Domů     Technika
První mozkový čip Neuralink byl implantován člověku
Zdroj: Pixabay

Neurotechnologická společnost Neuralink, kterou založil podnikatel, inženýr a od května 2023 nejbohatší muž světa Elon Musk, implantovala 28. listopadu loňského roku mozkový čip prvnímu člověku. Podle Muska se mu daří dobře..

Společnost Neuralink se zabývá vývojem implantovatelných komunikačních rozhraní mezi mozkem a strojem zvaných BCI (brain-computer interface). Od svého založení přijala řadu významných neurologů, neurochirurgů a dalších expertů z oboru.

Výsledkem jejich práce je implantát Telepathy, jenž převádí mozkové signály do podoby informací, které jsou následně odeslány ke zpracování do počítače přes Bluetooth. To by mělo uživatelům umožnit ovládat zařízení, jako jsou mobilní telefony, pouze za pomocí myšlenek.

Ovládání telefonu myšlenkou

Cesta k implantátu nebyla snadná. V roce 2022 americké ministerstvo zemědělství například zahájilo federální vyšetřování Neuralinku na základě tvrzení o porušování předpisu o zajištění dobrých životních podmínek pro zvířata během preklinických testů mozkových čipů.

O necelý rok později bylo odhaleno, že několik primátů, na nichž byl čip testován, muselo být usmrceno poté, co se u nich rozběhla infekce, jejíž příčinou bylo odlomení části implantátu během operace.

Elon Musk, zdroj: WikiCommons

Implantace čipu probíhá tak, že je zařízení vloženo do malého otvoru v lebce, vyvrtaného robotem, který následně umístí elektrody do části mozku, která má na starosti kontrolu zamýšlených pohybů. V květnu 2023 obdržel Neuralink souhlas FDA (Food and Drug Administration) s prováděním klinické studie na lidech.

V této fázi má čip umožnit účastníkům studie ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici myslí. Přednost dostali lidé trpící kvadruplegií nebo jiným stupněm ochrnutí, které postihuje tělo do krku dolů.

Pomoc potřebným, nebo vylepšení druhu?

Společnost započala s testováním v září 2023, dne 29. ledna 2024 pak Musk oznámil, že předchozího dne bylo první zařízení Neuralink implantováno člověku, který se po operaci dobře zotavuje. Musk také řekl:

„Počáteční výsledky ukazují slibnou detekci neuronových špiček.“ Z toho plyne, že zařízení pravděpodobně zachycuje mozkové signály dané osoby. Tara Spires-Jonesová, prezidentka British Neuroscience Asociace, k tomu uvedla:

„Myšlenka rozhraní mozek-nervový systém má v budoucnu velký potenciál pomoci lidem s neurologickými poruchami a je vynikajícím příkladem toho, jak se základní neurovědecký výzkum využívá k lékařskému pokroku.“.

Neuralink nicméně plánuje v budoucnu použití čipu rozšířit, na svém webu uvádí, že jejich cílem je „obnovit nezávislost u těch, kterým to medicína dnes nemůže nabídnout, a zítra odemknout lidský potenciál.“ V roce 2022 ostatně Musk prohlásil, že i on plánuje si jednoho dne čip nechat naimplantovat.

Někteří odborníci se však obávají etických důsledků používání mozkových čipu pro sebezdokonalení. Allan McCay, člen Právnické rady Universtiy of Sydney, se k tomu vyjadřuje jasně: „Společnost, v níž jsou někteří lidé kognitivně vylepšení a jiní ne, by mohla vytvořit třídní rozdělení jako nikdy předtím.“.

Štítky:
Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz