Domů     Medicína
Lepší život pro vozíčkáře i lidi po úrazech. Baklofenová pumpa oslavila 20 let v Česku
Jan Zelenka 25.1.2024

Spasticita je stav zvýšeného napětí ve svalech, které vede k bolestem a křečím. Je jedním z projevů závažných onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nebo stavy po úrazech mozku a míchy.

Základním lékem, který svalovou ztuhlost zmírňuje, je baklofen. .

Podává se buď ve formě tablet, kde je jeho účinnost nižší, nebo v roztoku přímo do páteřního kanálu. Speciální pumpa umístěná v podkoží blízko páteře dávkuje lék přímo a v násobně nižších dávkách. Pacienti se díky léku pak mohou konečně vyspat, lépe zvládají běžné denní činnosti a někteří se vracejí zpátky do práce.

Baklofenová pumpa nedávno oslavila 20 let v Česku a za tu dobu pomohla více než 350 pacientům. Léčbu plně hradí zdravotní pojišťovny.

1000krát méně a přitom účinnější

Zvýšené napětí ve svalech ztěžuje každodenní život, ale ovlivňuje i spánek. Léčebná látka baklofen, která od křečí ulevuje, se běžně podává ve formě tablet. Metabolizuje se v játrech a velká část látky se vyloučí ledvinami, účinnost je tedy nižší.

Efekt navíc postupně klesá, takže aby se zachovala účinnost látky, časem je potřeba zvyšovat dávky. S tím souvisí i zvýšení výskytu nežádoucích účinků. Tehdy může pomoci terapie baklofenovou pumpou, která lék podává přímo do centrální nervové soustavy:

v menších dávkách a s vyšším účinkem. Množství účinné látky je oproti podávání léku v tabletách tímto způsobem možné snížit až tisícinásobně.

Jak to funguje?

Jedná se o moderní terapii, která je šetrnější, efektivnější a oproti standardní léčbě v tabletách má minimální nežádoucí účinky. Pumpa je plně programovatelná, lze nastavit různé dávky během dne, přesně na míru potřeb pacienta.

Během operačního zákroku, který probíhá v celkové anestezii, se do těla pacienta implantuje přívod léku pomocí hadičky (katétru) do oblasti páteře i samotná pumpa se zásobníkem. Pumpa se nejčastěji umisťuje do spodní části břicha.

Účinnou látku je třeba do rezervoáru pumpy pravidelně doplňovat. Obvykle to stačí jednou za tři měsíce. Baklofen doplňuje lékař injekční stříkačkou přes kůži pacienta – jde o malý bezbolestný vpich. Vlastní pumpa je napájená vnitřní baterií, která vydrží asi 7 let, poté se během jednoduchého chirurgické zákroku baterie vymění.

Terapie, která v Česku funguje už 20 let

U počátku léčby spasticity baklofenovou pumpou v Česku stála neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA. Rukama jí za 20 let prošlo více než 200 pacientů.

„Léčba baklofenovou pumpou je převratnou metodou a má proti perorální léčbě několik nesporných výhod: Zákrok je vratný, pacientovi lze pumpu i s katétrem kdykoliv vyjmout, účinnou dávku lze různě upravovat a je také možné naprogramovat různé režimy – pokud pacientovi vyhovuje vyšší dávka na noc, například kvůli kvalitnějšímu spánku, je možné léčebný program nastavit přesně tak, jak potřebuje.

Naopak, pokud potřebuje pro některé denní úkony tzv. „větší ztuhlost“ (sed ve vozíku, přesun na postel, úchop ruky atd.), je možné terapii nastavit přes den na nižší dávky. Celá terapeutická metoda má pro pacienta velmi málo rizik,“ vysvětluje prof. Štětkářová.

Prof. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., MHA, neuroložka Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady, foto: archiv

Odborná centra a Klíč k léčbě

V Česku se nachází několik specializovaných center léčby baklofenovou pumpou – v Praze jsou ve FN Královské Vinohrady, FN Motol a v ÚVN Praha, další se nacházejí ve fakultních nemocnicích v Brně a Olomouci.

Rehabilitační ústavy jsou například v Kladrubech nebo Brandýse nad Orlicí. Veškerá střediska i další informace jsou na webových stránkách www.pumpyprozivot.cz.

„Klíč k léčbě“ je nástroj pro pacienta, který o baklofenové pumpě uvažuje a není si jistý, zda je pro něj vhodná. Formulář vyhodnotí lékař, který pacientovi sdělí různé možnosti a pokud by léčba mohla pomoci, nasměruje ho k dalším vyšetřením.

V zahraničí se léčba používá i dočasně pro pacienty po úrazech páteře vzniklých při haváriích nebo na lyžích. Baklofen urychluje rekonvalescenci a ulevuje pacientům od bolesti, pomáhá jim s rychlejším návratem do běžného života. U nás se zatím krátkodobá léčba nevyužívá.

reklama
Související články
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělohy odhalit, se opomíjí. Jiný než klasický tvar dělohy mají podle specialistů na reprodukci v Česku stovky žen. „Děloha se skládá z děložního hrdla a děložního těla a podobá […]
Vědci vyvinuli lék na léčbu mezoteliomu, notoricky obtížně léčitelné rakoviny kterou vyvolává kontakt s azbestem. Každoročně je na celém světě diagnostikováno tisíce lidí s touto nemocí, která se obvykle rozvíjí v plicích, a je způsobena především expozicí azbestu při práci. Je agresivní, smrtelná a dává jednu z nejnižších nadějí na přežití. V mezinárodní studii, která […]
Existuje skupina onemocnění, v 95 % zatím neléčitelných, jimiž celosvětově trpí více lidí, než je pacientů s rakovinou a AIDS dohromady. Přesto jsou nazývána jako vzácná onemocnění, protože na každé z nich připadá jen několik stovek či desítek pacientů. Vzácných onemocnění je však známo okolo 7000 a v ČR jimi trpí půl milionu osob (a […]
Ranní rituál, zasloužená siesta či spolehlivý životabudič – milovníci kávy si jistě najdou mnoho záminek, proč si dopřát o jeden šálek navíc. Nyní si k nim mohou připsat i jeden zásadní. Nová studie naznačila, že pití kávy může pomoci snížit riziko onemocnění, které v posledních letech obrátilo svět vzhůru nohama.   Výzkum z posledních let ukázal, že k odolnosti […]
Po dlouhá léta sváděli mnohdy nerovný boj s rakovinou především lékaři, a to s pomocí chemoterapie, ozařování nebo léčiv. Co kdyby však tuto práci najednou převzal někdo jiný? Někdo tak malý, který svou pozornost dokáže zaměřit výhradně na buňky spojené s nádorovým bujením? Například genetiky ze Šen-čenské univerzity upravená střevní bakterie Escherichia coli. Na začátku […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz