Domů     Vesmír
Záhadný signál z hlubin vesmíru
Martin Janda 17.3.2024

V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadhodnocené.

Do toho obrazu zapadá i záhadný signál, jehož původ je mimo naší galaxii..

Ne, Jednadvacítka nepřevlékla kabát a nezačíná psát jako naši kolegové z Enigmy. Řeč nebude o mimozemšťanech, kteří se konečně rozhodli kontaktovat naší civilizaci. Záhadný signál s vysokou pravděpodobností má svůj původ v některém z fyzikálních jevů, vědci jen nemohou vykoumat ve kterém.

Vědci analyzovali třináct let dat získaných z vesmírného gama teleskopu Fermi, když si všimli záhadného signálu. Mělo jít o „neočekávaný a dosud nevysvětlený prvek mimo naši galaxii“, jak se nechal slyšet Francis Reddy z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

Gama záření jsou mohutné záblesky, které zpravidla vznikají při explozi hvězd nebo třeba při jaderném výbuchu. Badatelé však na zvláštní signál narazili, když hledali úplně něco jiného. „Našli jsme mnohem silnější signál, a to v jiné části oblohy, než jsme hledali.“ řekl Alexander Kashlinsky, kosmolog z Marylandské univerzity a Goddardova centra vesmírných letů NASA.

Co se tedy vlastně seběhlo? Astrofyzikové pátrali po jednom z nejstarších prvků gama záření, které pamatuje velmi mladá léta vesmíru, známém jako reliktní záření nebo též kosmické mikrovlnné pozadí (CMB). CMB má přitom dipólovou strukturu, kde jeden konec je teplejší než druhý.

Místo toho vědci objevili signál přicházející s téměř totožnou velikostí, který měl jedny z nejenergetičtějších kosmických částic, jaké kdy detekovali. „Našli jsme dipól gama záření, ale jeho vrchol se nachází na jižní obloze, daleko od CMB, a jeho magnituda je desetkrát větší, než bychom očekávali,“ přiblížil astrofyzik Chris Shrader, který rovněž působí v Goddardově centru.

Autoři výzkumu se domnívají, že objev by mohl souviset s kosmickým gama zářením, které už v roce 2017 pozorovala Observatoř Pierra Augera v Argentině. Oba jevy by totiž mohly pocházet z jednoho neidentifikovaného zdroje, vzhledem k jejich podobné struktuře.

Nyní vědci doufají že se jim podaří záhadný zdroj lokalizovat nebo alespoň přijít na alternativní vysvětlení obou úkazů.

Nečekaný objev NASA by mohl astronomům pomoci potvrdit nebo zpochybnit představy o tom, jak dipólová struktura vzniká. „Nesoulad mezi velikostí a směrem dipólu reliktního záření by nám mohl poskytnout pohled na fyzikální procesy probíhající ve velmi raném vesmíru, potenciálně až do doby, kdy byl starý méně než biliontinu sekundy,“ řekl Fernando Atrio-Barandela, spoluautor výzkumné práce.

Související články
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
Vesmír Zajímavosti 31.10.2024
Blíží se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week. Už sedmý ročník největší koncentrace vesmírných technologií a informací, průmyslových podniků, nově vzniklých startupů proběhne od 4. do 10. listopadu. Hlavní událostí festivalu budou již tradiční průmyslové dny Space2Business, které do Česka přilákají řadu zahraniční firem a expertů. Účast na veletrhu kosmických firem přislíbil americký […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz