Domů     Příroda
Za vznikem růžových diamantů stál rozpad superkontinentu
Martin Janda 21.1.2024

Diamanty, krystalická forma uhlíku, jsou jedněmi z nejtvrdších minerálů, které známe. Zároveň se v lidské kultuře staly symbolem luxusu, a to jak ty čiré, tak ty barevné. Cena takového růžového diamantu začíná na nižších milionech a stoupat může až do závratných výšin..

Zbarvení diamantů do růžova je dáno působením vysokých teplot a tlaku, kdy dochází k deformaci krystalové mřížky diamantu a vytlačení některých atomů uhlíku z jejich původních poloh. Jsou to tedy vlastně poškozené diamanty.

Devadesát procent veškerých zásob těchto nerostů pochází z jediného místa. Tím je důl Argyle na severu Austrálie, který sloužil až do roku 2020. Podle nového výzkumu jsou růžové diamanty památkou na zánik jednoho z dávných superkontinentů.

Vedoucím výzkumu byl geolog z Curtinovy university v australském Perthu Hugo Olierook. Podle něj a jeho týmu vznik růžových drahokamů souvisí se zánikem jednoho z prvních pozemských superkontinentů Neny.

To mimo jiné naznačuje možnost, že dávné kontinentální spoje mohou skrývat další tyto barevné drahokamy.

Diamanty, které se po dlouhá léta těžily v Argyle, vznikly hluboko pod zemí, v blízkosti stabilních kontinentálních kořenů. Právě geologické pochody poblíž dnešního severozápadního okraje Austrálie vytvořily tlak potřebný k zabarvení kdysi čirých drahokamů.

Koncem 80. let 20. století tým vedený Robertem Pidgeonem, dnes emeritním profesorem Curtinovy university, zjistil, že diamanty poseté sopečné horniny v Argyle vyvřely zhruba před 1,2 miliardy let. V tomto období existovalo jen málo zjevných tektonických spouštěčů explozivních erupcí, které by mohly vynést diamanty z hlubin Argylu. „Austrálie v té době byla lodí, která vesele plula oceány,“ řekl Olierook.

Pidgeon si však svojí prací nebyl jistý a vrtalo mu hlavou, zda vše nemohlo být trochu jinak. Erupce, při níž vznikl argyleský diamantový důl, prorazila dávné jezero, které změnilo následně změnilo složení hornin, což mohlo ovlivnit přesnost datování.

O těchto obavách se zmínil v náhodném rozhovoru na chodbách univerzity s dalším geologem Denisem Fougerousem, který poté s Olierookem sestavil tým, aby se na to podíval blíže.

Vědci vytvořili nový odhad stáří hornin v Argyle pomocí laserového paprsku, který byl tenčí než lidský vlas. Z jejich analýzy vyplývá, že k erupci došlo zhruba před 1,3 miliardy let – tedy asi 100 milionů let před odhadem doktora Pidgeona.

„Nové datum se shoduje s dobou, kdy se Nena začala štěpit a ztenčovat podél geologických švů,“ řekl Dr. Olierook. Toto ztenčení pravděpodobně napomohlo tomu, že magma s diamanty vystřelilo na povrch poblíž okraje dnešní severozápadní Austrálie.

Přesto některé otázky zůstávají. „Toto je jen poslední část příběhu,“ řekl geochemik z Carnegie Science ve Washingtonu Steve Shirey, který nebyl členem výzkumného týmu. Například si klade otázku, proč se vůbec nashromáždilo tolik uhlíku, aby se v Argyle vytvořilo takové množství diamantů.

Jeho kolega David Phillips z Melbournské univerzity, upozorňuje, že nové věkové rozmezí vzniku Argyle by se mohlo ještě zúžit. „Závěry této studie mohou být správné, ale podle mého názoru vše zůstává ještě otevřenou otázkou,“ řekl.

Související články
Příroda 5.4.2025
Desítky hodin nahrávek bonobů naznačují, že tito lidoopi dokážou spojovat jednotlivé zvuky do dvojic, které společně nesou nový význam. Některé odvážné závěry dokonce hovoří o tom, že tito primáti používají jazyk, ale zda je tomu skutečně tak, k tomu budou zapotřebí další výzkumy. Po vyslechnutí stovek hodin zvukových záznamů dospěl mezinárodní tým vědců k závěru, […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz