Domů     Historie
Jakou odměnu dostal za vítězství olympionik ve starém Řecku? Zlatá medaile to nebyla…
Zdroj: Paris 2024 Olympics

Letos hostí francouzská metropole již 33. novodobé letní olympijské hry. V Paříži se konají potřetí, předtím to bylo v letech 1900 a 1924, vrátily se tak do ní přesně po sto letech. Nejlepší tři sportovci v jednotlivých disciplínách obdrží zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. V antickém Řecku však byla odměna pro vítěze jiná..

Novodobé olympijské hry navazují na ty konané v antickém Řecku. Olympiáda konaná v starověké Olympii představovala největší, nejvýznamnější a zároveň nejstarší z všeřeckých her na počest boha Dia, které trvaly šest měsíců a zahrnovaly zápasení, hod oštěpem a diskem či závody na voze.

Účastnit se jí mohli pouze muži, soutěžili nazí. Pro ženy existovaly samostatné hry zvané héraia, pojmenované podle bohyně Héry.

Odměna pro nejlepšího

Medaile třem nejlepším sportovcům v každé sportovní disciplíně se udělují od roku 1904. Starověký vítěz obdržel desítky terakotových váz ozdobených výjevy ze sportu, ve kterém zvítězil. Nádoby byly zhotovovány tak zvaným černofigurovým stylem, kdy byly obrysy černých postav, zde sportovců, do usušeného povrchu nádoby nejprve vyryty a pak plošně vyplněny jemnější řídkou hlínou.

Znázorněni byli běžci, vozatajové či lukostřelci. Amfory nejrůznějších velikostí byly naplněné athénským olivovým olejem, který byl velmi cenný.

Zdroj: Album via Alamy

Pocházel přímo z posvátných olivových hájů bohyně Athény. Řekové obecně považovali olivovníky za posvátné, symbolizovali nejvyššího z bohů, Dia, boha oblohy a patrona olympijských her. Olympijské hry se konaly od roku 776 př.

n.l. až do roku 393 našeho letopočtu. V následujícím roce jejich konání zakázal zvláštním ediktem římský císař Theodosius I. (347–395), protože je považoval za pohanský svátek, který v jeho křesťanské říši neměl své místo.

Roku 426 pak musely být v Olympii zbourány všechny chrámy i sochy, dílo zkázy následně dokonala série zemětřesení.

Otec novodobých olympijských her

K obnově řeckých olympijských her došlo v roce 1859, kdy před zraky 20 000 diváků soupeřilo v hlavním městě země o vítězství v různých sportovních disciplínách na 300 soutěžících. O obnovu her v Olympii poté, co se Řecko osvobodilo z turecké nadvlády, se zasloužil hrdina osvobozovacích bojů Evangelos Zappas.

Jako datum konání byl stanoven 25. březen, jakožto Den řecké nezávislosti. Ovšem bažinaté území Olympie, které představovalo riziko pro šíření malárie, způsobilo, že se hry nakonec konaly v Athénách, a to až v listopadu.

Za skutečného zakladatele novodobých olympijských her je považován francouzský pedagog Pierre de Coubertin (1863–1937), který se velmi zasazoval o zavedení sportu na francouzských školách. Roku 1894 založil Mezinárodní olympijský výbor a už o dva roky později, v roce 1896, se konaly v Athénách první novodobé olympijské hry.

Následně vznikly, pro sporty pořádané na sněhu a ledu, zimní olympijské hry, poprvé konané v roce 1924. Nyní se střídají letní a zimní olympiáda ve dvouletém intervalu. Účast na nich je nyní povolena jen profesionálním sportovcům.

Štítky:
Související články
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
Žila kdysi dávno v Africe celkem přemýšlivá opice. Většinu času trávila v korunách stromů, a když slezla na zem, pohybovala se jako každé zvíře po čtyřech. To jí však poněkud vadilo. V džungli a v savaně plné predátorů neměla totiž dobrý pocit. Občas se proto postavila na zadní, aby se rozhlédla, zdali odněkud nepřichází nebezpečí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz