Domů     Vesmír
Záhadný signál z hlubin vesmíru
Martin Janda 17.3.2024

V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadhodnocené.

Do toho obrazu zapadá i záhadný signál, jehož původ je mimo naší galaxii..

Ne, Jednadvacítka nepřevlékla kabát a nezačíná psát jako naši kolegové z Enigmy. Řeč nebude o mimozemšťanech, kteří se konečně rozhodli kontaktovat naší civilizaci. Záhadný signál s vysokou pravděpodobností má svůj původ v některém z fyzikálních jevů, vědci jen nemohou vykoumat ve kterém.

Vědci analyzovali třináct let dat získaných z vesmírného gama teleskopu Fermi, když si všimli záhadného signálu. Mělo jít o „neočekávaný a dosud nevysvětlený prvek mimo naši galaxii“, jak se nechal slyšet Francis Reddy z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

Gama záření jsou mohutné záblesky, které zpravidla vznikají při explozi hvězd nebo třeba při jaderném výbuchu. Badatelé však na zvláštní signál narazili, když hledali úplně něco jiného. „Našli jsme mnohem silnější signál, a to v jiné části oblohy, než jsme hledali.“ řekl Alexander Kashlinsky, kosmolog z Marylandské univerzity a Goddardova centra vesmírných letů NASA.

Co se tedy vlastně seběhlo? Astrofyzikové pátrali po jednom z nejstarších prvků gama záření, které pamatuje velmi mladá léta vesmíru, známém jako reliktní záření nebo též kosmické mikrovlnné pozadí (CMB). CMB má přitom dipólovou strukturu, kde jeden konec je teplejší než druhý.

Místo toho vědci objevili signál přicházející s téměř totožnou velikostí, který měl jedny z nejenergetičtějších kosmických částic, jaké kdy detekovali. „Našli jsme dipól gama záření, ale jeho vrchol se nachází na jižní obloze, daleko od CMB, a jeho magnituda je desetkrát větší, než bychom očekávali,“ přiblížil astrofyzik Chris Shrader, který rovněž působí v Goddardově centru.

Autoři výzkumu se domnívají, že objev by mohl souviset s kosmickým gama zářením, které už v roce 2017 pozorovala Observatoř Pierra Augera v Argentině. Oba jevy by totiž mohly pocházet z jednoho neidentifikovaného zdroje, vzhledem k jejich podobné struktuře.

Nyní vědci doufají že se jim podaří záhadný zdroj lokalizovat nebo alespoň přijít na alternativní vysvětlení obou úkazů.

Nečekaný objev NASA by mohl astronomům pomoci potvrdit nebo zpochybnit představy o tom, jak dipólová struktura vzniká. „Nesoulad mezi velikostí a směrem dipólu reliktního záření by nám mohl poskytnout pohled na fyzikální procesy probíhající ve velmi raném vesmíru, potenciálně až do doby, kdy byl starý méně než biliontinu sekundy,“ řekl Fernando Atrio-Barandela, spoluautor výzkumné práce.

Související články
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se včera vydal na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky při ní bude provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je výstup na povrch Měsíce s pomocí virtuální reality. Tréninkovou misi pořádá Akademie věd ČR v rámci Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo s dalšími partnery […]
Díky měření evropské sondy Planck víme, že vesmír je starý 13,81 miliardy let. Když mu tedy bylo 350 milionů let, byl takříkajíc v dětském věku. Přesto už obsahoval uhlík, základní stavební kámen života, jak jej známe ze Země. Vyplývá to z pozorování Webbova teleskopu, který ve svém pohledu do vesmírné minulosti odhalil galaxii, ve které […]
I když se první žena dostala do vesmíru jen dva roky po prvním muži, své pevné místo ve vesmírných posádkách získaly ženy až po dalších dvaceti letech. Nyní už nikdo nepochybuje o tom, že jsou právoplatnými členkami posádek vesmírných lodí. V některých ohledech muže dokonce předčí, mají například menší spotřebu kyslíku i jídla. Nový výzkum […]
Fyzika kolem nás, v nás, ale i daleko od nás, je fascinující. Určuje pravidla všem ostatním vědám. Fyzika není jen dílem ve velké skládačce, nýbrž je podkladem, na kterém leží vše. Tato rubrika představuje příběh jedné z částic. Tentokrát elektronu… Elektrony jsou malé částice s velmi malou hmotností, ale jejich vliv je obrovský. Váží pouze […]
Amerika to roku 1969 dokázala. Přistáním na Měsíci naprosto „převálcovala“ všechny inženýry i astronauty za železnou oponou. Mohlo by to být sladké a ničím neposkvrněné vítězství, nebýt jistého kostlivce ve skříni. Hubertuse Strugholda. Proslavil se coby „otec vesmírné medicíny“, jelikož stál za vývojem palubního zařízení podpory života ve vesmíru. Jeho kariéra mohla být hvězdná… Kdyby […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz