Domů     Vesmír
Čeští studenti uspěli v soutěži NASA
Zdroj: Conrad Challenge

Pete Conrad byl třetím člověkem na Měsíci, zemřel v roce 1999 při havárii motocyklu, který sám řídil. Manželka Nancy na jeho počest spustila Conrad Challange, prestižní mezinárodní soutěž, v rámci které mohou mladí lidé z celého světa soutěžit o to, kdo navrhne nejužitečnější inovaci pro vesmírný program. Letos v ní uspěla pětice studentů z Čech..

Do soutěže se přihlásilo více než dva tisíce týmů, do finále se dostalo 26 projektů včetně toho vytvořeného českými studenty. Tým, pojmenovaný Lasar (LAser SAtellite Recovery), sestával ze studentů z gymnázií v Brně-Bystrci, Ústi nad Orlicí, Plzni a Blansku.

Jejich mentorem se stal Jan Spratek z Planetária Praha. S nápadem na opravu nefunkčních družic na dálku zvítězil tým Lasar ve dvou ze tří kategorií.

Jak znovunahodit nefunkční družici

Jejich koncept stojí na laseru, který zasáhne solární články družice, a cíleně tak přetíží její přepěťovou ochranu. „V důsledku toho satelit, aby se chránil, odpojí solární panely. Po čase se vybije a při tom vybití nastává jedinečný okamžik, kdy můžeme zaslat rebootovací signál, opravit chybu v software a nekomunikující satelit uvést znovu do provozu,“ vysvětluje Simon Klinga, student brněnského gymnázia. Zmenšený model zařízení sestavil tým v brněnské dílně FabLab.

Zdroj: Lasar

„Satelit by mohl být trefen buď ze Země, tedy ze vzdálenosti 550 nebo i tisíce kilometrů. My se ale bavíme právě o potenciální využitelnosti takového zařízení třeba na robotickém rameni na Mezinárodní vesmírné stanici nebo případně jiném satelitu,“ popisuje mentor projektu Jan Spratek z Planetária Praha.

„Přemýšleli jsme nad tím, co máme v Česku. Máme tu jedno z nejlepších laserových center na světě, stejně jako továrny, které vyrábí kapacitory, které pohánějí rovery na Marsu,“ dodá další brněnský student Boris Brovkin s tím, že s kolegy chtěli použít technologie z tuzemska.

Jejich projekt by přitom mohl mít využití i při hledání a likvidaci vesmírného odpadu.

Jedna z nejlepších prezentací

Češi získali ocenění za nejlepší přestavení projektu v kategoriích odborné poroty i široké veřejnosti. Prezentovali ho jak návštěvníkům kosmického centra v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu, tak i astronautům a kosmickým inženýrům z NASA. „Čeští středoškoláci mi předvedli jednu z nejlepších prezentací, jakou jsem na Conrad Challenge kdy viděla,“ komentovala výkon týmu Lasar zakladatelka soutěže Nancy Conradová.

Parafrází na slova bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, když oznamoval rozhodnutí o vyslání lidí na Měsíc, ocenila práci českých studentu astronautka Meghan McArthurová, když řekla:

„Nedělají to proto, že je to jednoduché. Dělají to právě proto, že je to složité.“ Díky svému vítězství získali čeští studenti nejen mnoho kontaktů na odborníky v oblasti vesmírného výzkumu, ale i stipendia na Floridský technologický institut, Menlo College nebo Clarkson University.

Štítky:
Související články
V Německu otevřeli lunární simulátor za 45 milionů eur, díky kterému budou evropští astronauté testovat vše od 3D tisku obydlí z měsíčního prachu až po pěstování potravin v tamních podmínkách. Projekt, provozovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), nemá ve světě obdoby –⁠ ani NASA podobné zařízení nevlastní. Simulátor […]
Vesmír je poněkud děsivé místo. Někdy jedna planeta polyká druhou, jindy černé díry trhají hvězdy na kusy a pohlcují je v procesu známém jako slapový rozvrat, nebo jsme svědky kosmického kanibalismu.   Právě jeden z nejnásilnějších a nejenergetičtějších projevů kosmického kanibalismu pozorovala tento rok mezinárodní skupina astronomů. Kořistí černé díry bylo nebohé a mírumilovné mračno […]
Program Apollo a sovětské mise Luna dopravily na Zemi celkem 382 kg půdy a hornin z Měsíce, k doplnění mezer v našem vědění jich ale potřebujeme mnohem více. A vesmírné agentury nezahálí. Zatímco v Číně už se zkoumá materiál z odvrácené strany Měsíce, NASA s ESA hledá způsoby, jak získat vzorky z Marsu. Na konci července letošního roku svět obletěla zpráva, že […]
Před 466 miliony lety byla zemská pevnina pustá, zato v moři se to už životem hemžilo. A pokud by se nějaký trilobit, brachiopod nebo graptolid vynořil na hladinu a podíval se na oblohu, možná by spatřil třpitivý prstenec obepínající Zemi Čerstvá studie publikovaná tento měsíc spojuje nárůst počtu impaktních kráterů během ordoviku s prstencem tvořeným […]
Když se asteroidy přibližují k Zemi, obvykle se dějí dvě věci. Buď ve většině případů Zemi minou nebo naši planetu zasáhnou a vytvoří na obloze jasnou světelnou čáru nebo v horším případě dopadnou až na povrch. Avšak v ojedinělých případech je asteroid zachycen gravitací Země a nějaký čas obíhá planetu, čímž se z něj stává […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz