Domů     Medicína
Šetrnější operace mozku díky objevu českých a amerických vědců
Zdroj: Pixabay

Nádory mozku jsou zpravidla chirurgicky odstraňovány, ovšem během operace je často obtížné odlišit nádorovou tkáň od zdravé. Může tak dojít k tomu, že nádor nebude vyjmut kompletně, případně bude odstraněna i zdravá tkáň.

Tomuto by měly zabránit látky obsažené v molekulárních sondách, na jejichž vývoji spolupracovaly české špičky v oboru onkologie pod záštitou Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) s odborníky z lékařské fakulty Stanfordovy univerzity..

Nejčastějším a zároveň nejagresivnějším zhoubným nádorem mozku je glioblastom. U nás je ročně diagnostikováno 350 případů tohoto nádoru, který rychle roste a špatně se léčí. Navíc u něj bývá častá recidiva.

Pacienti zpravidla umírají do 12 až 15 měsíců od diagnózy. Vzhledem k tomu, že do roku 2035 bude rakovina nejčastější příčinou úmrtí v EU, včetně České republiky, snaží se lékaři hledat cesty, jak s ní co nejúčinněji bojovat.

Ostatně, s rakovinou má zkušenost 700 tisíc Čechů, je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás, hned po nemocech srdce. U lidí nad 65 let věku je již nyní nejčastějším důvodem smrti.

Světélkující sondy odliší zdravou tkáň od nádoru

„Hlavní možnost léčby glioblastomu představuje operace. Problém je v tom, že s použitím současných postupů je obtížné přesně stanovit hranici mezi nádorovou a zdravou tkání. Může se proto stát, že při operaci není nádor odstraněn úplně a v mozku zůstanou zbytky nemocné tkáně,“ vysvětluje Petr Bušek z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který se na výzkumu v rámci NÚVR podílel.

Mezinárodní tým se při něm zaměřil na hledání látek, které by umožnily nádor lépe vizualizovat tak, aby mohl být při operaci odstraněn celý, čímž by se snížilo riziko recidivy.

Zdroj: WikiCommons by Hellerhoff

Bušek popisuje: „Jedná se o cílené molekulární sondy, které se specificky aktivují právě v nádorové tkáni glioblastomu. Tyto látky lze přirovnat k jasným navigačním značkám, které chirurgům umožňují přesnější odstranění nádoru.“ Konkrétně se jedná o molekulárně cílené sondy nesoucí označení 6QC-ICQ, které se aktivují účinkem konkrétních enzymů v nádorovém mikroprostředí.

Aleksi Šedo, vedoucí české výzkumné skupiny a ředitel NÚVR k tomu dodává: „V mozkových nádorech jsou obsaženy rovněž enzymy, jež je možno využít pro specifickou aktivaci molekul, které připravili na míru naši američtí kolegové tak, aby se ‚rozsvítily‘ jen tam, kde mají.“.

Naděje pro boj s rakovinou mozku

Ze závěrů výzkumu, které byly zveřejněny v březnu letošního roku v odborném časopise Journal of Neurosurgery, vyplývá, že sonda 6QC-ICG, štěpitelná cysteinovým katepsinem, je aktivována gliomovými buňkami a makrofágy asociovanými s nádorem, což vede k vysokému kontrastu mezi nádorovou a nenádorovou mozkovou tkání, který je lepší než u současného standardu, kterým je kyselina 5-aminolevulinová (5-ALA).

Sonda 6QC-ICG tak má potenciál stát se cílenou látkou při intraoperační detekci glioblastomem stižené tkáně pomocí fluorescenčního zobrazování. Čeští odborníci proto doufají, že se ji podaří přenést do klinické praxe.

„Chystáme se diskutovat s výrobci operační techniky o vytvoření přístroje s takovými parametry, které umožní ještě lepší zobrazení nádorů s pomocí těchto molekulárních sond,“ nastiňuje Aleksi Šedo, který stojí v čele Národního ústavu pro výzkum rakoviny, financovaného Evropskou unie v rámci Národního plánu obnovy.

Štítky:
Související články
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
Medicína 8.5.2025
Právě dnes si připomínáme Světový den boje s rakovinou vaječníků. V České republice toto zhoubné onemocnění každoročně postihne kolem tisícovky žen. Závažné je nejen svou náročností na léčbu, ale také časnou diagnostikou, která bývá komplikovaná kvůli nenápadným příznakům. Jednou z klíčových oblastí, kde může medicína pacientkám i jejich blízkým poskytnout šanci na lepší budoucnost, je […]
Každé zjednodušení vede ke zkreslení, a právě autofagie je toho varujícím příkladem. Do obecného povědomí se dostala pod zkratkou „úklid v buňce“, kterým ve spojení s určitými metodami slibuje zlepšení zdraví a zpomalení stárnutí. Jenže celá věc je trochu složitější a skrývá i nemalá rizika.    Nejčastější metodou, která má díky autofagií vést k omlazení a zdraví, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz