Domů     Medicína
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
Zdroj: Fangyu Zhang

V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby..

Zhoubný nádor plic či rakovina plic je označení pro maligní změny tkáně buď v samotných plicích, nebo v průduškách. Zpočátku se neprojevuje žádnými významnými omezujícími příznaky, proto se může relativně dlouhou dobu nenápadně šířit a růst.

Nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic je kouření, ohroženi jsou zejména ti, kteří začali kouřit v mládí a kouřili dlouhá léta, a to i jako tak zvaní pasivní kuřáci, kteří vdechovali kouř z cigaret vykouřených jinými osobami.

V raných stádiích může být nádor z plic odstraněn chirurgicky, dalšími možnostmi léčby je chemoterapie, radioterapie, cílená protinádorová léčba, imunoterapie a podpůrná léčba. Problémem je, že konvenční chemoterapie není často dostatečně účinná, protože není schopna cíleně zasáhnout plicní tkáň a akumulovat se v ní v dostatečné koncentraci, aby došlo ke zničení nádorů. Proto se vědci snaží nalézt účinnější způsob léčby.

Biohybridní mikroroboti léčí plíce

Zhengxing Li z University of California v San Diegu spolu se svými kolegy pracoval posledních pět let na vývoji tak zvaných biohybridních mikrorobotů, kteří jsou schopni dopravit účinnou látku přímo do postižené tkáně, na rozdíl od chemoterapie která působí na celé tělo.

Jsou vyrobeni z biologických materiálů, což snižuje jejich toxicitu i možnost vyvolání nežádoucích reakcí v těle. Biohybridní mikrorobot, označovaný jako algae-NP(DOX)-robot, kombinuje mikroskopické živé zelené řasy Chlamydomonas reinhardtii, běžně používané ve farmaceutickém průmyslu, s nanočásticemi potaženými membránami z červených krvinek.

Zdroj: Fangyu Zhang

Membrány fungují jako přirozená „kamufláž“, která zvyšuje kompatibilitu mikrorobota a chrání ho před útokem imunitního systému pacienta. Řasy se samy pohybují pomocí vláskovitých bičíků zvaných flagella.

Mikroroboti jsou navíc schopni měnit svůj tvar, a proto se snadno mohou pohybovat v různých prostředích, včetně obtížně dosažitelných míst, jakou je právě plicní tkáň. V kyselém prostředí, typickém pro nádorové buňky, pak uvolňují chemoterapeutické látky. Působí cíleně, efektivněji a s menšími vedlejšími účinky než chemoterapie.

Testy na myších vypadají nadějně

Léčba díky tomu může být přizpůsobena specifickým potřebám jednotlivých pacientů. Účinnost mikrorobotů byla testována na myších. Nemocným zvířatům byli podáni skrz průdušnici, lék dopravili přímo do plicní tkáně, kde se vyhnuli zničení imunitním systémem, takže mohli účinnou látku uvolňovat postupně.

V plicních tkáních myší se koncentrovali ve vyšším množství a zůstávali tam delší dobu než běžné léky či statické nanočástice. Hlodavci léčení pomocí biohybridních mikrorobotů měli o 40 % vyšší medián přežití, prodloužil se z 27 na 37 dní.

Závěry své studie zveřejnili vědci v odborném časopise Science Advances. Věří, že se biohybridní mikroroboti stanou nadějí nejen pro léčbu rakoviny plic, ale i dalších plicních onemocnění, jako je cystická fibróza a idiopatická plicní fibróza.

Nějakou dobu však ještě potrvá, než se tito mikroroboti, kombinující živé řasy s nanočásticemi potaženými buněčnými membránami, objeví v klinické praxi, mohli by však položit základy pro bioinženýrskou léčbu rakoviny i dalších onemocnění.

Štítky:
Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění odhalil už v rané fázi. Novou metodu testuje česká firma Lipidica, která získala vedle českého, evropského a japonského i americký patent. Otevírá se jí tak cesta […]
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz