Domů     Vesmír
Čeští studenti uspěli v soutěži NASA
Zdroj: Conrad Challenge

Pete Conrad byl třetím člověkem na Měsíci, zemřel v roce 1999 při havárii motocyklu, který sám řídil. Manželka Nancy na jeho počest spustila Conrad Challange, prestižní mezinárodní soutěž, v rámci které mohou mladí lidé z celého světa soutěžit o to, kdo navrhne nejužitečnější inovaci pro vesmírný program. Letos v ní uspěla pětice studentů z Čech..

Do soutěže se přihlásilo více než dva tisíce týmů, do finále se dostalo 26 projektů včetně toho vytvořeného českými studenty. Tým, pojmenovaný Lasar (LAser SAtellite Recovery), sestával ze studentů z gymnázií v Brně-Bystrci, Ústi nad Orlicí, Plzni a Blansku.

Jejich mentorem se stal Jan Spratek z Planetária Praha. S nápadem na opravu nefunkčních družic na dálku zvítězil tým Lasar ve dvou ze tří kategorií.

Jak znovunahodit nefunkční družici

Jejich koncept stojí na laseru, který zasáhne solární články družice, a cíleně tak přetíží její přepěťovou ochranu. „V důsledku toho satelit, aby se chránil, odpojí solární panely. Po čase se vybije a při tom vybití nastává jedinečný okamžik, kdy můžeme zaslat rebootovací signál, opravit chybu v software a nekomunikující satelit uvést znovu do provozu,“ vysvětluje Simon Klinga, student brněnského gymnázia. Zmenšený model zařízení sestavil tým v brněnské dílně FabLab.

Zdroj: Lasar

„Satelit by mohl být trefen buď ze Země, tedy ze vzdálenosti 550 nebo i tisíce kilometrů. My se ale bavíme právě o potenciální využitelnosti takového zařízení třeba na robotickém rameni na Mezinárodní vesmírné stanici nebo případně jiném satelitu,“ popisuje mentor projektu Jan Spratek z Planetária Praha.

„Přemýšleli jsme nad tím, co máme v Česku. Máme tu jedno z nejlepších laserových center na světě, stejně jako továrny, které vyrábí kapacitory, které pohánějí rovery na Marsu,“ dodá další brněnský student Boris Brovkin s tím, že s kolegy chtěli použít technologie z tuzemska.

Jejich projekt by přitom mohl mít využití i při hledání a likvidaci vesmírného odpadu.

Jedna z nejlepších prezentací

Češi získali ocenění za nejlepší přestavení projektu v kategoriích odborné poroty i široké veřejnosti. Prezentovali ho jak návštěvníkům kosmického centra v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu, tak i astronautům a kosmickým inženýrům z NASA. „Čeští středoškoláci mi předvedli jednu z nejlepších prezentací, jakou jsem na Conrad Challenge kdy viděla,“ komentovala výkon týmu Lasar zakladatelka soutěže Nancy Conradová.

Parafrází na slova bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, když oznamoval rozhodnutí o vyslání lidí na Měsíc, ocenila práci českých studentu astronautka Meghan McArthurová, když řekla:

„Nedělají to proto, že je to jednoduché. Dělají to právě proto, že je to složité.“ Díky svému vítězství získali čeští studenti nejen mnoho kontaktů na odborníky v oblasti vesmírného výzkumu, ale i stipendia na Floridský technologický institut, Menlo College nebo Clarkson University.

Štítky:
Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz