Domů     Historie
Velké Zimbabwe: Majestátní ruiny nejasného původu
Zdroj: Wikimedia Commons

V dobách dávno minulých byla významnou středověkou metropolí. Její dávné kouzlo však dnes připomínají jen ruiny, které zároveň budí badatelské vášně. Zatímco někteří je považují za legendární zlaté doly židovského krále Šalamouna, další za zbytky města královny ze Sáby..

Podle dosud nashromážděných faktů, zde k těžbě zlata skutečně docházelo. K biblickým dolům ale mělo Velké Zimbabwe přeci jen daleko. Legendu o zdejším „otisku“ krále Šalamouna rozšířili do světa Portugalci, kteří do Afriky podnikali četné výpravy.

Základní zprávy o velkolepém kamenném centru obdrželi od Arabů roku 1507. Tehdy však bylo známé jako Šona Zimbabwe.

Jak to tedy bylo?

První „moderní“ Evropan, který měl tu čest masivní zdi záhadného města spatřit, byl roku 1868 německý dobrodruh Adam Renders (1822–1881). Se svým objevem si ale vůbec nevěděl rady, záhadná kamenná stavba totiž s okolní krajinou neladila ani v nejmenším.

Podobný obrázek si o lokalitě udělal i další německý cestovatel a geolog, Karl Mauch (1837–1875). Právě z jeho úst nakonec vyšla hojně skloňovaná domněnka, že se zde nacházel palác královny ze Sáby.

Velikán z kamene

Kolotoč všech možných i nemožných teorií se od druhé poloviny 19. století prakticky nezastavil. Potenciál největšího kamenného monumentu na území Afriky (mimo Egypt), totiž vědcům nedává spát. Co o něm vlastně víme?

Na dlouhá léta ztracená a zapomenutá metropole, leží asi 30 kilometrů od zimbabwského města Masvingo v savanovém lese. K jejímu vybudování údajně došlo mezi lety 1250–1450, přičemž staviteli byli předci národa Šona, dnešních obyvatel Zimbabwe.

Vyspělá i obchodující

Největší rozmach zažívalo město na počátku 15. století, kdy na území zabírajícím až 7 km2, přebývalo na 20 tisíc obyvatel. Zdrojem veškeré moci mělo být již zmíněné zlato. „Doly jsou úchvatné. Používalo se tu stejných metod těžení jako v Indii, což dokazuje, že obyvatelé obchodovali s přístavními městy u Indického oceánu a jejich civilizace kvetla,“ uvedl zimbabwský archeolog Roger Summers (1907–2003).

Nálezy střepů čínské vázy a řemeslných výrobků z Arábie a Persie navíc nasvědčovaly tomu, že kultura obchodovala také s jinými zeměmi.

Jde to i bez malty

Zdejší architektura vynikala sofistikovaností a mistrností, o čemž svědčilo asi 300 staveb, jež byly vybudovány z malých žulových kvádrů podobných cihlám. Stojí za zmínku, že k jejich pečlivému naskládání došlo bez pomoci malty, a i přesto do sebe perfektně zapadaly.

Za nejvýznamnější byly označovány Akropole, Velká ohrada a stavby v údolí. Pro duchovní i vrchnost měla největší význam prvně jmenovaná, jelikož šlo o náboženské centrum celé říše, kterému dominoval královský palác.

Zlato i sošky

Dnes však její ruiny, dosahující výšky až 50 metrů, připomínají bludiště, na jejichž nejvyšším místě se tyčí obrovský balvan.

Zároveň se na kdysi posvátném území podařilo nalézt osm, metr vysokých, soch dravých ptáků, které měly pravděpodobně symbolizovat panovníka nebo zdejší víru. V neposlední řadě tu bylo ukryto značné množství velkých i malých ingotů zlata a mědi ve tvaru „x“.

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz