Domů     Vesmír
Záhadný signál z hlubin vesmíru
Martin Janda 17.3.2024

V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadhodnocené.

Do toho obrazu zapadá i záhadný signál, jehož původ je mimo naší galaxii..

Ne, Jednadvacítka nepřevlékla kabát a nezačíná psát jako naši kolegové z Enigmy. Řeč nebude o mimozemšťanech, kteří se konečně rozhodli kontaktovat naší civilizaci. Záhadný signál s vysokou pravděpodobností má svůj původ v některém z fyzikálních jevů, vědci jen nemohou vykoumat ve kterém.

Vědci analyzovali třináct let dat získaných z vesmírného gama teleskopu Fermi, když si všimli záhadného signálu. Mělo jít o „neočekávaný a dosud nevysvětlený prvek mimo naši galaxii“, jak se nechal slyšet Francis Reddy z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

Gama záření jsou mohutné záblesky, které zpravidla vznikají při explozi hvězd nebo třeba při jaderném výbuchu. Badatelé však na zvláštní signál narazili, když hledali úplně něco jiného. „Našli jsme mnohem silnější signál, a to v jiné části oblohy, než jsme hledali.“ řekl Alexander Kashlinsky, kosmolog z Marylandské univerzity a Goddardova centra vesmírných letů NASA.

Co se tedy vlastně seběhlo? Astrofyzikové pátrali po jednom z nejstarších prvků gama záření, které pamatuje velmi mladá léta vesmíru, známém jako reliktní záření nebo též kosmické mikrovlnné pozadí (CMB). CMB má přitom dipólovou strukturu, kde jeden konec je teplejší než druhý.

Místo toho vědci objevili signál přicházející s téměř totožnou velikostí, který měl jedny z nejenergetičtějších kosmických částic, jaké kdy detekovali. „Našli jsme dipól gama záření, ale jeho vrchol se nachází na jižní obloze, daleko od CMB, a jeho magnituda je desetkrát větší, než bychom očekávali,“ přiblížil astrofyzik Chris Shrader, který rovněž působí v Goddardově centru.

Autoři výzkumu se domnívají, že objev by mohl souviset s kosmickým gama zářením, které už v roce 2017 pozorovala Observatoř Pierra Augera v Argentině. Oba jevy by totiž mohly pocházet z jednoho neidentifikovaného zdroje, vzhledem k jejich podobné struktuře.

Nyní vědci doufají že se jim podaří záhadný zdroj lokalizovat nebo alespoň přijít na alternativní vysvětlení obou úkazů.

Nečekaný objev NASA by mohl astronomům pomoci potvrdit nebo zpochybnit představy o tom, jak dipólová struktura vzniká. „Nesoulad mezi velikostí a směrem dipólu reliktního záření by nám mohl poskytnout pohled na fyzikální procesy probíhající ve velmi raném vesmíru, potenciálně až do doby, kdy byl starý méně než biliontinu sekundy,“ řekl Fernando Atrio-Barandela, spoluautor výzkumné práce.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz