Domů     Historie
400 lékařských nástrojů z římských lázní v Turecku
Zdroj: WikiCommons

Při vykopávkách, které předcházely stavbě přehrady, v tureckém městě Allianoi, v němž se nacházely římské lázně, bylo objeveno téměř 400 nejrůznějších lékařských nástrojů, starých 1800 let. O čem svědčí?.

Mezi roky 1998 až 2006 byly v místě, kde se kdysi nacházela starověká lázeňská osada Allianoi, prováděny vykopávky před stavbou přehrady, která místo zaplavila. V ruinách dvou budov bylo nalezeno 348 artefaktů spojených s medicínou.

Jejich stáří je odhadováno na 1 800 let, pocházejí tedy z římské éry, a svědčí o tom, že se v daném místě shromažďovaly zdravotníci k léčbě lidí. „Allianoi bylo možná jedním z prvních známých případů organizované skupinové lékařské praxe,“ napsala Sarah Yeomansová , archeoložka na St. Mary’s College of Maryland, která se na vykopávkách podílela.

Sofistikovaná léčba

A dále popsala: „Kategorie a rozmanitost chirurgických nástrojů naznačují, že v Allianoi byly prováděny poměrně sofistikované chirurgické postupy.“ Mezi nástroji se nacházely ty, jež sloužily k odstranění hemoroidů, další k extrakci močových a ledvinových kamenů.

Jiné byly zřejmě použity při operaci šedého zákalu či odstranění zakalené čočky, mnoho pak k šití ran. Výzkumníci však nevědí, kolik lékařů pracovalo na místě najednou. „Zřejmě jich byly desítky, nebo i více, v závislosti na časovém období,“ říká k tomu Yeomansová.

Alianoi, zdroj: WikiCommons

Zřejmě to ale nebyli kolegové pracující ve stejné „nemocnici“, spíše řada specialistů, kteří měli svoje praxe soustředěné na jednom místě. Yeomansová to vysvětluje: „Dalo by se to přirovnat k Harley Street v Londýně v 19. století, kde si na stejném místě zakládali své praxe nejrůznější lékaři a specialisté.“ Daniş Baykan, profesor archeologie na Trakya University v Turecku, který do tohoto výzkumu nebyl zapojen, nicméně během své profesní kariéry se Allianoi zabýval, k tomu řekl, že při svých bádáních došel k podobnému závěru.

Na skok do lázní a k lékaři

Domnívá se rovněž, že nástroje byly používány pro různé lékařské postupy, takže je více než pravděpodobné, že je prováděli různí specialisté. Navrhl dokonce, že slavný starověký lékař Galén, který žil kolem roku 129 až 216 n.

l. a pobýval v nedalekém Pergamonu (dnešní turecké město Bergama), mohl mít svoji lékařskou praxi i v Allianoi. Říká k tomu: „Starověké záznamy naznačují, že Galen úspěšně prováděl operace na zraněných gladiátorech a možná je prováděl právě v Allianoi.“.

Allianoi, zdroj: WikiCommons

Patty Bakerová, docentka klasických a archeologických studií na University of Kent ve Spojeném království, která se také nepodílela na tomto výzkumu, řekla, že není překvapivé, že se lékařské zařízení nachází v blízkosti lázní.

Dle jejích slov: „Mnoho lékařských nástrojů bylo nalezeno v budovách římských lázní, protože to byla místa, kam lidé chodili za zdravotní péčí.“ Staří Římané velmi dbali o svůj zevnějšek, stejně jako o své zdraví.

Byli si velmi dobře vědomi pozitivního vlivu koupele na lidské zdraví, protože měly hojivý a uvolňující účinek. To doplnili návštěvou lékaře, který je zbavil případných zdravotních neduhů.

Štítky:
Související články
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz