Domů     Medicína
Šetrnější operace mozku díky objevu českých a amerických vědců
Zdroj: Pixabay

Nádory mozku jsou zpravidla chirurgicky odstraňovány, ovšem během operace je často obtížné odlišit nádorovou tkáň od zdravé. Může tak dojít k tomu, že nádor nebude vyjmut kompletně, případně bude odstraněna i zdravá tkáň.

Tomuto by měly zabránit látky obsažené v molekulárních sondách, na jejichž vývoji spolupracovaly české špičky v oboru onkologie pod záštitou Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) s odborníky z lékařské fakulty Stanfordovy univerzity..

Nejčastějším a zároveň nejagresivnějším zhoubným nádorem mozku je glioblastom. U nás je ročně diagnostikováno 350 případů tohoto nádoru, který rychle roste a špatně se léčí. Navíc u něj bývá častá recidiva.

Pacienti zpravidla umírají do 12 až 15 měsíců od diagnózy. Vzhledem k tomu, že do roku 2035 bude rakovina nejčastější příčinou úmrtí v EU, včetně České republiky, snaží se lékaři hledat cesty, jak s ní co nejúčinněji bojovat.

Ostatně, s rakovinou má zkušenost 700 tisíc Čechů, je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás, hned po nemocech srdce. U lidí nad 65 let věku je již nyní nejčastějším důvodem smrti.

Světélkující sondy odliší zdravou tkáň od nádoru

„Hlavní možnost léčby glioblastomu představuje operace. Problém je v tom, že s použitím současných postupů je obtížné přesně stanovit hranici mezi nádorovou a zdravou tkání. Může se proto stát, že při operaci není nádor odstraněn úplně a v mozku zůstanou zbytky nemocné tkáně,“ vysvětluje Petr Bušek z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se na výzkumu v rámci NÚVR podílel.

Mezinárodní tým se při něm zaměřil na hledání látek, které by umožnily nádor lépe vizualizovat tak, aby mohl být při operaci odstraněn celý, čímž by se snížilo riziko recidivy.

Zdroj: WikiCommons by Hellerhoff

Bušek popisuje: „Jedná se o cílené molekulární sondy, které se specificky aktivují právě v nádorové tkáni glioblastomu. Tyto látky lze přirovnat k jasným navigačním značkám, které chirurgům umožňují přesnější odstranění nádoru.“ Konkrétně se jedná o molekulárně cílené sondy nesoucí označení 6QC-ICQ, které se aktivují účinkem konkrétních enzymů v nádorovém mikroprostředí.

Aleksi Šedo, vedoucí české výzkumné skupiny a ředitel NÚVR k tomu dodává: „V mozkových nádorech jsou obsaženy rovněž enzymy, jež je možno využít pro specifickou aktivaci molekul, které připravili na míru naši američtí kolegové tak, aby se ‚rozsvítily‘ jen tam, kde mají.“.

Naděje pro boj s rakovinou mozku

Ze závěrů výzkumu, které byly zveřejněny v březnu letošního roku v odborném časopise Journal of Neurosurgery, vyplývá, že sonda 6QC-ICG, štěpitelná cysteinovým katepsinem, je aktivována gliomovými buňkami a makrofágy asociovanými s nádorem, což vede k vysokému kontrastu mezi nádorovou a nenádorovou mozkovou tkání, který je lepší než u současného standardu, kterým je kyselina 5-aminolevulinová (5-ALA).

Sonda 6QC-ICG tak má potenciál stát se cílenou látkou při intraoperační detekci glioblastomem stižené tkáně pomocí fluorescenčního zobrazování. Čeští odborníci proto doufají, že se ji podaří přenést do klinické praxe.

„Chystáme se diskutovat s výrobci operační techniky o vytvoření přístroje s takovými parametry, které umožní ještě lepší zobrazení nádorů s pomocí těchto molekulárních sond,“ nastiňuje Aleksi Šedo, který stojí v čele Národního ústavu pro výzkum rakoviny, financovaného Evropskou unie v rámci Národního plánu obnovy.

Štítky:
Související články
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz