V minulém týdnu se Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) postaral o sociální „senzaci“. Omylem totiž odvysílal simulaci záznamu, podle kterého astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nacvičovali péči o člena posádky trpícího dekompresní nemocí..
K vysílání došlo zhruba 28 minut po půlnoci středoevropského času. Ze záznamu bylo patrné, že jeden ze členů posádky pociťuje následky dekomprese.
Konkrétně v něm ženský hlas žádal zbývající členy posádky, aby „vrátili velitele zpět do skafandru“, zkontrolovali mu puls, a nakonec poskytli kyslík. Stejný hlas později prohlásil, že další prognóza je „slabá“.
Poprask na sítích
Na nahrávku okamžitě upozornilo několik nadšenců na sociální platformě X s poznámkou, že na ISS došlo k vážné nouzové situaci. Od té chvíle si informace žila vlastním životem, a to také na další sociální síti, Facebooku.
„Senzaci“ nicméně vyvrátila sama posádka, podle které nešlo o nic jiného než o omylem odvysílaný záznam simulace, kdy si členové posádky a pozemní personál procvičují různé scénáře situací, k nimž by na ISS mohlo dojít.
„Na Mezinárodní vesmírné stanici k žádné nouzové situaci nedošlo,“ stálo ve vysvětlujícím příspěvku na síti X.
Všichni v bezpečí!
Dekompresní, nebo také kesonovou nemoc, způsobují bublinky dusíku nebo jiného plynu v krevním řečišti v důsledku změny atmosférického tlaku. Tento stav může nepříznivě ovlivnit centrální nervový systém a skončit smrtí.
V době vysílání záznamu však nikomu bezprostřední nebezpečí nehrozilo. Členové posádky totiž v té době spali, aby nabrali síly na výstup do kosmu.