Typický poskytovatel internetu bere DNS překladač jako samozřejmost: jeden z veřejně dostupných si vybere a dokud funguje, není třeba si ho všímat. Co se ale stane, když ho začne využívat na 100 %? .
V dnešním článku najdete funkce DNS resolveru, o kterých řada lidí neví nebo na ně zapomíná. Stačí si zvolit ten správný resolver a odemknout potenciál, který DNS překlad skýtá.
Jednoduchý způsob zvýšení zisku nebo nastartování nového zdroje příjmů
DNS resolver mimo prostého překladu umí filtrovat DNS traffic a zabraňovat kontaktu uživatele s určitými doménami. Toho lze využít v případě, že je na resolver napojená databáze podvodných domén nebo domén využívaných pro komunikaci s malwarem.
Stačí nabídnout uživatelům příležitost ochránit sebe a svoji rodinu za cenu třeba šálku kávy na měsíc, tak jak to dělají například operátoři jako O2 Czech Republic. Bez nutnosti jakékoli instalace můžete uživatele ochránit prostě tím, že je přepojíte na resolver napojený na databázi hrozeb, a jako bonus přihodíte ještě účinný rodičovský filtr, který děti jen tak neobejdou.
Snížení počtu ticketů způsobených uživatelskými chybami
Další možnost je přehodit na zabezpečený resolver celou svoji síť. Zákazníci, kteří mají ve svých zařízeních malware, okamžitě pocítí zrychlení a stabilizaci svého připojení. Už nikdy nebudete muset řešit uživatele, kteří si stěžují na pomalé připojení, když mají prostě jen zanešená zařízení hromadou malwaru.
Dodržování národních požadavků na filtraci obsahu
Několik autorit v každém státě vydává různá nařízení ohledně zakázaných domén poskytujících například online hazard nebo neregulovaná léčiva. Tyto seznamy jsou na různých místech v často prapodivných a strojově nečitelných formátech. Správný DNS resolver umí seznamy hlídat za vás.
Bezpečnost interní sítě a hluboký vhled do DNS trafficu
Stejnou ochranu, jakou můžete nabídnout vašim zákazníkům, je dobré aplikovat na vaši interní síť, ze které spravujete připojení pro zákazníky. DNS zabezpečení umožní odchytnout i hrozby, na které jsou standardní opatření krátká, například DNS tunneling nebo pokročilé typy phishingu.
Navíc díky nasazení zabezpečeného resolveru získáte vhled do DNS trafficu, který jinak prochází mimo radar obvyklých bezpečnostních řešení.
Ať už chcete zvýšit příjmy nebo šetřit člověkohodiny, je na čase začít využívat DNS resolver naplno. Kde začít?
Brněnská firma Whalebone poskytuje DNS resolvery s pokročilými funkcemi stovkám operátorů, regionálních poskytovatelů internetu i firem a učí je, jak z DNS překladu vytěžit maximum.
Využijte této možnosti stejně jako O2 Czech Republic, A1 Austria nebo Panasonic a kontaktujte je – například na přednášce ISP experta Whalebone Filipa Sklenára na konferenci KKDS, která se koná 24. dubna v Olomouci.