Domů     Historie
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
FOTO: Thomas McLean / Creative Commons / volné dílo

Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí.

Bolest dostala utrum až díky večírku. .

V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem dusným, známějším jako rajský plyn obletěla svět. Na jednom z takových plynových večírků se v prosinci 1844 zúčastnil i americký zubař Horace Wells (1815–1848), který si povšiml, že jeden z intoxikovaných hostů, vůbec nevnímal bolest z právě zraněné nohy.

Wells hned následující ráno spěchal do své ambulance a nechal si pod vlivem rajského plynu vytrhnout bolavý zub. Zkouška byla úspěšná, Wells necítil žádnou bolest. Metodu začal využívat ve své zubařské praxi a jen co si u několika dalších pacientů potvrdil, že rajský plyn skutečně funguje jako analgetikum, chystal se v lednu 1845 na veřejnou demonstraci.

Příslib bezbolestného zubaře vzbudil zájem. Ukázka ale nedopadla podle očekávání. Pacient, kterému byl rajský plyn podán, nejspíš nesprávně, během zákroku vykřikl bolestí a nešťastného Wellse čekal místo triumfu jen výsměch kolegů.

V plynovém opojení

Osudného dne seděl mezi Wellsovými pozorovateli i bostonský stomatolog Wiliam T. G. Morton (1819–1869). Neodbytná myšlenka na bezbolestné zákroky mu nepřestala vrtat v hlavě. Morton si dal za cíl najít lepší a spolehlivější způsob než Wells.

Po konzultaci s lékařem Charlesem Thomasem Jacksonem (1805–1880) sáhl po čistém éteru (dietyléteru). Morton poznal sílu a potenciál látky jen co byly první kapičky aplikované na zub před jeho extrakcí.

Ve svých pokusech ale zašel ještě dál. Mohl by éter v plynném skupenství posloužit jako celkové anestetikum? Prvními pokusnými králíky se staly akvarijní rybičky i Mortonův kokršpaněl. Později i samotný objevitel a jeho asistenti.

Výsledek byl nesporný. Po inhalaci upadl člověk na několik minut do tvrdého spánku.

…budeš rodit v bolestech

 

Revoluční éter ale brzy ukázal své slabé stránky – dráždil průdušky, nepříjemně zapáchal a způsoboval zvracení. Lékaři se tak začali poohlížet po jiné účinné látce. Snazší aplikace, příjemnější pach, delší účinky či větší spolehlivost zanedlouho vynesli do nebes chloroform (trichlormethan), za jehož prvním použitím stojí skotský porodník sir James Y. Simpson (1811–1870).

Ne všichni z něj ale měli radost. Jelikož jej Simpson používal i na porodním sále, z církevních řad se zvedla vlna odporu. Vždyť podle knihy Genesis je boží vůlí, aby ženy rodili v bolestech.

Královna Viktorie (1819–1901) na to měla jiný názor! V dubnu 1853 vyslovila přání přivést na svět svého osmého potomka právě pod vlivem chloroformu, čím „inkvizici“ utišila dřív, než vzplanula.

Chloroform se i navzdory případům nevysvětlitelného úmrtí používal desítky let. Zejména v časech války přišla vhod jeho nehořlavost. Dnes už víme, že je karcinogenní, snižuje krevní tlak, je toxický pro játra a ledviny a také, že pár kapek navíc způsobuje srdeční arytmii.

Autorka: Juliana Sedláková

Více o zavádění anestezie se dočtete v čísle 3/2024.

Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz