Domů     Objevy
Budoucností textilního průmyslu je kůže z hub
Zdroj: MycoWorks

Zvířecí kůže je součástí lidského odívání už od pravěku. Nyní se podnikatelé snaží přijít s její etičtější, ekologicky udržitelnější a efektivnější náhradou. A daří se jim to, spojence našli v houbách.

V nepříliš vzdálené budoucnosti bychom tak mohli nosit kožené boty, které, když doslouží, bude možné rozložit kompostováním..

Houby jako zdroj materiálu pro zhotovování nejrůznějších klobouků, tašek či rohoží využívali lidé už v dávných dobách. Například v Rumunsku se i dnes malý počet řemeslníků živí tím, že v lese hledá houbu zvanou troudník kopytovitý (Fomes fomentarius), z níž krájí tenké proužky barvy perníku, které následně přitloukají a natahují, aby získali široké pláty, ze kterých lze vyrobit klobouky či tašky.

Tlingitové, severoameričtí indiáni žijící na západním pobřeží Kanady a Aljašky, zase ke zhotovování svých rohoží využívali verpáník lékařský (Fomitopsis officinalis), houbu připomínající choroš, která rostla především na tamních modřínech.

Dnes prakticky o totéž usiluje biotechnologická společnost MycoWorks, která provozuje zařízení o rozloze 12 600 m2, v němž pod slabým červeným osvětlením, které připomíná temnou komoru, pěstuje ve velkém houbu rodu Ganoderma.

Ve vysokých sloupcích jsou zde uspořádány kovové tácy, v nichž je houba, která je dlouhodobě využívána jako lék v Číně, Japonsku a Koreji, zejména proti rakovině, pěstována. Základem pro její růst je zemědělský odpad, jako jsou piliny či otruby, které jsou zahřívány, aby z nich byl eliminován jakýkoliv mikrobiální život, který by byl konkurencí pro houbu.

Skoro jako zvířecí kůže

Poté, co je substrát sterilizován, je do něj přidána houba Ganoderma, jejíž podhoubí postupně prorůstá touto biomasou. Na povrchu se následně vytvoří list podobný zvířecí kůži. Ten se sloupne, zabalí a pošle do koželužny.

Spoluzakladatel Myco Works Phil Ross vzpomíná na své začátky: „Nejprve jsem uvažoval o stavebních materiálech na mykologickém základě, ale dotaz od obuvnické společnosti v roce 2015 pomohl mně a mé obchodní partnerce Sophii Wangové přeorientovat se na módu.“.

Ganoderma, zdroj: WikiCommons

Materiál, který MycoWorks nyní vyrábí, se nazývá Reishi, což je japonské slovo pro Ganodermu. V posledních letech byly produkty MycoWorks použity v designových taškách pro Hermès a luxusních polštářích pro Ligne Roset.

Ředitel MycoWorks Matt Scullin popisuje nejlepší vlastnosti materiálu Reishi: „Kůže z houby má sametový povrch, jenž je schopen absorbovat mastnotu a teplo, které vycházejí z vašich prstů, když se ho dotknete.“.

Revoluce v módním průmyslu

Aniela Hoitinková, zakladatelka nizozemské společnosti Neffa, což je zkratka pro New Fashion Factory, zase používá pro vytváření tašek, crop topů, a dokonce i stínidel lamp techniku tekuté kultury. V bioreaktorových tancích, podobných těm, které se používají k fermentačním procesům při výrobě piva, zhotovuje myceliální kaši, ze které scedí kapalinu, aby ji následně nalila do formy a vysušila do požadovaného tvaru.

Aby přiblížila módnímu světu možnosti svého patentovaného procesu, vytvořila ze získaného materiálu malou černou kabelku, jejíž vlastnosti jsou někde na pomezí mezi plastem a kůží.

Do budoucna, doufá Hoitinková, bude možné do myceliální kaše přidávat další přísady, díky čemuž bude možné výsledný materiál obohatit například značkovými aromaty nebo sloučeninami pro péči o pokožku, postiženou například psoriázou.

MycoWorks zase sází na odbouratelnost své kůže, například boty z ní zhotovené bude do budoucna možné zlikvidovat pouhým kompostováním. Mnoho designérů považuje tento materiál za fascinující a domnívá se, že jeho využívání ve velkém způsobí doslova revoluci v módním průmyslu.

Štítky:
Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Buňky jsou synonymem něčeho tak malého, že nestačí ani lupa, abychom si je mohli prohlédnout. Bez mikroskopu pro náš zrak neexistují. Jenže to není tak úplně pravda. Některé buňky jsou tak velké, že je lze pohodlně pozorovat pouhým okem. A to není jejich jediná zvláštnost. O setkání s jednobuněčnými obry věděla své jistá paní Marie Harrisová […]
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz