Sednout si k počítači, spustit oblíbenou hru a alespoň na chvíli se přenést do virtuálního světa… Takovou formu útěku z každodenní reality volí podle odborníků čím dál více lidí. Tzv. herní poruchu podle českých odborníků posílila mimo jiné nedávná pandemie koronaviru..
„Dříve touto poruchou trpělo kolem pěti procent populace, nyní je to více než osm procent. Intenzita tohoto problému tak v čase pravděpodobně poroste. Musíme se proto snažit této poruše lépe porozumět a správně zacílit preventivní programy,“ uvedl Ivan Ropovik z Národního institutu SYRI v Brně, který se podílel hned na dvou přelomových studiích na toto téma.
Je to jako hazard
Podle expertů přitom herní porucha vede k podobným změnám v mozku, jako je tomu v případě závislosti na návykových látkách nebo hazardních hrách. Provedené výzkumy navíc odborné kapacity přivedly na myšlenku, že mezi ní a závislostí na internetu či médiích existuje jasná souvislost.
„Podobně je důležitý pro rozvoj herní poruchy únikový motiv a víme, že porucha rozvíjí úzkostné stavy. Pozoruhodné je, že při rozvoji patologického hraní jsme mezi jednotlivými hráči nepozorovali žádné rozdíly z hlediska pohlaví, věku nebo herního času,“ doplnil Ropovik.
Podrobný sběr
V rámci první studie, která je označována za dosud nejrozsáhlejší svého druhu, vědci analyzovali výsledky téměř 500 odborných textů, aby identifikovali nejvýznamnější rizikové faktory patologického hraní.
Poté došlo ke sběru dat od více než 1300 hráčů ze Severní Ameriky a Evropy s cílem zjistit, jak se při různých úrovních rizikových faktorů a skupin hráčů porucha vlastně vyvíjí.
Předpověď? Obtížná!
Účastníci studie byli sledováni v několika časových řadách. Z výsledků obou provedených studií následně vyplynulo, že předpovědět u koho a jak se herní porucha vyvine, je mnohem obtížnější než identifikace hráčů, u nichž se patologické hraní v současnosti již projevuje.
Jakmile se však „problém“ rozvine, vztah k samotnému hraní a příznaky se v běhu času příliš nemění. Na seznam duševních nemocí přitom byla herní porucha zařazena již v roce 2018. Na vzestupu je zejména od roku 2020 – tedy od doby pandemie koronaviru.