Domů     Medicína
I mikrobi používají injekční jehly
Zdroj: S Wimmi-Microbilogy Journal 2024

Celá řada patogenních bakterií útočí na buňky lidského organismu pomocí specifických proteinů, které potlačují imunitní reakci organizmu, a napomáhají tak rychlejšímu šíření infekce v těle. S použitím elektronových mikroskopů vědci již před více než 20 lety zjistili, že k tomu používají výrůstky na svém povrhu, které až nápadně připomínají injekční jehlu..

Běžně rozšířená bakterie yersinia enterocolitica je původcem úporných průjmů u člověka a jedním z častých původců otravy jídlem. Na člověka se přenese z nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa. Běžně se přitom vyskytuje ve velkochovech vepřů po celém světě.

Tato bakterie má na svém povrhu miniaturní duté trubičky, které mají průměr jen několik málo nanometrů. S jejich pomocí je schopna doslova propíchnout membránu buňky, na kterou útočí, a dovnitř vypustit specifické proteiny, které následně změní chování napadené buňky.

Jak pracuje buněčná jehla

Tyto trubičky jsou jen tak tenké, aby jimi prošel rozvinutý protein. Bakterie protein cíleně do napadené buňky vytlačí, nedochází přitom k průniku žádného materiálu z buňky do bakterie. Tento mechanismus byl již mnohokrát pozorován a zdokumentován.

Vědci ale nebyli schopni odpovědět na otázku, zda bakterie tyto proteiny, které se vyskytují uvnitř jejich těla, speciálně „vybírají“, anebo se jedná jen o náhodný obsah, který se zrovna nacházel poblíž.

Základna trubičky totiž obsahuje něco na způsob zásobníku. Jedná se o analogii injekční jehly a stříkačky, ve které se připravují proteiny na vstříknutí do buňky.

Zdroj: Center for ESEA Control and Prevention

Tým Andrease Diepolda z Institutu Maxe Plancka v německém Marburku vyvinul unikátní metodu, která mu umožnila sledovat pohyb speciálního druhu proteinu uvnitř bakterie až na molekulární úrovni. Původní předpoklad byl, že zásobník v základně trubičky bakterie funguje jako „hlídač“, který dále propustí jen proteiny určitého typu vhodné k napadení cizí buňky.

Až je v zásobníku těchto proteinů nahromaděno dostatečné množství, vytlačí je bakterie do buňky. Fluorescenční mikroskopie použitá Diepoldovým týmem navíc ale odhalila další speciální typ proteinu, který se volně pohybuje bakterií.

Sběr proteinů pro útok

Tento typ na sebe váže „útočné“ proteiny a při svém náhodném pohybu uvnitř bakterie je prakticky sbírá. Když při svém pohybu dorazí až k některému zásobníku, tak je zde všechny odevzdá a pokračuje dále ve sbírání.

Díky tomuto principu je bakterie schopna naplnit zásobníky mnohem rychleji, než kdyby jen spoléhala na náhodný pohyb útočných proteinů ve svém nitru a fakt, že se při něm někdy dostanou k zásobníku.

Pochopení tohoto fascinujícího chování patogenních bakterií otevírá nové možnosti léčby. V tomto případě nejde ani tak o léčbu průjmových onemocnění, se kterým si dobře poradí dostupná antibiotika, jako je tetracyklin, ale o cílený transport určitých proteinů do vybraných buněk.

Mohlo by se jednat o nadějnou cestu cílené léčby rakoviny. Upravené bakterie by se přichytily jen na buňky specifického rakovinotvorného bujení a vypustily do nich proteiny způsobující samovolné zastavení dalšího buněčného růstu.

Takto přesně cílená léčba by mohla výrazně zmírnit například nežádoucí vedlejší účinky chemoterapie.

Štítky:
Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz