V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují..
„Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský,“ prohlásil Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
Opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa v okolí Žacléře, byla na tísňové lince Správy KRNAP přijata již před týdnem, 5. května.
„Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil. Ano, lze říci, že na české straně Krkonoš je to první pozorování losa evropského po několika desetiletích,“ doplnil Drahný.
Návrat ke kořenům
„Vzhledem k tomu, že los se pohybuje v tradičním biokoridoru, je to důkazem smysluplnosti a efektivnosti těchto opatření a jejich ochrany,“ dodal k nečekanému „překvapení“ ředitel správy KRNAP Robin Böhnisch. Výskyt losa zároveň považuje za dobrou zprávu o stavu krkonošské přírody.
Opatrnost? Nutná
Podle správců národního parku není největší zástupce z čeledi jelenovitých nijak nebezpečný. Ba naopak. Jde o velice plaché zvíře, které může být agresivní zpravidla jen v případě, kdy člověk ohrožuje mláďata v přítomnosti matky.
„Los je velmi pohyblivé zvíře a překonává velké vzdálenosti. Aktuálně jsou hlavním problémem pro přežití losů v české krajině lidské překážky v podobě husté silniční sítě,“ přiblížil Drahný. KRNAP proto doporučuje, aby řidiči dbali v této oblasti zvýšené opatrnosti.