Domů     Historie
400 lékařských nástrojů z římských lázní v Turecku
Zdroj: WikiCommons

Při vykopávkách, které předcházely stavbě přehrady, v tureckém městě Allianoi, v němž se nacházely římské lázně, bylo objeveno téměř 400 nejrůznějších lékařských nástrojů, starých 1800 let. O čem svědčí?.

Mezi roky 1998 až 2006 byly v místě, kde se kdysi nacházela starověká lázeňská osada Allianoi, prováděny vykopávky před stavbou přehrady, která místo zaplavila. V ruinách dvou budov bylo nalezeno 348 artefaktů spojených s medicínou.

Jejich stáří je odhadováno na 1 800 let, pocházejí tedy z římské éry, a svědčí o tom, že se v daném místě shromažďovaly zdravotníci k léčbě lidí. „Allianoi bylo možná jedním z prvních známých případů organizované skupinové lékařské praxe,“ napsala Sarah Yeomansová , archeoložka na St. Mary’s College of Maryland, která se na vykopávkách podílela.

Sofistikovaná léčba

A dále popsala: „Kategorie a rozmanitost chirurgických nástrojů naznačují, že v Allianoi byly prováděny poměrně sofistikované chirurgické postupy.“ Mezi nástroji se nacházely ty, jež sloužily k odstranění hemoroidů, další k extrakci močových a ledvinových kamenů.

Jiné byly zřejmě použity při operaci šedého zákalu či odstranění zakalené čočky, mnoho pak k šití ran. Výzkumníci však nevědí, kolik lékařů pracovalo na místě najednou. „Zřejmě jich byly desítky, nebo i více, v závislosti na časovém období,“ říká k tomu Yeomansová.

Alianoi, zdroj: WikiCommons

Zřejmě to ale nebyli kolegové pracující ve stejné „nemocnici“, spíše řada specialistů, kteří měli svoje praxe soustředěné na jednom místě. Yeomansová to vysvětluje: „Dalo by se to přirovnat k Harley Street v Londýně v 19. století, kde si na stejném místě zakládali své praxe nejrůznější lékaři a specialisté.“ Daniş Baykan, profesor archeologie na Trakya University v Turecku, který do tohoto výzkumu nebyl zapojen, nicméně během své profesní kariéry se Allianoi zabýval, k tomu řekl, že při svých bádáních došel k podobnému závěru.

Na skok do lázní a k lékaři

Domnívá se rovněž, že nástroje byly používány pro různé lékařské postupy, takže je více než pravděpodobné, že je prováděli různí specialisté. Navrhl dokonce, že slavný starověký lékař Galén, který žil kolem roku 129 až 216 n.

l. a pobýval v nedalekém Pergamonu (dnešní turecké město Bergama), mohl mít svoji lékařskou praxi i v Allianoi. Říká k tomu: „Starověké záznamy naznačují, že Galen úspěšně prováděl operace na zraněných gladiátorech a možná je prováděl právě v Allianoi.“.

Allianoi, zdroj: WikiCommons

Patty Bakerová, docentka klasických a archeologických studií na University of Kent ve Spojeném království, která se také nepodílela na tomto výzkumu, řekla, že není překvapivé, že se lékařské zařízení nachází v blízkosti lázní.

Dle jejích slov: „Mnoho lékařských nástrojů bylo nalezeno v budovách římských lázní, protože to byla místa, kam lidé chodili za zdravotní péčí.“ Staří Římané velmi dbali o svůj zevnějšek, stejně jako o své zdraví.

Byli si velmi dobře vědomi pozitivního vlivu koupele na lidské zdraví, protože měly hojivý a uvolňující účinek. To doplnili návštěvou lékaře, který je zbavil případných zdravotních neduhů.

Štítky:
Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz