči lékům, děje se to v rozsahu pandemie,“ říká profesor Nicholas Feasey z Liverpool School of Tropical Medicine.

Dle jeho názoru je třeba v afrických nemocnicích zlepšit dostupnost testování, aby mohla být antibiotika nasazena cíleně, stejně jako očkování a čisté vody, a také zlepšit hygienické standardy ve zdravotnických zařízeních, jinak: „Nejkřehčí členové africké společnosti budou i nadále umírat.“.

Štítky:
Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz