Menopauza, při které u ženy dochází k zástavě menstruace, znamená ztrátu plodnosti ženy. Ovšem se sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu je spojen nárůst rizika některých chorob u žen, před kterými je tyto chránily.
Oddálení menopauzy by ženy před jejich rozvojem uchránilo. Nadějí by mohl být již známý imunosupresivní lék rapamycin..
Ženy po poslední menstruaci začnou trápit specifické problémy, jako jsou návaly, pocení, bušení srdce, poruchy rozhodování či potíže v sexuální oblasti. Mohou trpět i depresemi, výrazně se pak u nich zvýší zejména riziko propuknutí kardiovaskulárních onemocnění, před kterými je ženské pohlavní hormony chrání.
Farminghamská studie, na které se podílelo více než 10 000 obyvatel města Farmingham v americkém Massachusetts, prokázala, že do 50 let věku umírají muži na infarkt častěji než ženy.
Ženy po menopauze ohrožuje infarkt
Ovšem po menopauze, kdy je přestanou chránit estrogeny, u žen prudce stoupne riziko onemocnění srdce a během 20 let ženy muže dohoní. Po sedmdesátce dokonce ženy své mužské vrstevníky v úmrtnosti na infarkt myokardu předeženou.
Proto se odborníci snaží nalézt způsob, jak menopauzu u žen oddálit, a dopřát jim tak více let prožitých ve zdraví. Vedlejším efektem by samozřejmě byl fakt, že by byly schopné otěhotnět i ve vyšším věku.
Podle vědců z Kolumbijské univerzity by mohlo být dosažení oddálení menopauzy u žen snazš,í než se odborníci domnívali. Klíčem k něm by měl být rapamycin (či také sirolumus), sloučenina používaná k prevenci odmítnutí transplantovaného orgánu.
Je produkován bakterií Streptomyces hygroscopicus, poprvé byl izolován v roce 1972 ze vzorků pocházejících z Velikonočního ostrova. Zpočátku byl rapamycin využíván jako antimykotikum, ovšem upuštěno od toho bylo poté, co se zjistilo, že má silné imunosupresivní účinky.
Je oddálení menopauzy možné?
Yousin Suhová, profesorka reprodukčních věd, stejně jako genetiky a vývoje na Kolumbijské univerzitě, vede spolu se Zevem Williamsem, docentem ženského zdraví a vedoucím oddělení reprodukční endokrinologie a neplodnosti na Columbia University Irving Medical Center, studii ohledně vlivu rapamycinu na zpomalení stárnutí ženských vaječníků, což by mohlo pomoci oddálit menopauzu.
Studie zvaná Vibrant nyní zahrnuje 34 žen ve věku do 35 let, v budoucnu by však do ní měla být zapojena více než tisícovka žen.
První výsledky studie, během které ženy dostávají 5 mg rapamycinu týdně po dobu tří měsíců, jsou více než slibné. Suhová k tomu říká: „Je realistické doufat, že lék by mohl zpomalit stárnutí vaječníků o 20 %, aniž by ženy pociťovaly některý ze 44 vedlejších účinků, které rapamycin může mít, od mírné nevolnosti a bolestí hlavy až po vysoký krevní tlak a infekce.“ Ženy zahrnuté ve studii naopak avizují zlepšení svého zdravotního stavu, například lepší paměť, kvalitu pokožky i vlasů či větší množství energie.
Vzhledem k tomu, že vaječníky stárnou rychle, lze u nich pozitivní změnu pozorovat už za šest měsíců.
Ideální dávka rapamycinu
Vaječníky uvolňují vajíčka nepřetržitě, žena jich za měsíc ztratí asi 50, přičemž pouze jediné dosáhne ovulace. Malá týdenní dávka rapamycinu zpomaluje vaječníky, takže uvolní jen 15 vajíček za měsíc. Dávka 5 mg týdně je přitom relativně malá, pacienti po transplantaci užívají i 13 mg rapamycinu denně po celá léta.
Příliš velké dávky tohoto léku však mohou zcela zastavit ovulaci, což není žádoucí, případně vést k nepravidelné menstruaci či její absenci. Při dávce 5 mg rapamycinu týdně všechny testované ženy pravidelně menstruují.
„Po menopauze by ženy mohly rapamycin přestat užívat, ovšem vzhledem k širším zdravotním přínosům by pro ně mohlo být prospěšné v jeho užívání i nadále pokračovat,“ domnívá se profesorka Suhová. Doktorka Jennifer Garrisonová, neurovědkyně z Buckova institutu pro výzkum stárnutí, která se na studii nepodílela, k tomu říká:
„Tento výzkum je pozoruhodný a znamená změnu paradigmatu v biomedicínském výzkumu pro ženy.“ A dodává: „Z dosavadních výsledků si rozhodně můžeme vzít to, že udržení endokrinní funkce vaječníků s věkem nedotčené je nyní v našem dosahu.“.