Při pozorování orangutana sumaterského dospěli vědci k překvapivému odhalení. Šikovný primát si totiž sám dokázal vyléčit velké zranění na tváři s pomocí rostlinné pasty. Je to nejspíš vůbec poprvé, kdy se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o své zranění s pomocí rostliny..
„Jsou to naši nejbližší příbuzní a to opět ukazuje podobnosti, které s nimi sdílíme. Jsme si více podobní než rozdílní,“ prohlásila bioložka Isabella Laumerová z německého Institutu Maxe Plancka.
Do akce!
Výzkumný tým poprvé spatřil orangutana jménem Rakus v červnu 2022 v indonéském národním parku Gunung Leuser. A dalo by se říci, že velká rána na jeho tváři je upoutala na první pohled. Netrvalo však dlouho, než se s ní primát rozhodl něco udělat… Když totiž experti spatřili Rakuse podruhé, žvýkal stonek a listy protizánětlivé i antibakteriální rostliny, která se v Indonésii používá také k léčbě malárie či cukrovky.
Zbyla jen jizva
Léčivou tekutinu si poté orangutan začal opakovaně aplikovat na tvář po dobu sedmi minut. Dále si rozžvýkané listy rozmazával na ránu, a to do okamžiku, dokud ji zcela nepokryl. Rostlinou se nakonec Rakus déle než půl hodiny krmil.
A ukázalo se, že jeho léčebný postup zafungoval. Vědci totiž u primáta nezaznamenali žádné známky infekce a rána se do pěti dnů uzavřela. Po měsíci již byla zcela zhojená, připomínkou (na pravděpodobně tvrdý konkurenční souboj) se stala jen malá jizva.
Rakusovo prvenství
Ačkoli pro vědce nebylo užívání „léků“ v lidoopí říši větším překvapením, tento nový objev je prvním, kdy se podařilo zpozorovat, že si volně žijící zvíře ošetřuje otevřené rány látkou, o níž je známo, že má léčivé účinky.
Odborníci navíc netuší, zda Rakus na tento proces přišel sám, anebo ho odkoukal. Připustili však, že podobné chování u žádného jiného orangutana dosud nezaznamenali.