Domů     Příroda
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Zdroj: WikiCommons by Javier Rubilar

Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec.

Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos k tomu došlo po dlouhých deseti letech..

Téměř úplný nedostatek srážek je nejběžnější charakteristikou pouště Atacama, proto je známá jako nejsušší místo na světě. A to zejména okolí opuštěného hornického města Yungay, kde se nachází výzkumná stanice.

Průměrné srážky jsou zde asi 15 mm za rok, na některých místech však jen 1 až 3 mm za rok. Některé meteorologické stanice v Atacamě déšť vůbec nepoznaly. Má se za to, že vyprahlost této pouště je výsledkem vzestupu And, do té doby zde panovaly podobné podmínky jako na poušti Namib.

Dvojitý dešťový stín

O vyprahlosti Atacamy svědčí i to, že mnoho zdejších hor vyšších než 6000 metrů je bez ledovců, určitou sněhovou pokrývkou disponují jen ty nejvyšší vrcholy. Na některých místech pouště se však vyskytuje mořská mlha zvaná camanchaca, která poskytuje dostatečnou vlhkost hypolitickým (rostoucím v substrátu pod kameny) řasám a lišejníkům, a dokonce i některým kaktusům, například rodu Copiapoa.

Geograficky se suchost Atacamy vysvětluje její polohou mezi dvěma horskými pásmy, Andami a chilským pobřežním pohořím, která jsou dostatečně vysoká na to, aby zde vznikal oboustranný dešťový stín, voda se zarazí o vrcholky hor a na poušť nepronikne.

Zdroj: WikiCommons by Smcmurtrey

Některé části pouště připomínají marsovský povrch, proto zde byly prováděny některé experimenty, stejně jako natáčeny scény filmů odehrávajících se na Marsu, jako je například Vesmírná odysea. Ačkoliv se na poušť Atacama nahlíží jako na místo bez vegetace, není to pravda.

Nachází se zde více než 500 druhů flóry, která se dokázala přizpůsobit tomuto extrémnímu prostředí. Některé z rostlin, které se zde vyskytují, mohou zůstat nečinné až 15 let a stačí jim jen nepatrné množství vláhy k tomu, aby vykvetly.

Suchá poušť kvetoucí v zimě

Například v roce 2015 zde spadly v březnu srážky, které aktivovaly kvetení rostlin. Pouštní vegetace obvykle kvete na jaře (na jižní polokouli v září a říjnu) v těch letech, kdy zde během zimních měsíců, tedy v červnu, červenci a srpnu, spadne alespoň 15 mm srážek.

Letos k tomu došlo už v polovině dubna, a to díky velmi silnému fenoménu El Niňo, který zvyšuje srážky v Chile, kdy spadlo na poušti 11 milimetrů srážek, což v kombinaci s ranní mlhou aktivovalo vegetaci.

A tak již nyní, tedy v průběhu zimy, na Atacamě jako první vykvetly sukulenty Cistanthe grandiflora a prozářily poušť svými fuchsiově zbarvenými květy. Následovaly bílé kvítky rostliny zvané Nolana baccata.

„V této velmi vyprahlé půdě je uložen poklad,“ komentuje zimní kvetení pouště Atacama ekoložka María Fernanda Pérezová. „Ke kvetení došlo v oblasti o rozloze 300 až 400 čtverečních kilometrů,“ vysvětluje César Pizarro, vedoucí sekce ochrany biodiverzity a vědeckého výzkumu v National Forestry Corporation (Conaf) v Atacamě.

Na jaře pak může více než 200 druhů kvetoucích rostliny zdobit až 15 000 km čtverečních pouště.

Štítky:
Související články
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz