Domů     Historie
400 lékařských nástrojů z římských lázní v Turecku
Zdroj: WikiCommons

Při vykopávkách, které předcházely stavbě přehrady, v tureckém městě Allianoi, v němž se nacházely římské lázně, bylo objeveno téměř 400 nejrůznějších lékařských nástrojů, starých 1800 let. O čem svědčí?.

Mezi roky 1998 až 2006 byly v místě, kde se kdysi nacházela starověká lázeňská osada Allianoi, prováděny vykopávky před stavbou přehrady, která místo zaplavila. V ruinách dvou budov bylo nalezeno 348 artefaktů spojených s medicínou.

Jejich stáří je odhadováno na 1 800 let, pocházejí tedy z římské éry, a svědčí o tom, že se v daném místě shromažďovaly zdravotníci k léčbě lidí. „Allianoi bylo možná jedním z prvních známých případů organizované skupinové lékařské praxe,“ napsala Sarah Yeomansová , archeoložka na St. Mary’s College of Maryland, která se na vykopávkách podílela.

Sofistikovaná léčba

A dále popsala: „Kategorie a rozmanitost chirurgických nástrojů naznačují, že v Allianoi byly prováděny poměrně sofistikované chirurgické postupy.“ Mezi nástroji se nacházely ty, jež sloužily k odstranění hemoroidů, další k extrakci močových a ledvinových kamenů.

Jiné byly zřejmě použity při operaci šedého zákalu či odstranění zakalené čočky, mnoho pak k šití ran. Výzkumníci však nevědí, kolik lékařů pracovalo na místě najednou. „Zřejmě jich byly desítky, nebo i více, v závislosti na časovém období,“ říká k tomu Yeomansová.

Alianoi, zdroj: WikiCommons

Zřejmě to ale nebyli kolegové pracující ve stejné „nemocnici“, spíše řada specialistů, kteří měli svoje praxe soustředěné na jednom místě. Yeomansová to vysvětluje: „Dalo by se to přirovnat k Harley Street v Londýně v 19. století, kde si na stejném místě zakládali své praxe nejrůznější lékaři a specialisté.“ Daniş Baykan, profesor archeologie na Trakya University v Turecku, který do tohoto výzkumu nebyl zapojen, nicméně během své profesní kariéry se Allianoi zabýval, k tomu řekl, že při svých bádáních došel k podobnému závěru.

Na skok do lázní a k lékaři

Domnívá se rovněž, že nástroje byly používány pro různé lékařské postupy, takže je více než pravděpodobné, že je prováděli různí specialisté. Navrhl dokonce, že slavný starověký lékař Galén, který žil kolem roku 129 až 216 n.

l. a pobýval v nedalekém Pergamonu (dnešní turecké město Bergama), mohl mít svoji lékařskou praxi i v Allianoi. Říká k tomu: „Starověké záznamy naznačují, že Galen úspěšně prováděl operace na zraněných gladiátorech a možná je prováděl právě v Allianoi.“.

Allianoi, zdroj: WikiCommons

Patty Bakerová, docentka klasických a archeologických studií na University of Kent ve Spojeném království, která se také nepodílela na tomto výzkumu, řekla, že není překvapivé, že se lékařské zařízení nachází v blízkosti lázní.

Dle jejích slov: „Mnoho lékařských nástrojů bylo nalezeno v budovách římských lázní, protože to byla místa, kam lidé chodili za zdravotní péčí.“ Staří Římané velmi dbali o svůj zevnějšek, stejně jako o své zdraví.

Byli si velmi dobře vědomi pozitivního vlivu koupele na lidské zdraví, protože měly hojivý a uvolňující účinek. To doplnili návštěvou lékaře, který je zbavil případných zdravotních neduhů.

Štítky:
Související články
Stonehenge, komplex menhirů a kamenných kruhů, na jihu Anglie je nejslavnějším a největším britským monumentem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář či svatyni. Nejnovější hypotézy však hovoří o tom, že se zkrátka jednalo o stavbu pro setkávání lidí. Nyní se vědcům zřejmě podařilo odhalit původ oltářního kamene, který je součástí Stonehenge. […]
Vikingové byli zkušení mořeplavci, obývající jižní Skandinávii, tedy dnešní Norsko, Dánsko a Švédsko, kteří podnikali loupeživé výpravy do Evropy, a byli tak postrachem obyvatel konsolidujících se evropských států. Podle závěrů nejnovějšího výzkumu se však i oni často ocitali v ohrožení života, a to dokonce ve své domovině. Odborníci se dlouhou dobu domnívali, že míra násilí […]
Slovo „plast“ dnes nemá dobrý zvuk. Počátkem minulého století to ale bylo úplně jinak. Objev první pevné hmoty vytvořené člověkem znamenal převrat v chemii a obrovský posun ve vývoji průmyslu. A také v osudu syna obyčejného vlámského ševce. Na belgické vesnici Sint-Martens-Latem nebylo nic zajímavého, dokud se tu na přelomu 19. a 20. století nezačali usazovat malíři. […]
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Keramická soška nahé ženy, pocházející z pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem, patří k nejstarším známým soškám na světě. Mnoho let se odborníci domnívali, že do hlíny, z níž byla vyrobena, byly přimíchány i rozdrcené mamutí kosti. Nejnovější výzkum to ale vyvrací. Soška, kterou dne 13. července 1925 objevil tým archeologa Karla Absolona na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz