Domů     Medicína
Lepší život pro vozíčkáře i lidi po úrazech. Baklofenová pumpa oslavila 20 let v Česku
Jan Zelenka 25.1.2024

Spasticita je stav zvýšeného napětí ve svalech, které vede k bolestem a křečím. Je jedním z projevů závažných onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nebo stavy po úrazech mozku a míchy.

Základním lékem, který svalovou ztuhlost zmírňuje, je baklofen. .

Podává se buď ve formě tablet, kde je jeho účinnost nižší, nebo v roztoku přímo do páteřního kanálu. Speciální pumpa umístěná v podkoží blízko páteře dávkuje lék přímo a v násobně nižších dávkách. Pacienti se díky léku pak mohou konečně vyspat, lépe zvládají běžné denní činnosti a někteří se vracejí zpátky do práce.

Baklofenová pumpa nedávno oslavila 20 let v Česku a za tu dobu pomohla více než 350 pacientům. Léčbu plně hradí zdravotní pojišťovny.

1000krát méně a přitom účinnější

Zvýšené napětí ve svalech ztěžuje každodenní život, ale ovlivňuje i spánek. Léčebná látka baklofen, která od křečí ulevuje, se běžně podává ve formě tablet. Metabolizuje se v játrech a velká část látky se vyloučí ledvinami, účinnost je tedy nižší.

Efekt navíc postupně klesá, takže aby se zachovala účinnost látky, časem je potřeba zvyšovat dávky. S tím souvisí i zvýšení výskytu nežádoucích účinků. Tehdy může pomoci terapie baklofenovou pumpou, která lék podává přímo do centrální nervové soustavy:

v menších dávkách a s vyšším účinkem. Množství účinné látky je oproti podávání léku v tabletách tímto způsobem možné snížit až tisícinásobně.

Jak to funguje?

Jedná se o moderní terapii, která je šetrnější, efektivnější a oproti standardní léčbě v tabletách má minimální nežádoucí účinky. Pumpa je plně programovatelná, lze nastavit různé dávky během dne, přesně na míru potřeb pacienta.

Během operačního zákroku, který probíhá v celkové anestezii, se do těla pacienta implantuje přívod léku pomocí hadičky (katétru) do oblasti páteře i samotná pumpa se zásobníkem. Pumpa se nejčastěji umisťuje do spodní části břicha.

Účinnou látku je třeba do rezervoáru pumpy pravidelně doplňovat. Obvykle to stačí jednou za tři měsíce. Baklofen doplňuje lékař injekční stříkačkou přes kůži pacienta – jde o malý bezbolestný vpich. Vlastní pumpa je napájená vnitřní baterií, která vydrží asi 7 let, poté se během jednoduchého chirurgické zákroku baterie vymění.

Terapie, která v Česku funguje už 20 let

U počátku léčby spasticity baklofenovou pumpou v Česku stála neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Rukama jí za 20 let prošlo více než 200 pacientů.

„Léčba baklofenovou pumpou je převratnou metodou a má proti perorální léčbě několik nesporných výhod: Zákrok je vratný, pacientovi lze pumpu i s katétrem kdykoliv vyjmout, účinnou dávku lze různě upravovat a je také možné naprogramovat různé režimy – pokud pacientovi vyhovuje vyšší dávka na noc, například kvůli kvalitnějšímu spánku, je možné léčebný program nastavit přesně tak, jak potřebuje.

Naopak, pokud potřebuje pro některé denní úkony tzv. „větší ztuhlost“ (sed ve vozíku, přesun na postel, úchop ruky atd.), je možné terapii nastavit přes den na nižší dávky. Celá terapeutická metoda má pro pacienta velmi málo rizik,“ vysvětluje prof. Štětkářová.

Prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA, neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady, foto: archiv

Odborná centra a Klíč k léčbě

V Česku se nachází několik specializovaných center léčby baklofenovou pumpou – v Praze jsou ve FN Královské Vinohrady, FN Motol a v ÚVN Praha, další se nacházejí ve fakultních nemocnicích v Brně a Olomouci.

Rehabilitační ústavy jsou například v Kladrubech nebo Brandýse nad Orlicí. Veškerá střediska i další informace jsou na webových stránkách www.pumpyprozivot.cz.

„Klíč k léčbě“ je nástroj pro pacienta, který o baklofenové pumpě uvažuje a není si jistý, zda je pro něj vhodná. Formulář vyhodnotí lékař, který pacientovi sdělí různé možnosti a pokud by léčba mohla pomoci, nasměruje ho k dalším vyšetřením.

V zahraničí se léčba používá i dočasně pro pacienty po úrazech páteře vzniklých při haváriích nebo na lyžích. Baklofen urychluje rekonvalescenci a ulevuje pacientům od bolesti, pomáhá jim s rychlejším návratem do běžného života. U nás se zatím krátkodobá léčba nevyužívá.

Související články
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Medicína Ostatní 26.11.2024
Mezinárodní vědecký tým přeprogramoval buňky nádoru v buňky imunitního systému, které mají za úkol aktivovat bílé krvinky k tomu, aby ničily zhoubné nádorové buňky melanomu. Úspěch zaznamenali vědci u myší, ale věří, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to bude možné i u lidí. Na to, že lze buňky vrátit v čase do stavu, v jakém […]
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz