Domů     Medicína
Lesk a bída energy drinků
Zdroj: Pixabay

Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?.

Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou nese i řadu rizik, která si málokdo uvědomuje. Za stimulujícím účinkem těchto nápojů stojí ve velké míře kofein, který zlepšuje fyzický i psychický výkon, stejně jako koncentraci, zahání únavu a podporuje bdělost.

Ovšem jeho nadměrný příjem může způsobit zvýšený krevní tlak, nepravidelný srdeční rytmus nebo třes. Negativně může působit i na nervový systém, což se projeví nespavostí a zvýšeným rizikem úzkostí nebo deprese.

Nejvyšší doporučená denní dávka kofeinu pro zdravého dospělého člověka je 400 mg. Doporučení EU omezuje obsah přidaného kofeinu v energy drincích na 32 miligramů na 100 mililitrů nápoje. Z tohoto pohledu se tedy energetické nápoje nejeví nebezpečnější než dvojité espresso, které obsahuje zhruba 125 mg kofeinu.

Nebezpečím je však množství kofeinu v energy drincích pro děti a mladistvé, mezi kterými obliba pití těchto nápojů prudce roste.

Energeťáky pijí i děti

Z mezinárodního výzkumu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), který je za Českou republiku koordinován Univerzitou Palackého v Olomouci, vyplývá, že více jak 10 % dětí ve věku od 13 do 15 let konzumuje energetické nápoje minimálně dvakrát týdně, ovšem například v Ústeckém kraji je to dokonce více než 20 %.

Přes 3 % dětí pak na celorepublikové úrovni udává, že „energeťáky“ pijí každý den. Dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) by přitom děti neměly přijmout více než 3 mg kofeinu na kg hmotnosti denně.

Nejedná se o doporučenou denní dávku, ale o horní limit, kdyby náhodou k příjmu kofeinu došlo. Desetiletý chlapec vážící 35 kg se tak může kofeinem lehce předávkovat už po vypití jednoho energy drinku.

„Kofein dětem rozhodně do výživy nepatří,“ říká k tomu pediatr Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu, a dodává: „Sice stimuluje jejich nervový systém, ale bývá také příčinou nesoustředěnosti nebo nespavosti.

Při dlouhodobém podávání může u dětí vést k rozvoji depresí či úzkostí. U mladistvých navíc hrozí riziko, že budou zkoušet energetické nápoje kombinovat s alkoholem.“.

Zdrok: Needpix

Příliš mnoho cukru

Kombinace energy drinku s alkoholem je riziková i pro dospělé, natož pro dospívající. Psychiatr Karel Nešpor, odborník na závislosti, to komentuje: „Kofein totiž oddaluje útlum po alkoholu, který by pití jinak zastavil.

A jakmile odezní účinky kofeinu, objeví se útlum, ospalost a otupělost.“ Kardioložka Věra Adámková z pražského IKEMu k tomu dodává: „Při kombinaci energetického nápoje s alkoholem se člověk cítí stále svěží, a tím pádem není schopen poznat míru opilosti. Takže u něj může snadno dojít i k otravě alkoholem.“.

Energeťáky obsahují až pětinu množství soli, které bychom měli přijmout za celý den. Pokud nejsou slazeny pomocí sladidel, jejichž dopad na lidské zdraví není nejpříznivější, obsahují zpravidla také cukr, a to ve velkém množství.

Ve 100 ml energetického nápoje je obsaženo zhruba 11 gramů cukru, někdy i více. Takže vypitím jedné plechovky si školák nebo adolescent vyčerpá celou doporučenou denní dávku cukru. Ten by měl ovšem tvořit pouze 10 % našeho energetického příjmu.

Zákaz prodeje mladistvým

Podle odborníků je pro děti konzumace energetického drinku stejná jako by silné espresso zajedli pytlíkem gumových bonbónů. Přijmou jeho prostřednictvím moc cukru i kofeinu, navíc doplněné o konzervanty a barviva, které potenciálně způsobují hyperaktivitu.

Provází je však silný marketing, kterému děti snadno podléhají. V Polsku nebo v pobaltských státech zakazuje prodej energetických nápojů s kofeinem a taurinem dětem a náctiletým do 18 let zákon. U nás zatím vznikla jen petice, která chce ovšem dosáhnout téhož.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 2/2024, které vyšlo 15. ledna 2023.

Štítky:
Související články
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz