Domů     Medicína
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Zdroj: Pixabay

Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18 do 30 let vystaveni řadě společenských aspektů, které mají negativní důsledky na jejich duševní zdraví..

„Náš výzkum je unikátní v tom, že jako jediní v České republice sbíráme data již od roku 2014,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Radek Ptáček. Včasná identifikace příznaků duševních onemocnění je přitom klíčová pro vytvoření účinných strategií i cílených programů prevence s cílem zabránit rozvoji vážných zdravotních problémů a výrazně zlepšit kvalitu života mladých dospělých.

Psychický stav populace má totiž významné ekonomické i celospolečenské důsledky.

V rámci výzkumu sbírali odborníci data o duševním zdraví i životním stylu 1030 mladých dospělých Čechů a Češek ve věku mezi 18 a 30 lety. „Zjistili jsme, že úzkost se vyskytuje více u žen než u mužů, stejně jako deprese a syndrom vyhoření,“ shrnuje výsledky studie přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Anders.

Z výzkumu rovněž vyplynulo, že muži s vyšším vzděláním trpí depresemi méně často než ti s nižším stupněm vzdělání, na druhou stranu se u nich prohlubují problémy se spánkem.

Vliv pandemie i konfliktu na Ukrajině

Nedostatek kvalitního spánku, stejně jako častá konzumace alkoholu a jiných návykových látek pak zhoršují obtíže i u žen. Podle Anderse z dat jasně vyplývá, že se situace v oblasti duševního zdraví mladých dospělých v Česku postupně zhoršovala už od roku 2017, s výjimkou období od března do prosince 2020. „Domníváme se, že to bylo způsobeno určitým pocitem soudružnosti, jenž v lidech převládl na začátku pandemie,“ vysvětluje data Anders.

Následně už se výskyt případů deprese a úzkostí ve společnosti jen zvyšoval, zřejmě právě i v důsledku pandemie koronaviru.

Zdroj: Pixabay

Negativní dopad pandemie ještě prohloubil konflikt na Ukrajině, vedle depresí a úzkostí se u sledovaných zvýšila i míra vyhoření. Odborníci se proto domnívají, že by se součástí vzdělávacích i profesních poradenských programů měla stát rovněž psychologická podpora.

Významnou roli pak podle nich sehrává i osvěta, která je zásadní pro zvýšení ochoty mladých dospělých vyhledat odbornou pomoc. „Podpora duševního zdraví je klíčová pro budování odolných komunit, které jsou schopné efektivně čelit výzvám,“ zdůrazňují vědci.

Investice do duševního zdraví mladých lidí je podle nich výhodná pro celou společnost, neboť zvýší jejich produktivitu a sníží zátěž na zdravotnický systém.

Duševní problémy trápí i děti a dospívající

Podpora duševního zdraví by neměla být opomíjena ani u dětí a dospívajících. Monitoring provedený Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ) v Klecanech totiž odhalil, že až 40 % dětí na českých školách vykazuje známky střední až těžké deprese.

S úzkostmi se pak potýká 30 % dětí. „Současná dětská a mladistvá generace vlastně prožívá celý svůj život v podmínkách nějaké krize. Je přirozené, že mladý jedinec hledá od této reality jakýsi únik, což může být první krok k propadnutí závislosti.

Dlouhodobě neléčené psychické onemocnění může mít srovnatelný efekt,“ vysvětluje Zuzana Hrzalová, ředitelka Národní linky pro odvykání.

A dodává: „V Česku rok od roku přibývá jak mladistvých s psychiatrickou diagnózou, tak i těch, kteří jsou ohroženi nadměrným používáním internetu, digitálních her a sociálních sítí.“ Dostupnost adekvátní péče však chybí.

V registrech České lékařské komory je v současnosti zapsaných méně než 200 dětských psychologů. Přetížené jsou i adiktologické služby a chybí speciální ambulance s odborníky různých zaměření, kteří by s dětmi a mladými lidmi komplexně pracovali.

Částečným úspěchem je pak zařazení telemedicíny do seznamů hrazených výkonů zdravotních pojišťoven od začátku letošního roku, což umožňuje psychiatrům a psychologům vykonávat nad pacienty alespoň distanční dohled.

Štítky:
Související články
Už v 60. letech minulého století byla prokázána souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v těle a roztroušenou sklerózou, ovšem žádné z tehdy provedených klinických studií se nepodařilo prokázat, že vysoké dávky vitaminu D mohu progresi nemoci zvrátit. Odborníci z univerzity ve francouzském Montpellier věří, že jim se to nyní povedlo. Roztroušená skleróza je chronické […]
Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě.   Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se […]
Chrupavka slouží jako tlumič nárazů v kloubu, čímž ho chrání a umožňuje jeho bezbolestný pohyb. Když se poškodí, provází každý pohyb bolest. Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc nyní nabízí terapii AutoCart, která pacientům pomáhá navrátit se k pohybu bez bolesti. Kloubní chrupavka nemá přímou výživu, není zásobena krví, a tak „spoléhá“ pouze na vyživování kloubní […]
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz