Domů     Vesmír
Měsíc je zřejmě o desítky milionů let starší, než se předpokládalo
Zdroj: Pixabay

Mezinárodní tým vědců prozkoumal krystaly z lunárního prachu přivezeného na Zemi misí Apollo 17, a na základě toho došel k závěru, že Měsíc je zhruba o 40 milionů let starší, než se dosud myslelo. Jak je to možné?.

Měsíc je často označován jako věrný souputník Země, ovšem teorie jeho vzniku se různí. Jedna z těch již překonaných, tak zvaná teorie odtržení, předpokládala, že se Měsíc odtrhl od zemské kůry vlivem odstředivé síly a zanechal po sobě jizvu v podobě dnešního oceánského dna.

Tento koncept by však vyžadoval příliš velkou počáteční rotaci Země. I teorie zachycení, která předpokládala, že se Měsíc zformoval jinde a byl později zachycen Zemí, je již překonaná. Vědci se totiž domnívají, že tak malé těleso, jako je Země, nemohlo být schopno zachytit těleso o velikosti Měsíce.

Teorie společné akrece, podle které vznikly Země a Měsíc zhruba ve stejné době z akrečního disku (disková struktura vytvořená z rozptýleného materiálu obíhajícího okolo centrálního tělesa) zase neumí vysvětlit nedostatek železa na Měsíci.

Podle jiné teorie se Měsíc zformoval z úlomků zachycených na oběžné dráze po kolizi asteroidů. V současné době je však nejpřijímanější teorie velkého impaktu, podle které pochází Měsíc z vyvrženého materiálu po kolizi formující se žhnoucí Země s planetosimálou (malé kamenné či ledové těleso) o velikosti Marsu, jež je označována jako Theia. Došlo k tomu zhruba 100 milionů let po vzniku Sluneční soustavy.

Krystaly z mise Apollo 17

Mohlo však jít i o více menších impaktů, přičemž Měsíc se do své současné podoby zformoval až následně na oběžné dráze. Energie nárazu byla obrovská, proto zůstal zřejmě povrch Měsíce zpočátku roztavený, až postupem času magmatický oceán ztuhl.

Krystaly zkoumané v nové studii, jejíž výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Geochemical Perspecitec Letters, vznikly právě během tohoto období ochlazování Měsíce. Jejich složení tak nabízí vědcům příležitost prozkoumat jejich stáří a na základě toho odvodit i stáří samotné zemské družice.

Zdroj: NASA_by_Cernan

Přesné určení stáří Měsíce, které bylo dosud předmětem mnoha odborných diskuzí, je složité. Odhaduje se, že vznikl zhruba před 4,42 miliardami let. Nyní se o zpřesnění této informace pokusili právě vědci z Glasgowské univerzity.

Zkoumání podrobili krystaly z lunárního prachu, které na Zemi přivezla mise Apollo 17 v roce 1972. Jednalo se o dosud poslední let, během kterého vstoupil člověk na povrch Měsíce. Jennika Greerová, vedoucí studie, k tomu říká:

„Je neuvěřitelné mít důkaz, že kus horniny je nejstarším kouskem Měsíce, jaký jsme dosud našli. Je to opěrný bod pro tolik otázek týkajících se Země.“.

O 40 milionů let starší

Vědci z Glasgowské univerzity pod vedením Jenniky Greerové odhalili, že krystaly z měsíčního prachu, a tedy i věrný souputník Země, jsou staré nejméně 4,46 miliardy let. Greerová k tomu říká: „To posouvá stáří první dochované lunární kůry o zhruba 40 milionů let a stanovuje minimální věk vzniku Měsíce do 110 milionů let po vzniku Sluneční soustavy.“ Měsíc je tak o desítky milionů let starší, než si astronomové dlouhou dobu mysleli.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 2/2024, které vyšlo 15. ledna 2023.

Štítky:
Související články
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz