Domů     Historie
Krvavý orel: Hrůzný dar od severských nájezdníků
Sacrificial scene on Hammars (II).png / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vikingové měli pověst krutých nájezdníků, kteří si libovali v drancování cizích území a krvi bezmocných obránců. Ačkoliv jsou příběhy o těchto severských nájezdnících kolikrát přehnané, záliba v krvi na bojišti i mimo něj pravdivá do jisté míry je. Poprava zvaná krvavý orel tuto skutečnost hrůzným způsobem dokládá….

 

Byli to silní a odvážní bojovníci, před kterými se třásla strachy celá Evropa, což samo o sobě poněkud nabádá k mylnému předpokladu, že muselo jít o tupé barbary, kteří se vyžívali jen v zabíjení. Pravdou je, že obyvatelé Skandinávie nebyli pouze zdatní bojovníci, ale také dobří obchodníci, kteří disponovali vlastními zákony, uměním, architekturou i náboženstvím.

A právě s poslední zmíněnou součástí kultury souvisí i vikingská noční můra zvaná krvavý orel, která stírání pověsti sadistických vrahů bez kapky soucitu nějak zvlášť nepomůže. Pod tímto tajemným označením se totiž ukrývá způsob popravy, který svou brutalitou šokoval i nejzkušenější historiky.

 

Krvavá vynalézavost nezná hranic

Krvavý orel byl dle nepočetných historických dokumentů nemilosrdným aktem pomsty a odplaty, kterým Vikingové mezi 9. a 11. stoletím uctívali boha Ódina. Způsob rituální popravy byl natolik propracovaný, zdlouhavý a šílený, že to některé vědce přimělo k domněnce, že se jedná o vybájenou historku několika fantazírujících autorů.

Až četné studie zvídavých vědců nakonec odhalili, že je na těchto rituálech více pravdy, než se odvažovali pomyslet. „A když jej zajali, nařídili, aby mu byla na zádech vyřezána postava orla, zatímco se těšili z toho, že svého nejkrutějšího nepřítele rozdrtí tím, že jej poznamenají nejkrutějším z ptáků,“ líčil dánský dějepisec Saxo Grammaticus, „protože však nebyli uspokojeni s tím, že mu na tělo vyrazili zranění, do roztrhaného masa mu nasypali sůl.“ Takový je jeden z umírněnějších popisů slavného způsobu popravy, který do detailu nepopisuje, co přesně znamenalo „vyřezávání orla na zádech“. Tato část popravy totiž výrazně překračovala obyčejné hrátky s nožem.

 

Spásou mohl být nešikovný popravčí

Vyřezání postavy orla ve skutečnosti probíhalo tak, že si oběť musela lehnout na břicho a poté jí byla katem naříznuta kůže a svaly tak, aby se odhalila páteř. Následně se od ní sekerou oddělila žebra a ta se natočila do stran.

Poté následovalo vytažení plic a finální natažení kůže podél trčících žeber. Celý proces měl probíhat za plného vědomí mučeného člověka, jehož zkrvavené tělo mělo následně připomínat orla s roztaženými křídly.

Vykonat celý proces bez předčasného úmrtí popravovaného vyžadovalo značnou šikovnost kata, přičemž ani u těch nejtalentovanějších neexistovala jistota, že bude rituál dotažen až do konce. Vědci dokonce museli zahájit pokusné experimenty, aby se utvrdili v tom, zda je něco takového alespoň teoreticky možné přežít.

Za tímto účelem využili software pro anatomickou modelaci a drželi se popisu, který předkládá literatura, načež zjistili, že taková poprava možná skutečně byla.

Autor: Jan Martinec

Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz