Domů     Medicína
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Zdroj: Pixabay

Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využívá ve vlastní prospěch, protože mu chybí empatie a pocit viny. Může se empatii naučit?.

Empatií se rozumí schopnost porozumět a vcítit se do toho, co prožívá druhý člověk. Psycholog Daniel Goleman rozlišuje tři druhy empatie. A to kognitivní empatii, jakožto schopnost vnímat a pochopit, jak se druhý člověk cítí a co si může myslet.

Dále emocionální empatii, což je schopnost sdílet pocity druhé osoby a pak empatickou účast, která přesahuje pouhé porozumění a znamená nabídnutí účasti na emocích jiných. Lidé s poruchou osobnosti, psychopati, jsou poměrně zběhlí v kognitivní empatii, zato s tou emocionální často bojují.

Lidé beze studu a pocitu viny

Psychopati jsou zpravidla egocentričtí, manipulativní a násilničtí. Často nemají problémy s porušováním pravidel a zákonů, neboť jim to přináší pocit vzrušení. „Psychopatie není diagnóza sama o sobě,“ vysvětluje Katarina Hownerová, neurovědkyně z Karolinska Institute ve Švédsku.

„Je to porucha osobnosti s opravdu úzkými vazbami na asociální a kriminální chování,“ dodává. K diagnostice této poruchy se používá rozhovorů s pacientem, zkoumání každodenních aspektů jeho chování a hledání psychopatických rysů v něm, jako je bezcitnost a rychlé spuštění agrese.

„Lidé s psychopatickými rysy jsou zaměřeni jen sami na sebe a své vlastní potřeby,“ uvádí Hownerová. „Chybí jim empatie a neprožívají pocity studu nebo viny. Je v nich jisté megalomanství a impulzivita, což znamená, že si myslí, že mohou udělat cokoliv bez následků.“ Zatímco s emocionální empatií, tedy se schopností vžít se do emocí druhého člověka, mají psychopaté problémy, umění kognitivní empatie jim jde velmi dobře, a mohou ho proto zneužít ve vlastní prospěch.

Zdroj: WikiCommons by Paul Wicks

Kognitivní a emoční empatie

Hownerová k tomu říká: „Kognitivní empatie je spíše mentalizace. To znamená, že jde o schopnost správně porozumět tomu, jak myslí nebo cítí jiný člověk. Psychopati jsou v tom obvykle dobří a používají to k manipulaci s lidmi.“ Nedostatek emocionální empatie způsobuje, že jsou psychopatičtí jedinci vnímáni jako chladní a krutí.

Podle studií jsou ale schopni zažít i tento druh empatie, ovšem jen za správných podmínek.

Arielle Baskin-Sommersová, psycholožka z Yale University, vysvětluje: „Když člověku s poruchou osobnosti ukážete fotografii tváře jednoznačně zachycující nějakou emoci, určí ji správně. V okamžiku, kdy je promítnuto několik tváří v rychlém sledu, nebo když dojde ke smíchání emocí, začnou mít potíže s jejich rozlišením.“ Problém nespočívá v tom, že by zcela postrádali schopnost rozlišit jednotlivé emoce, ale není to pro ně přirozená schopnost, která jim jde snadno.

Psychopati mají odlišný mozek

Je to dáno tím, že porucha osobnosti je směsí genetických a enviromentálních faktorů, které mění lidský mozek. „Velikost struktury a funkce amygdaly, což je oblast mozku důležitá pro naše emoční zpracování, se u lidí s psychopatií spolehlivě ukazuje jako odlišná,“ vysvětluje psycholožka „Rozdíly jsou také v prefrontálních strukturách mozku, které mají co do činění s obecným poznáním a kontrolou chování. Lidé s psychopatií mají v zásadě velmi odlišné mozky.“.

Tyto neurologické rozdíly znamenají, že psychopatičtí jedinci nezpracovávají emoce stejným způsobem jako jedinci bez psychické poruchy a tento fyzický nepoměr je obtížné překonat. Současná léčba se zaměřuje na kombinaci různých přístupů, včetně behaviorální terapie a léků, žádný zázračný postup, který by lidem s poruchou osobnosti umožnil prožívat emoce stejně jako běžní lidé, však není.

Ačkoliv strategie zaměřující se na odměňování za dobré chování slaví jistý úspěch.

Štítky:
Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz