Domů     Vesmír
Záhadný signál z hlubin vesmíru
Martin Janda 17.3.2024

V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadhodnocené.

Do toho obrazu zapadá i záhadný signál, jehož původ je mimo naší galaxii..

Ne, Jednadvacítka nepřevlékla kabát a nezačíná psát jako naši kolegové z Enigmy. Řeč nebude o mimozemšťanech, kteří se konečně rozhodli kontaktovat naší civilizaci. Záhadný signál s vysokou pravděpodobností má svůj původ v některém z fyzikálních jevů, vědci jen nemohou vykoumat ve kterém.

Vědci analyzovali třináct let dat získaných z vesmírného gama teleskopu Fermi, když si všimli záhadného signálu. Mělo jít o „neočekávaný a dosud nevysvětlený prvek mimo naši galaxii“, jak se nechal slyšet Francis Reddy z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

Gama záření jsou mohutné záblesky, které zpravidla vznikají při explozi hvězd nebo třeba při jaderném výbuchu. Badatelé však na zvláštní signál narazili, když hledali úplně něco jiného. „Našli jsme mnohem silnější signál, a to v jiné části oblohy, než jsme hledali.“ řekl Alexander Kashlinsky, kosmolog z Marylandské univerzity a Goddardova centra vesmírných letů NASA.

Co se tedy vlastně seběhlo? Astrofyzikové pátrali po jednom z nejstarších prvků gama záření, které pamatuje velmi mladá léta vesmíru, známém jako reliktní záření nebo též kosmické mikrovlnné pozadí (CMB). CMB má přitom dipólovou strukturu, kde jeden konec je teplejší než druhý.

Místo toho vědci objevili signál přicházející s téměř totožnou velikostí, který měl jedny z nejenergetičtějších kosmických částic, jaké kdy detekovali. „Našli jsme dipól gama záření, ale jeho vrchol se nachází na jižní obloze, daleko od CMB, a jeho magnituda je desetkrát větší, než bychom očekávali,“ přiblížil astrofyzik Chris Shrader, který rovněž působí v Goddardově centru.

Autoři výzkumu se domnívají, že objev by mohl souviset s kosmickým gama zářením, které už v roce 2017 pozorovala Observatoř Pierra Augera v Argentině. Oba jevy by totiž mohly pocházet z jednoho neidentifikovaného zdroje, vzhledem k jejich podobné struktuře.

Nyní vědci doufají že se jim podaří záhadný zdroj lokalizovat nebo alespoň přijít na alternativní vysvětlení obou úkazů.

Nečekaný objev NASA by mohl astronomům pomoci potvrdit nebo zpochybnit představy o tom, jak dipólová struktura vzniká. „Nesoulad mezi velikostí a směrem dipólu reliktního záření by nám mohl poskytnout pohled na fyzikální procesy probíhající ve velmi raném vesmíru, potenciálně až do doby, kdy byl starý méně než biliontinu sekundy,“ řekl Fernando Atrio-Barandela, spoluautor výzkumné práce.

Související články
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz