Domů     Objevy
Budoucností textilního průmyslu je kůže z hub
Zdroj: MycoWorks

Zvířecí kůže je součástí lidského odívání už od pravěku. Nyní se podnikatelé snaží přijít s její etičtější, ekologicky udržitelnější a efektivnější náhradou. A daří se jim to, spojence našli v houbách.

V nepříliš vzdálené budoucnosti bychom tak mohli nosit kožené boty, které, když doslouží, bude možné rozložit kompostováním..

Houby jako zdroj materiálu pro zhotovování nejrůznějších klobouků, tašek či rohoží využívali lidé už v dávných dobách. Například v Rumunsku se i dnes malý počet řemeslníků živí tím, že v lese hledá houbu zvanou troudník kopytovitý (Fomes fomentarius), z níž krájí tenké proužky barvy perníku, které následně přitloukají a natahují, aby získali široké pláty, ze kterých lze vyrobit klobouky či tašky.

Tlingitové, severoameričtí indiáni žijící na západním pobřeží Kanady a Aljašky, zase ke zhotovování svých rohoží využívali verpáník lékařský (Fomitopsis officinalis), houbu připomínající choroš, která rostla především na tamních modřínech.

Dnes prakticky o totéž usiluje biotechnologická společnost MycoWorks, která provozuje zařízení o rozloze 12 600 m2, v němž pod slabým červeným osvětlením, které připomíná temnou komoru, pěstuje ve velkém houbu rodu Ganoderma.

Ve vysokých sloupcích jsou zde uspořádány kovové tácy, v nichž je houba, která je dlouhodobě využívána jako lék v Číně, Japonsku a Koreji, zejména proti rakovině, pěstována. Základem pro její růst je zemědělský odpad, jako jsou piliny či otruby, které jsou zahřívány, aby z nich byl eliminován jakýkoliv mikrobiální život, který by byl konkurencí pro houbu.

Skoro jako zvířecí kůže

Poté, co je substrát sterilizován, je do něj přidána houba Ganoderma, jejíž podhoubí postupně prorůstá touto biomasou. Na povrchu se následně vytvoří list podobný zvířecí kůži. Ten se sloupne, zabalí a pošle do koželužny.

Spoluzakladatel Myco Works Phil Ross vzpomíná na své začátky: „Nejprve jsem uvažoval o stavebních materiálech na mykologickém základě, ale dotaz od obuvnické společnosti v roce 2015 pomohl mně a mé obchodní partnerce Sophii Wangové přeorientovat se na módu.“.

Ganoderma, zdroj: WikiCommons

Materiál, který MycoWorks nyní vyrábí, se nazývá Reishi, což je japonské slovo pro Ganodermu. V posledních letech byly produkty MycoWorks použity v designových taškách pro Hermès a luxusních polštářích pro Ligne Roset.

Ředitel MycoWorks Matt Scullin popisuje nejlepší vlastnosti materiálu Reishi: „Kůže z houby má sametový povrch, jenž je schopen absorbovat mastnotu a teplo, které vycházejí z vašich prstů, když se ho dotknete.“.

Revoluce v módním průmyslu

Aniela Hoitinková, zakladatelka nizozemské společnosti Neffa, což je zkratka pro New Fashion Factory, zase používá pro vytváření tašek, crop topů, a dokonce i stínidel lamp techniku tekuté kultury. V bioreaktorových tancích, podobných těm, které se používají k fermentačním procesům při výrobě piva, zhotovuje myceliální kaši, ze které scedí kapalinu, aby ji následně nalila do formy a vysušila do požadovaného tvaru.

Aby přiblížila módnímu světu možnosti svého patentovaného procesu, vytvořila ze získaného materiálu malou černou kabelku, jejíž vlastnosti jsou někde na pomezí mezi plastem a kůží.

Do budoucna, doufá Hoitinková, bude možné do myceliální kaše přidávat další přísady, díky čemuž bude možné výsledný materiál obohatit například značkovými aromaty nebo sloučeninami pro péči o pokožku, postiženou například psoriázou.

MycoWorks zase sází na odbouratelnost své kůže, například boty z ní zhotovené bude do budoucna možné zlikvidovat pouhým kompostováním. Mnoho designérů považuje tento materiál za fascinující a domnívá se, že jeho využívání ve velkém způsobí doslova revoluci v módním průmyslu.

Štítky:
Související články
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz