Domů     Medicína
Určité typy ústních bakterií pomáhají v boji s rakovinou
Zdroj: Pixabay

Lidská ústa osidlují různé typy bakterií. Britským vědcům se podařilo zjistit, že bakterie, která zhoršuje rakovinu střev, má pozitivní účinky na rakovinu, která postihuje oblast hlavy a krku. Věří, že s jejím využitím by mělo být možné dosáhnout pokroku v léčbě těchto zákeřných typů rakoviny..

Výzkumníci z Guy’s and St Thomas‘ a z King’s College London podrobili zkoumání bakterii zvanou fusobacterium, což je rod gramnegativnách anaerobních nesporulujících bakterií, které se běžně vyskytují na sliznicích dýchacích cest, včetně úst, a ve střevech člověka jako součást normální flóry.

O této bakterii se ví, že zhoršuje průběh rakoviny střev. Vědci se proto domnívali, že stejný účinek bude mít i na druhy rakoviny, které postihují hlavu a krk. Mýlili se však.

Doktor Miguel Reis Ferreira, hlavní autor studie a odborník na rakovinu hlavy a krku v Guy’s and St Thomas‘, komentoval překvapivá zjištění o fusobacterium, ke kterým v rámci studie došli: „V podstatě jsme zjistili, že pokud se pacientů s rakovinou hlavy a krku vyskytuje tato bakterie, mají mnohem větší šanci na vyléčení než ti, u kterých přítomna není. V buněčných strukturách je tato bakterie schopná rakovinu zabíjet.“.

Fusobacterium rakovinu zabíjí

Vědci zatím neví, na jakém principu k tomu dochází, ale věří, že pokud se jim tento mechanismus podaří rozluštit, bude se jednat o pokrok v léčbě rakoviny hlavy a krku, která zahrnuje nádory úst, krku, hlasivek, nosu a dutin.

V posledních 20 letech došlo v léčbě těchto typů rakoviny jen k malému pokroku, spočívajícímu ve vývoji několika málo nových terapeutických postupů, takže nová léčba by představovala naději pro mnoho pacientů.

Zdroj: WikiCommons by Dr.V.R.Dowell

Při hledání ústních bakterií, jejichž další zkoumání by mohlo být přínosné, využili vědci metodu modelování. V laboratoři poté sledovali účinky vybraných bakterií na rakovinné buňky. Zároveň provedli analýzu dat o 155 pacientech s rakovinou hlavy a krku z databáze Cancer Genome Atlas.

Když v laboratorních podmínkách vložili fusobacterium do Petriho misek a zkoumali účinek těchto bakterií na rakovinné buňky, po několika dnech zjistili, že rakovina téměř zmizela.

Snížení počtu rakovinných buněk až o 99 %

V miskách došlo ke snížení počtu životaschopných rakovinných buněk o 70 až 99 %. Analýza dat od pacientů pak ukázala, že ti, u kterých se vyskytovala fusobacterium, měli větší šanci na přežití než ti, kteří ji v rakovině přítomnou neměli.

Došlo u nich k 65% snížení rizika na rakovinu ve srovnání s pacienty, kteří fusobacterium neměli. Reis Ferreira řekl, že před provedením testování v laboratoři věřil, že fusobacterium růst rakovinných buněk spíše podpoří, než aby mu bránila.

Ke stejným závěrům dospěli i odborníci z King’s College London. Doktor Anjali Chander, vedoucí klinický výzkumník na této veřejné londýnské univerzitě, který zde vedl obdobný výzkum, k tomu řekl: „Naše zjištění jsou pozoruhodná a velmi překvapivá.

Byli jsme nadšení, když jsme zjistili, že výzkum provedený odborníky z Guy’s and St Thomas‘ přinesl data, která potvrdila náš objev.“ Všichni doufají, že zlepší chápání rakoviny hlavy a krku a mechanismu působení fuscobacterium na ni povede k vývoji účinnější léčby těchto druhů rakoviny.

Štítky:
Související články
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují experimentální lék, který umí hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi snížit, a to úpravou genů. Společnost Verve Terapeutics testovala svůj nový lék VERVE-102 na […]
Medicína Vesmír 17.7.2025
Myší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odhalují tajemství dlouhodobého pobytu ve vesmíru – od chování v mikrogravitaci až po změny na úrovni genů. Od dob Apolla 17, kdy pět „lunárních myší“ obletělo Měsíc, až po současné experimenty na ISS se myši staly klíčem k pochopení toho, jak dlouhodobý pobyt ve vesmíru ovlivňuje (lidské) tělo. […]
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz