Domů     Příroda
Stopař na zádech škorpióna izraelského
Zdroj: Creative Commons by Yoram Zvik

Tak zvanou myrmekofilii neboli soužití s mravenci lze pozorovat u řady brouků, jedná se například o životní strategii praktikovanou housenkami motýlů, u nás zejména modrásků. Dopouštějí se jí i někteří pavoukovci, například štíři.

Izraelským vědcům se nyní podařilo zachytit, jak se „pseudoštír“ vitie Wahrmanova nechala do mraveniště odvézt na zádech štíra izraelského..

Už v roce 2017 popsal Yoram Zvik, biolog na University of Haifa v Izraeli, soužití, ke kterému dochází mezi štíry izraelskými (Birulatus israelensis) a mravenci druhu Messor ebeninus. Štíři rodu Birulatus žijí v Jordánsku, Izraeli a Sýrii, rod zahrnuje čtyři druhy.

Mravenci rodu Messor ebenious se vyskytují zejména na území Iránu, Libanonu, Ománu, Saudské Arábie, Sýrie a Spojených arabských emirátů. V rámci pozorování druhu nalezli vědci 31 štírů, kteří se nacházeli v těsné blízkosti mravenišť.

Štíři v mraveništi

Před vstupem do mraveniště se štíři dobrovolně zastavovali, aby mravencům umožnili je zkontrolovat, někdy je mravenci bez kontroly pouštěli dovnitř. Bylo také pozorováno, jak mravenci vynášeli mrtvé tělo štíra, který měří jen 2 cm, z mraveniště, což naznačuje, že o ně pečovali stejně jako o příslušníky svého druhu.

Vědci se domnívají, že pro štíry je mraveniště bezpečným místem, ekologicky stabilním prostorem bohatým na zdroje, který jim navíc může poskytnout vhodný úkryt.

Zdroj: University of Haifa by S. Aharon

Je dobře chráněné a mohou se do něj vracet po dlouhou dobu, protože královny tohoto druhu mravenců žijí až 30 let, tudíž v nich štíři mohou bezpečně odchovat nové generace. Nadto se může v mraveništi vyskytovat více myrmekofilních druhů, které mohou být pro štíry vhodnou kořistí, případně se mohou živit mravenčími vajíčky a larvami.

Regulace počtu jiných myrmekofilních druhů v mraveništi je zřejmě důvodem, proč tento vztah se štíry mravenci udržují.

Do mraveniště, prosím!

Nyní se však vědcům z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a Univerzity v Haifě podařilo zdokumentovat, že ještě jiný druh těží z tohoto vzájemného vztahu mezi mravenci druhu Messor ebeninus a štíry izraelskými.

Jedná se o vitii Wahrmanovu (Nannowirhius wahrmani). Čeleď Withiidae, do níž vitie spadá, zahrnuje 37 rodů a 170 druhů a má globální rozšíření s významnou přítomností v tropických a subtropických oblastech.

Druhy v rámci rodu Nannowithius pak vykazují „myrmekofilní“ tendence, což znamená, že tvoří symbiotické asociace s koloniemi mravenců.

V rámci rozsáhlé, sedm let trvající studie provedli vědci terénní průzkumy, monitorování mravenišť a dlouhé hodiny pozorování. Za tu dobu nalezli dva štíry izraelské, kteří vezli na svých zádech stopaře, vitie Wahrmanovy, mířící do stejného mraveniště.

Podle vědců toto zjištění vyvolává zajímavé otázky týkající se potenciálních výhod této symbiotické interakce mezi „pseudoštíry“ a štíry, stejně jako o jejich vztahu k mravenců Messor ebenius.

Štítky:
reklama
Související články
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese v západní Panamě narazili na vskutku neobvyklou scenérii. Nalezli zde kapradiny s téměř dva metry dlouhými listy, které se při odumírání ohýbaly k […]
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále zvířata, jejichž krev by se za šlechtickou skutečně dala považovat, je totiž velmi cenná, protože umí zachraňovat lidské životy. Lidská krev je […]
Evoluce sexu a význam pohlavního rozmnožování se staly možná nejdiskutovanějšími tématy evoluční biologie. Vedou nejen k mnohým rozporům mezi odborníky, ale i k mnoha matematickým modelům. Přesto, že toho o významu pohlavního rozmnožování byla napsána kvanta, nemáme pořád úplně jasno v tom, proč v živé přírodě převažuje. Byly vysloveny desítky teorií, které si sice často neodporují a žádná […]
Rohy máme spojené spíše s nosorožci či dobytkem, přesto existuje celá řada rohatých ještěrek a hadů. Co je rozhodujícím kritériem pro to, že se u některých druhů těchto plazů vyvinou, zatímco jiní si vystačí bez nich? A skýtají svých nositelům samé výhody, nebo jsou jim spíše na škodu? Hadi a ještěrky patří do řádu šupinatých […]
Stovky kreseb, táhnoucích se desítky kilometrů přes vyprahlou krajinu na jižním pobřeží Peru, představují pro odborníky tu pravou badatelskou výzvu. Znázorňují totiž nejen kočky, opici, kolibříka a lamy, ale údajně také astronauta. Kdo je namaloval, a proč? Neobyčejná galerie geoglyfů, jak jsou obrazce nazývány, leží zhruba 500 kilometrů od hlavní peruánské metropole, Limy. Ačkoli je […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz